Pod słońcem

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Skomplikowane ludzkie losy, a w tle – powojenna Polska

Nikt dotychczas nie opowiadał w ten sposób o naszej najnowszej historii!

Nowa powieść autorki nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”

Ludzie zanurzeni w pamięci i historii. Historia zanurzona w zmieniającym się według odwiecznych prawideł świecie przyrody. Proza pulsująca w tym samym zniewalającym rytmie.

Nowa powieść Julii Fiedorczuk – nominowanej m.in. do „Nike” za Nieważkość – to poruszająca saga o ludziach, którym przyszło żyć w trudnych czasach, adaptować się i zmieniać, a jednocześnie wciąż mierzyć z przeszłością – bo to, co odrzucone, zawsze powraca.

„Pamięć (…) jest żywa i płynie przez nas jak ukryta podziemna rzeka, żeby wybić na powierzchnię znienacka, kiedy człowiek wcale się tego nie spodziewa”.

W centrum tej opowieści znajdują się Misza i Miłka, ich niełatwe małżeństwo i życiowa droga, ale za sprawą wspomnień głównych bohaterów czytelnik podróżuje w czasie – do okresu przedwojennego i strasznych epizodów wojennych, oraz w przestrzeni – spod Białegostoku do Warszawy, a nawet za Ural.

Dzięki szkatułkom pamięci ożywają postaci z przeszłości: ojciec Miszy, Zofia – pierwsza wielka miłość Miszy, nauczyciel Franciszek, który rozbudził w nim pasję do literatury, Marianna Zającowa nazywana kochanicą diabła, Jewdokia Ziemakowa rodząca martwe dzieci czy wrażliwiec Jurek Bułka, który nasłuchiwał szumu z wnętrza ziemi.

Wśród opisanych osób znajdziemy postacie żyjące w nierozerwalnej, naturalnej łączności z przyrodą, oraz takie, które zdają się żyć jedynie w świecie lektur, wspomnień i przemyśleń. Julia Fiedorczuk kreśli niezwykle barwne i oryginalne portrety ludzi składające się na esencję wielokulturowego, wielojęzycznego i pełnego sprzeczności Podlasia.

Przekonajcie się, jaka to fantastyczna książka!

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 25 marca 2020
  • Rozmiar: 380 str. 2 ilustracje
  • ISBN: 9788308071564
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Julia Fiedorczuk "Pod słońcem" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Anastazja Dul
22 grudnia 2020

"Pod słońcem" Julii Fiedorczuk niewątpliwie znajdzie wielu zwolenników. W tym miejscu podpisuję się także obiema rękami. Książka jest napisana przepięknym językiem, czytanie jej to prawdziwa literacka uczta. Powieść ta jest również bardzo przemyślana i mądra, autorka wprowadziła wiele wątków i malowała frazą jak na poetkę przystało. To powieść upleciona z różnych historii, które w pewnym momencie krzyżują się i składają w spójna całość. Serdecznie polecam. Ja na pewno zapamiętam tę książkę na długo.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę