BalladynaTekst

Z serii: KANON LEKTUR
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Balladyna
Balladyna
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 31,94  25,55 
Audio
Balladyna
Audiobook
Czyta Konrad Biel, Mirella Rogoza-Biel
27,95  20,68 
Szczegóły
Opis książki

Balladyna jest tragedią romantyczną należącą do kanonu polskiej literatury pięknej. Utwór utrzymany jest w konwencji baśniowej. Pojawiają się w nim postacie i motywy fantastyczne wywodzące się z polskich wierzeń ludowych. U źródła rozgrywającego się dramatu znajduje się żądza sukcesu i władzy za wszelką cenę, którą opętana jest tytułowa bohaterka. Z ubogiej chatki w lesie Balladyna trafi do królewskiego pałacu, ale jej kariera opłacona będzie zbrodniami, których piętna nie da się zmyć, i za które nie można ustrzec się przed gniewem Boga. Zaskakująco współczesna postać Balladyny przyczynia się do niegasnącej popularności utworu Juliusza Słowackiego. Utwór był i jest przedmiotem wielu głośnych inscenizacji teatralnych, adaptacji operowej, a także adaptacji filmowej z udziałem amerykańskiej gwiazdy Faye Dunaway.

Lektura dla klasy VIII i dla szkół średnich

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 12 marca 2019
Juliusz Słowacki "Balladyna" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Balladyna
Audiobook
Czyta Konrad Biel, Mirella Rogoza-Biel
27,95  20,68 
Książka należy do serii
«KANON LEKTUR»
Balladyna
Ziemia Planeta ludzi
W 80 dni dookoła świata
-5%
Klara Paciorek
03 lutego 2020

Po «Balladynę» sięgnęłam po wielu latach ponownie, aby przeczytać ją mojej córce. Niestety kanon szkolnych lektur bardzo się zmienił i dzieci nie czytają już (moim zdaniem) fundamentów polskiej literatury. Opinia dla kogoś kto nie czytał «Balladyny»? Niesamowity dramat opowiadający o dwóch siostrach, które rywalizują o rękę pewnego księcia. Fabuła bardzo poruszająca z elementami fantastyki. Tytułowa bohaterka to okrutna kobieta, którą na końcu dosięga sprawiedliwość. Bardzo pouczająca historia, dlatego zależało mi na tym, aby moja córka ją poznała.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę