Towarzyszu mójTekst

Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Seria brutalnych morderstw wstrząsa Leningradem u progu wielkiego terroru!

Zabita: Faina Baranowa, lat trzydzieści cztery, bezpartyjna. Księgowa w spółdzielni przemysłowej. Panna.

Rewolucja trwa i mieszkańcy Leningradu mają większe problemy na głowie niż seria morderstw. Jedynie śledczy Zajcew, nie zwracając uwagi na atmosferę strachu i podejrzliwości panującą w mieście, jest zdeterminowany, by odnaleźć sprawcę.

Na pierwszy rzut oka morderstwa nie mają ze sobą nic wspólnego. Ofiary to samotna księgowa, młody złodziejaszek, dwie prostytutki i czarnoskóry komunista. Każde zginęło w innej części miasta. Zajcew przeczuwa, że te pozornie przypadkowe zbrodnie wskazują na jednego mordercę, który inscenizuje swoje zbrodnie w dziwaczny sposób. Przebiera ofiary, ustawia ciała w nienaturalnych, sztywnych pozach, a miejsca zbrodni porządkuje i modeluje, przestawiając meble.

Jednocześnie Zajcew musi mieć się na baczności – ostatnio trudno odróżnić ofiary zbrodni od zdrajców systemu. Śledczy nie ma innego wyjścia jak dopaść zabójcę, lawirując między pułapkami politycznej rzeczywistości. Tylko co będzie, kiedy władza sama weźmie go na cel?

Julija Jakowlewa jako pierwsza rosyjska pisarka tworzy powieść gatunkową osadzoną w pełnej makabrycznego absurdu stalinowskiej Rosji. Towarzyszu mój to mroczna powieść detektywistyczna, w której autorka nie romantyzuje radzieckiej rzeczywistości lat trzydziestych.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 14 kwietnia 2021
  • ISBN: 9788381433716
  • Tłumacz: Michał Rogalski
  • Wydawca: Czarna Owca
  • Spis treści
Julija Jakowlewa "Towarzyszu mój" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Moomy Bookstagram
13 maja

„TOWARZYSZU MÓJ”


Julia Jakowlewa Wydawnictwo Czarna Owca


Lubicie retro kryminały? Jeżeli tak to serdecznie zapraszam do przeczytania książki „Towarzyszu mój”.

Seria brutalnych morderstw wstrząsnęła Leningradem. Nie wiadomo kim jest sprawca. Nie ma wspólnego modus operandi. Ofiary są w różnym wieku. Różnią się również statusem materialnym. Wśród ofiar są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Na tej podstawie nie można stwierdzić jak seryjny morderca wybiera swoje przyszłe ofiary. Sposób ułożenia zwłok jest przerażający i brutalny. Przeczytajcie.

Milicja nie ma czasu na zajmowanie się tą sprawą, ponieważ trwa rewolucja. Obracamy się w roku 1930. Tylko jeden śledczy postanowił złapać tego mordercę. Nie zawsze będzie szło mu lekko. Można powiedzieć ręka rękę myje. Nie wszyscy będą zadowoleni, że śledczy Zajcew miesza się w tą sprawę. Komu zależy żeby ta sprawa przycichła?

Bardzo dobra książka, którą pochłonęłam jednym tchem, gdyż uwielbiam retro kryminały. Autorka nie ukrywa brutalnego systemu stalinowskiej Rosji lat 30tych. Swoją drogą myślicie, że tam dzisiaj jest lepiej? Tutaj nikt nie może ufać nikomu. Twój przyjaciel może się okazać twoim najgorszym wrogiem. Czy Zajcew da radę doprowadzić sprawę do finału? Ja już to wiem, a was zachęcam do przeczytania.

Nie zawiodłam się czytając. Nigdy jeszcze nie czytałam Rosyjskiego retro kryminału. Specyficzny język, stalinowska Rosja, terror, niezła fabuła, wartka akcja, tajemniczy morderca i niesamowita praca Zajcewa sprawia, że nie oderwiecie się od tej powieści ani na minutę. Nie możecie przegapić tego tytułu.


Moja ocena 8/10
#towarzyszumój #julijajakowlewa @wydawnictwoczarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #mommy_and_books

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę