20 000 mil podmorskiej żeglugiTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Spis treści

Karta tytułowa

Karta redakcyjna

Uciekająca skała

Za i przeciw

„Jak im się podoba”

Ned Land

Na los szczęścia

Całą siłą pary

Wieloryb nieznanego gatunku

Mobilis in mobili

Gniew Neda Landa

Pan wód

„Nautilus”

Wszystko za pomocą elektryczności

Trochę liczb

Czarna rzeka

Zaproszenie listowne

Przechadzka po równinie

Las podmorski

Cztery tysiące mil pod Oceanem Spokojnym

Vanikoro

Cieśnina Torresa

Kilka dni na lądzie

Piorun kapitana Nemo

Aegri somnia

Państwo koralowe

Ocean Indyjski

Nowa propozycja kapitana Nemo

Perła wartości dziesięciu milionów franków

Morze Czerwone

Arabian Tunnel

Archipelag grecki

Przez Morze Śródziemne w czterdzieści osiem godzin

Zatoka Vigo

Ląd zaginiony

Podmorskie kopalnie węgla

Morze Sargasowe

Potwale i wieloryby

Ławica lodowa

Biegun południowy

Nieszczęście czy wypadek?

Brak powietrza

Z Przylądka Horn do Amazonki

Mątwy

Golfsztrom

Pod 47° 24’ szerokości i 17° 28’ długości

Hekatomba

Ostatnie słowa kapitana Nemo

Zakończenie

Okładka


Tytuł oryginału: Vingt mille lieues sous les mers

Projekt okładki i stron tytułowych: Anna Damasiewicz

Redaktor prowadzący: Sylwia Ciuła

Redaktor techniczny: Beata Jankowska

Korekta: Joanna Proczka, Sylwia Ciuła

Tekst polski na potrzeby niniejszego wydania zaczerpnięto z domeny publicznej.

Copyright © for the Polish edition by Bellona SA, Warszawa 2017

Zapraszamy na strony

www.bellona.pl, www.ksiegarnia.bellona.pl

Dołącz do nas na Facebooku

www.facebook.com/Wydawnictwo.Bellona

Nasz adres: Bellona SA

ul. Bema 87, 01-233 Warszawa

Dział Wysyłki: tel. 22 457 03 02, 22 457 03 06, 22 457 03 78

faks 22 652 27 01

e-mail: biuro@bellona.pl

www.bellona.pl

ISBN 978-83-11-15055-3

Skład wersji elektronicznej

pan@drewnianyrower.com

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

20% rabatu na kolejne zakupy na litres.pl z kodem RABAT20

Uciekająca skała

Dotąd zapewne nie zapomniano dziwnego wypadku, niepojętego i trudnego do objaśnienia zjawiska, które miało miejsce w 1866 roku. Wśród mieszkańców miast krążyły nieprawdopodobne plotki, które niepokoiły ludność portów, a szczególnie ludzi bezpośrednio związanych z morzem. Wstrząsające wydarzenie poruszyło nie tylko marynarzy, lecz także kupców, armatorów[1], dowódców okrętów, szyprów[2] i sterników statków europejskich i amerykańskich, oficerów marynarki wojennej wszystkich krajów, a nawet rządy wielu państw położonych na obu kontynentach.

Od pewnego czasu bowiem okręty napotykały na morzu „jakąś rzecz ogromną”, długi przedmiot o wrzecionowatym kształcie, niekiedy świecący i zdecydowanie większy i szybszy od wieloryba.

Fakty dotyczące tego zjawiska, notowane w dziennikach okrętowych, zgadzały się zupełnie w opisach budowy owego przedmiotu, jego niesłychanej szybkości oraz zadziwiającej siły. Jeśli to był wieloryb, niewątpliwie przewyższał wielkością gatunki, jakie dotąd udało się sklasyfikować badaczom. Nawet najwybitniejsi naukowcy – Cuvier, Lacépède, Duméril, de Quatrefages[3] – nigdzie dotąd nie wspomnieli o istnieniu takiego potwora.

W wyniku licznych obserwacji odrzucono zarówno wątpliwą długość tego przedmiotu, która miałaby rzekomo wynosić dwieście stóp[4], jak również przesadzone opisy dające mu milę szerokości oraz trzy mile[5] długości. Zgadzano się jednak, że niebezpieczne stworzenie – jeśli w ogóle istnieje – przewyższa rozmiarami to, co do tej pory zdołali odkryć ichtiologowie[6].

Niepodobna było jednak zaprzeczyć jego istnieniu. Biorąc pod uwagę skłonność ludzi do wiary w cuda, można sobie wyobrazić, jakie wrażenie wywołało wśród nich to nadzwyczajne zjawisko. Zdecydowanie nie można nazwać tego bajką.

I w rzeczy samej, dnia 20 lipca 1866 roku parowiec „Governor Higginson” należący do towarzystwa Calcutta and Burmah Steam Navigation Company spotkał tę masę poruszającą się w odległości pięciu mil na wschód od wybrzeży Australii. Kapitan Beker początkowo przypuszczał, że trafił na nieznaną skałę; już nawet zabierał się do oznaczenia jej dokładnego położenia, gdy nagle z tego przedziwnego przedmiotu wytrysnęły ze świstem dwa słupy wody na wysokość stu pięćdziesięciu stóp. Jeśli zatem we wnętrzu tej skały nie istniało ukryte źródło, wybuchające co jakiś czas, to kapitan statku najprawdopodniej miał do czynienia z jakimś nieznanym dotąd wodnym ssakiem, wyrzucającym przez swe nozdrza słupy wody zmieszanej z powietrzem i parą.

23 lipca tego samego roku podobne zjawisko zaobserwował na morzach Oceanu Spokojnego „Krzysztof Kolumb”, statek należący do West India and Pacific Steam Navigation Company. Oznaczało to, że nadzwyczajny wieloryb mógł się przenosić z miejsca na miejsce z zadziwiającą szybkością, czego dowodem jest fakt, że „Governor Higginson” i „Krzysztof Kolumb” widziały go w odstępie trzech dni w dwóch miejscach oddalonych od siebie o ponad siedemset mil morskich.

Piętnaście dni później i dwa tysiące mil dalej „Helvetia”, okręt należący do Compagnie Nationale, i „Shannon” z Royal Mail, płynące z różnych stron po Oceanie Atlantyckim pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi, przy spotkaniu się zakomunikowały sobie nawzajem wiadomość o dostrzeżeniu potwora pod 42° 15’ szerokości północnej, a 60° 35’ długości na zachód od południka Greenwich. Z ich relacji wynika, że długość zwierzęcia wynosiła co najmniej trzysta pięćdziesiąt stóp angielskich, gdyż „Shannon” i „Helvetia” były mniejsze od niego, choć każdy z nich mierzył sto metrów długości. Największe wieloryby napotykane w okolicach Wysp Aleuckich, Kulammok i Umgullil nigdy nie miały więcej niż pięćdziesiąt sześć metrów długości, a i to zdarzało się bardzo rzadko.

 

Takie wieści nadchodzące jedne po drugich, badania prowadzone na pokładzie zaatlantyckiego statku „Pereire”, protokół sporządzony przez oficerów francuskiej fregaty „La Normandie”, wnikliwe spostrzeżenia zebrane przez sztab komandora Fitz-Jamesa na statku „Lord Clyde” poruszyły i zaniepokoiły opinię publiczną. W krajach lekkiego humoru żartowano ze zjawiska, ale kraje poważne i praktyczne jak Anglia, Ameryka, Niemcy, żywo się tym zajęły.

Potwór stał się modnym tematem rozmów we wszystkich wielkich miastach. Śpiewano o nim w kawiarniach, szydzono z niego w dziennikach, grano o nim sztuki w teatrze. Plotkowano co niemiara. Gazety jedne za drugimi powtarzały baśnie o nadprzyrodzonych istotach, począwszy od białego wieloryba, strasznego „Moby Dicka”[7] z krańcowych stref północy, aż do bezmiernego krakena[8], którego macki mogły w głębiach oceanu zanurzyć statek o pięciuset tonach pojemności. Powoływano się na uczonych antycznych, Arystotelesa i Pliniusza, którzy przypuszczali, że istniały takie potwory. Ponadto przytaczano norweskie powieści o biskupie Pontoppidan, relacje Pawła Heggedego i nareszcie raporty pana Raringtona, który twierdził, że w 1857 roku, będąc na pokładzie okrętu „Castillan”, na własne oczy widział tego ogromnego węża, który do owego czasu przebywał tylko w morzach gazeciarskich dawnego „Constitutionnela”.

Wybuchały niekończące się dyskusje pomiędzy wierzącymi i niedowiarkami, w zgromadzeniach uczonych i dziennikach naukowych. „Kwestia potwora” zapalała umysły; dziennikarze bawiący się w naukę w walce ze swymi kolegami bawiącymi się w dowcip wylali morze atramentu podczas tej pamiętnej kampanii, a niektórzy nawet i kilka kropli krwi, bo od węża morskiego przeszli do napaści osobistych.

Zacięte walki trwały sześć miesięcy. Na poważne artykuły Brazylijskiego Instytutu Geograficznego, berlińskiej Królewskiej Akademii Nauk, Brytyjskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu im. Smitha w Waszyngtonie, na dyskusje pism: „The Indian Archipelago”, „Cosmos” księdza Moignona, „Mitteilungen” Petermanna, na kroniki naukowe wielkich dzienników francuskich i zagranicznych prasa brukowa odpowiadała z werwą. Dowcipni dziennikarze, parodiując zdanie Linneusza przytoczone przez przeciwników potwora, utrzymywali, że istotnie „przyroda nie tworzyła głupców”, i zaklinali swych współczesnych, aby jej nie krzywdzili, dopuszczając istnienie jakichś krakenów, węży morskich, Moby Dicków i innych morskich niedorzeczności. Nareszcie redaktor jednego z najpoczytniejszych dzienników satyrycznych w swoim artykule rozprawił się z potworem, zadając mu ostateczny cios, czym rozbawił cały świat. Tym samym dowcip pokonał naukę!

W pierwszych miesiącach 1867 roku sprawa wydawała się pogrzebana raz na zawsze, gdy oto niespodziewanie do wiadomości publicznej podano nowe fakty. Nie chodziło już o rozwiązanie zagadnienia naukowego, ale o uniknięcie rzeczywistego niebezpieczeństwa. Potwór nie był już wysepką czy skałą podwodną, ale skałą uciekającą, nieuchwytną, nieokreśloną. Sprawa natychmiast przybrała odmienne oblicze.

Dnia 5 marca 1867 roku okręt „Moravian”, należący do Montreal Ocean Company, znajdując się w nocy pod 27° 30’ szerokości i 72° 15’ długości, uderzył prawym bokiem swej rufy o skałę, której w tym miejscu nie oznaczała żadna karta. Pędzony siłą wiatru i mocą swoich czterechset koni parowych, poruszał się z szybkością trzynastu węzłów na godzinę. Gdyby nie doskonale skonstruowany spód „Moraviana”, mimo że uszkodzony w wypadku, okręt zatonąłby wraz z 237 podróżnymi, których wiózł do Kanady.

Wypadek ten zdarzył się około piątej rano, właśnie gdy zaczynało świtać. Oficerowie służbowi rzucili się ku rufie i z największą uwagą badali powierzchnię oceanu, lecz nie dostrzegli niczego, prócz silnego wiru gwałtownie poruszonej wody, w odległości około 400 sążni[9]. Zapisano jak najdokładniej położenie tego miejsca i „Moravian” popłynął spokojnie w dalszą drogę. Czy uderzył o skałę podmorską, czy też o ogromny szczątek rozbitego statku – nie wiadomo. Gdy jednak zbadano spód parowca, okazało się, że kil jest częściowo strzaskany.

Zdarzenie to, jakkolwiek bardzo ważne, byłoby zapomniane jak wiele innych, gdyby się nie powtórzyło w trzy tygodnie później i nabrało ogromnego rozgłosu. Statek należał bowiem do najsłynniejszego towarzystwa żeglugi w Anglii.

Czy istnieje ktoś, komu nieznane jest nazwisko sławnego armatora angielskiego, Cunarda? Ten niezwykle mądry i zręczny przemysłowiec zaprowadził w 1840 roku komunikację pocztową pomiędzy Liverpoolem a Halifaxem obsługiwaną przez trzy drewniane okręty, których koła miały po 400 koni siły, a pojemność wynosiła po 1162 tony. Osiem lat później tabor kompanii powiększył się o cztery okręty, każdy o sile 650 koni i 1820 tonach pojemności, a w ciągu kolejnych dwóch lat przybyły znowu dwa statki, o jeszcze większej sile i większej pojemności. W roku 1853 Towarzystwo Cunarda, któremu przywrócono przywilej przekazywania depesz, powiększyło swój tabor o kolejne okręty: „Arabię”, „Persję”, „Chiny”, „Szkocję”, „Jawę”, „Rosję” – wszystkie największego kalibru. Oprócz słynnego „Great Eastern” żaden większy od nich statek nie pruł fal oceanu. Tak więc w 1867 roku kompania posiadała już dwanaście okrętów – osiem kołowych i cztery śrubowce.

Przywołuję te krótkie i pobieżne informację po to, aby każdy wiedział, jak duże znaczenie miała ta kompania, znana całemu światu ze swej rozumnej i pożytecznej działalności. Nigdy jeszcze przedsiębiorstwo żeglugi zaoceanicznej nie było prowadzone tak zręcznie i z tak dużym powodzeniem. Od dwudziestu sześciu lat okręty kompanii Cunard dwa tysiące razy przepłynęły Atlantyk i żadna z tych podróży nie chybiła – nie zanotowano żadnych opóźnień, wszystkie listy docierały do adresatów. Dlatego też, jak wynika z dokumentów ostatnich lat, mimo dużej konkurencji ze strony Francji, podróżni przekładają linię kompanii Cunard nad inne. Zapewne nikogo więc nie zdziwi poruszenie, jakie powstało na skutek wypadku jednego z najpiękniejszych parowców należących do słynnej kompanii.

Dnia 13 kwietnia 1867 roku okręt „Szkocja” znajdował się pod 15° 12’ długości i 45° 27’ szerokości. Morze było spokojne, wiatr także sprzyjał. Statek płynął z szybkością trzynastu węzłów, popychany siłą tysiąca koni parowych. Jego koła rozbijały wodę morską z nadzwyczajną regularnością; zanurzał się na 6 metrów 70 centymetrów, a wypychał 6624 metry sześcienne wody.

O godzinie 16:18 wieczorem, gdy podróżni zebrani byli w wielkim salonie, dało się odczuć lekki wstrząs od spodu, przy kole, z lewej strony okrętu.

Okręt nie uderzył, ale został uderzony przez coś ostrego. Wstrząs wydawał się tak lekki, że nikt zapewne nie zwróciłby na to uwagi, gdyby nie krzyk palaczów okrętowych, którzy wpadli na pomost, wołając: „Toniemy! Toniemy!”.

W pierwszej chwili podróżni bardzo się przejęli, ale zaraz uspokoił ich kapitan Anderson. Istotnie niebezpieczeństwo nie mogło być groźne, „Szkocja” podzielona była bowiem na siedem przedziałów szczelnymi przegrodami. W żadnym wypadku woda nie mogła przedostać się wszędzie.

Kapitan Anderson udał się bezzwłocznie na spód okrętu i stwierdził, że piąty przedział zalany był wodą, a gwałtowność jej przypływu dowodziła, że przedziurawienie musiało być znaczne. Na szczęście w tym przedziale nie było kotłów maszyny parowej. W przeciwnym razie paleniska zostałyby natychmiast zalane.

Kapitan Anderson kazał jednemu z majtków nurkować w celu rozpoznania uszkodzenia; po chwili okazało się, że w zewnętrznym spodzie okrętu jest otwór, którego szerokość wynosi dwa metry. Takiego otworu nie można było załatać od razu. Parowiec, z kołami do połowy zanurzonymi, musiał więc wyruszyć w dalszą drogę.

Znajdował się on wtedy o trzysta mil od przylądka Clear, a po trzech dniach opóźnienia, które mocno zaniepokoiło cały Liverpool, wpłynął nareszcie do portu kompanii.

Wtedy inżynierowie przystąpili do obejrzenia okrętu wprowadzonego do doku i nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli. Na głębokości dwa i pół metra pod linią wodną ujrzeli rozdarcie foremne w kształcie trójkąta równoramiennego. Żelazna blacha była idealnie rozcięta. Narzędzie musiało posiadać niezwykły hart, a przy tym musiało uderzyć z ogromną siłą, aby przedziurawić w ten sposób blachę grubości czterech centymetrów i wycofać się gładko ruchem wstecznym.

Pod wpływem ostatniego zdarzenia zainteresowanie opinii publicznej natychmiast wzrosło. Od tej chwili wszystkie wypadki na morzu, które nie miały wyraźnej przyczyny, przypisywano potworowi. Zwierzę musiało dźwigać odpowiedzialność za te wszystkie rozbicia, których liczba niestety jest bardzo znaczna, bowiem na trzy tysiące okrętów, o których zaginięciu corocznie donosi Biuro Veritas, liczba parowców i żaglowców uważanych za zaginione dochodzi do dwustu.

Od tej pory, słusznie czy niesłusznie, „potwora” obwiniano o zaginięcie statków. Drogi morskie stawały się coraz mniej bezpieczne, dlatego domagano się, aby natychmiast podjęte zostały działania w celu uwolnienia mórz od strasznego wieloryba.


1 Armator – osoba lub przedsiębiorstwo użytkujące statek.

2 Szyper – dowódca małego statku handlowego bądź rybackiego.

3 „[…] Cuvier, Lacépède, Dumeril, ani de Quatrefages […]” – Cuvier – francuski zoolog, twórca paleontologii, czyli nauki zajmującej się wymarłymi organizmami; Lacépède – francuski przyrodnik i polityk; Duméril – francuski zoolog, który jako pierwszy podał opis systematyczny znanych gadów; de Quatrefages – francuski zoolog i antropolog.

4 Stopa – jednostka miary długości wynosząca ok. 30,48 cm.

5 Mila morska – jednostka miary odległości wynosząca 1852 m.

6 Ichtiologia – nauka o rybach.

7 Moby Dick – wieloryb z powieści H. Mellville’a o tym samym tytule.

8 Kraken – legendarny stwór morski.

9 Sążeń – ok. 1,8 m.

Za i przeciw

W czasie, gdy zaszły te wydarzenia, wracałem z wyprawy naukowej do Nebraski w Stanach Zjednoczonych. Wysłał mnie tam rząd francuski jako nadetatowego profesora paryskiego Muzeum Historii Naturalnej. Po sześciu miesiącach spędzonych w Nebrasce, obładowany cennymi zbiorami, przybyłem do Nowego Jorku pod koniec marca. Termin mojego powrotu do Francji wyznaczony był dopiero na pierwsze dni maja, dlatego, korzystając z wolnego czasu, zająłem się porządkowaniem moich bogactw mineralogicznych, botanicznych i zoologicznych. Wówczas zdarzył się wypadek z okrętem „Szkocja”.

Znałem tę sprawę bardzo dobrze. Skrupulatnie wertowałem wszystkie europejskie i amerykańskie dzienniki, jednak nie udzieliły mi one wyczerpującej odpowiedzi. Tajemnica wciąż mocno mnie intrygowała. Nie mogąc sobie wyrobić żadnego zdania, popadałem ze skrajności w skrajność. Niewątpliwie wydarzyło się coś niepokojącego, a ci, którzy w to nie wierzyli, mogli palcem dotknąć rany okrętu.

Kiedy przybyłem do Nowego Jorku, zainteresowanie sprawą sięgało zenitu. Ostatecznie odrzucono przypuszczenia o pływającej wyspie czy nieuchwytnej skale podmorskiej. W jaki sposób skała, która nie miała w swoim wnętrzu maszyny, mogła przenosić się z miejsca na miejsce z tak nadzwyczajną prędkością?

 

Z tego powodu również odrzucono myśl o jakimś pływającym szkielecie okrętu. Pozostawały więc tylko dwie możliwości: albo był to potwór o niewyobrażalnej sile, albo okręt podwodny o wielkiej mocy napędowej.

Ostatnie przypuszczenie, jakkolwiek prawdopodobne, nie zgadzało się jednak z poszukiwaniami, jakie czyniono na obu półkulach. Trudno przypuszczać, aby osoba prywatna dysponowała taką maszyną. Gdzie i kiedy miałaby ją zbudować i jakim sposobem utrzymałaby wszystko w tajemnicy?

Wyłącznie rząd mógłby posiadać taką niszczącą maszynę, co jest bardzo prawdopodobne w dzisiejszych czasach, kiedy mądrość człowieka wykorzystuje się do konstruowania i udoskonalania wojennych machin. Po chassepotach[10] – torpedy, po torpedach – tarany podmorskie (monitory) i tak bez końca. Przynajmniej tak sobie to wyobrażam.

Jednak i ta hipoteza upadła wobec oświadczeń rządu, w którego szczerość nie można było wątpić. W wyniku niewyjaśnionych dotąd wydarzeń ucierpiała bowiem znacznie komunikacja zaoceaniczna. Zresztą budowa takiego statku podmorskiego nie mogła przecież ujść uwadze publicznej. W takich okolicznościach zachowanie tajemnicy jest wyjątkowo trudne dla jednostki, a co dopiero dla państwa, którego wszystkie czynności są śledzone przez jego rywali.

Tak więc po poszukiwaniach w Anglii, Rosji, Prusach, Hiszpanii, Włoszech, Ameryce, a nawet i Turcji, przypuszczenie, jakoby przyczyną ostatnich wydarzeń była podwodna maszyna, ostatecznie upadło.

Powrócono więc do myśli o potworze, pomimo nieustannych żarcików, które wciąż pojawiały się w prasie brukowej. I na tej drodze wyobraźnia zapuściła się w najniedorzeczniejsze marzenia ichtiologii fantastycznej.

Po moim przybyciu do Nowego Jorku wiele osób zwróciło się do mnie z prośbą o o komentarz w tej sprawie. Byłem wówczas autorem opublikowanego we Francji dwutomowego dzieła in quarto pod tytułem „Tajemnice wielkich głębin podmorskich”. Publikacja została dobrze przyjęta w świecie naukowym i uczyniła mnie specjalistą w dość zaniedbanej dziedzinie przyrodoznawstwa. Nieustannie pytano mnie o zdanie. Dopóki mogłem, zaprzeczałem prawdziwości faktu; lecz wkrótce, przyparty, jak to mówią, do muru, musiałem jasno określić swoje stanowisko. „Czcigodny profesor Muzeum Paryskiego Piotr Aronnax” został publicznie wezwany przez „New York Herald” do wydania jakiegokolwiek sądu w tej sprawie.

Nie mogłem dłużej milczeć. Przez długi czas analizowałem owo zagadnienie, skupiając się na jego różnorodnych aspektach, przede wszystkim politycznych i naukowych. Rezultatem moich rozważań był referat, który opublikowałem w numerze z 30 kwietnia.

„Tak więc – pisałem – zbadawszy jeden po drugim wszystkie wnioski i odrzuciwszy wszelkie domniemania, wypada koniecznie przypuścić istnienie jakiegoś zwierzęcia morskiego o nadzwyczajnej sile. Wielkie głębie Oceanu są nam całkowicie nieznane. Co się dzieje w tych bezdennych przepaściach? Jakie istoty mieszkają na głębokości dwunastu czy piętnastu mil (angielskich) pod powierzchnią wód? Jaki jest organizm tych zwierząt? Tego możemy się jedynie domyślać. Jednakże zadanie przedstawione mi do rozwiązania może stanowić pewien dylemat: albo znamy wszystkie gatunki istot zamieszkujących naszą planetę, albo ich nie znamy.

Jeśli ich nie znamy, jeśli przyroda skrywa przed nami jeszcze tajemnice – nic prostszego jak przypuścić istnienie nowych gatunków ryb lub wielorybów, zamieszkujących niedostępne warstwy wód i wypływających pod wpływem jakichś czynników, przypadkowo bądź z kaprysu, na powierzchnię oceanów.

Jeżeli jednak znamy wszystkie gatunki żyjące, należy szukać owego zwierzęcia pomiędzy istotami morskimi, które już zostały sklasyfikowane. Przypuszczam więc, że chodzi o narwala olbrzymiego. Narwal pospolity, czyli jednorożec morski, osiąga niekiedy sześćdziesiąt stóp długości.

Powiększcie pięć, dziesięć nawet razy rozmiary tego zwierzęcia, wyposażcie go w odpowiednią siłę i broń, a będziecie mieli owego potwora. Będzie miał on rozmiary określone przez oficerów statku »Shannon«, odpowiednie narzędzia, które są w stanie przedziurawić okręt »Szkocja«, i siłę potrzebną do nadwyrężenia steamera[11].

Narwal uzbrojony jest w pewien rodzaj miecza z kości, albo halabardę[12], jak nazywają go niektórzy przyrodnicy. Jest to ząb główny, twardy jak stal. Badacze odnaleźli już kilka takich zębów w ciałach wielorybów, z którymi narwal zwykle walczy. Niekiedy taki sam ząb narwala wyrywano ze spodniej części okrętu, którą zwierz przeszył jak świdrem. Muzeum Wydziału Lekarskiego w Paryżu ma w swoich zbiorach jeden taki ząb o długości dwóch metrów i dwudziestu pięciu centymetrów i szerokości czterdziestu ośmiu centymetrów w nasadzie.

Wyobraźcie sobie broń dziesięć razy mocniejszą, zwierzę dziesięć razy potężniejsze; wypuśćcie je z szybkością dwudziestu mil na godzinę, pomnóżcie jego masę przez jego szybkość, a otrzymacie wstrząśnienie zdolne wywołać podobną katastrofę.

Dopóki zatem nie dojdę do innego przekonania, obstawać będę przy jednorożcu morskim wielkich rozmiarów, uzbrojonym już nie w halabardę, ale prawdziwą ostrogę jak fregaty opancerzone, i wyposażonym zarówno w ich wielkość, jak i siłę.

Być może w trakcie kolejnych badań dojdziemy jeszcze do innych wniosków, lecz póki to nie nastąpi, nie widzę innego sposobu wytłumaczenia sobie tego niepojętego dotąd zjawiska”.

Przyznaję, że ostatnie słowa były tchórzostwem z mojej strony, ale chciałem, na tyle, na ile się dało, zachować swoją godność profesorską i nie dopuścić, aby Amerykanie dowcipkowali na mój temat. Chciałem sobie również zapewnić odwrót na wszelki wypadek. W gruncie rzeczy jednak brałem pod uwagę istnienie „potwora”.

Mój artykuł wywołał gorące dyskusje, co zjednało mu wielki rozgłos. Znalazło się kilka osób, które poparły moje otwarte stanowisko, pozostawiające duże pole wyobraźni. Umysł ludzki lubi te imponujące koncepcje istot nadprzyrodzonych, dla których morze jest właściwym miejscem, olbrzymów, w porównaniu z którymi ziemskie słonie, nosorożce itd. są karłami. Ogromna masa wód morskich unosi największe gatunki znanych zwierząt ssących i może ukrywa mięczaki niezrównanej wielkości, skorupiaki o przerażającym wyglądzie, np. homary długości stu metrów lub kraby (raki morskie) ważące po dwieście ton! Dlaczegóż by nie? Niegdyś zwierzęta ziemskie współczesne epokom geologicznym, czworonożne i czwororękie, gady, ptaki, miewały olbrzymie rozmiary. Wprawdzie nadaną im przez Stwórcę olbrzymią formę czas stopniowo zmniejszał, ale czemuż by morze w swych nieznanych głębinach nie miało przechować tych okazów życia dawnych wieków, skoro samo nie ulega zmianom takim, jakim ulega jądro, które nieustannie poddawane jest przeobrażeniom? Czemuż by morze nie miało przechować w swym łonie ostatnich odmian owych tytanicznych gatunków, dla których wiek jest rokiem, a tysiąc lat – wiekiem?

W tym momencie dałem się porwać marzeniom. Zostawmy jednak owe urojenia. Powtarzam raz jeszcze: pogląd skrystalizował się ostatecznie i opinia publiczna przyjęła istnienie straszliwego potwora, niemającego nic wspólnego z bajecznymi wężami morskimi.

Podczas gdy jedni widzieli w tym tylko zagadnienie naukowe, inni, bardziej praktyczni, mianowicie Amerykanie i Anglicy, uważali, że trzeba pozbyć się niebezpiecznego potwora i tym sposobem zapewnić swobodną żeglugę. Szczególnie dzienniki przemysłowe i handlowe zapatrywały się na sprawę z tego punktu widzenia. „Shipping and Mercantile Gazette”, „Lloyd”, „Paquebot”, „Revue Maritime et Coloniale” jako przychylne towarzystwom ubezpieczeń, które groziły podwyższeniem opłat, również jednomyślnie się za tym opowiedziały.

Pierwsze wystąpiły Stany Zjednoczone. W Nowym Jorku rozpoczęto przygotowania do wyprawy mającej na celu schwytanie narwala. „Abraham Lincoln”, fregata szybka i opatrzona ostrogą, sposobiła się do rychłego wypłynięcia na morze, a jej dowódca, Farragut, uzupełniał uzbrojenie, biorąc wszystko, co mu było potrzebne, z arsenałów, które były do jego dyspozycji.

Jak to zwykle bywa w podobnych przypadkach, od chwili gdy decydowano się złapać potwora, ten nie pokazał się ani razu! Przez dwa miesiące nikt o nim ani słyszał, żaden okręt go nie spotkał. Mogło się wydawać, że jednorożec wiedział o spisku, jaki się knuje przeciw niemu. Tyle przecież o nim mówiono… nawet za pomocą kabla telegrafu transatlantyckiego! Żartownisie utrzymywali, że ten mądry szpaczek pochwycił w drodze telegram i przechytrzył załogę!

Fregatę uzbrojono jak na daleką wyprawę, zaopatrzono w ogromne przyrządy służące do połowu, lecz nikt nie wiedział, w którą stronę należałoby ją skierować. Niecierpliwość wzrastała – gdy dnia 2 lipca dowiedziano się, że „Tampico”, parowiec krążący na linii z San Francisco w Kalifornii do Szanghaju, spostrzegł przed trzema tygodniami potwora na północnych morzach Oceanu Spokojnego.

Wiadomość ta wywołała nadzwyczajne wrażenie. Nie pozwolono Farragutowi na dwadzieścia cztery godziny zwłoki. Jego okręt zaopatrzony był już w żywność i węgiel. Załoga była w komplecie; pozostało tylko rozniecić ognie pod kotłami, wydobyć z nich parę i odpłynąć – czego też sam dowódca pragnął najgoręcej.

Na trzy godziny przed wyjściem „Abrahama Lincolna” z Brooklynu otrzymałem list o następującej treści:

Do pana Aronnaxa

Profesora Muzeum Paryskiego

Fifth Avenue Hotel

w Nowym Jorku

Szanowny Panie Profesorze!

Jeżeli zechciałby Pan uczestniczyć w wyprawie „Abrahama Lincolna”, rząd Stanów Zjednoczonych chętnie widziałby Pana jako reprezentanta Francji w tym przedsięwzięciu. Kapitan Farragut zatrzymał dla Pana kajutę.

Z wyrazami szacunku

Sekretarz marynarki J.B. Hobson


10 Chassepot (franc.) – jednostrzałowy karabin z XIX wieku.

11 Steamer – parowiec.

12 Halabarda – broń drzewcowa o długości 2,5 m, składająca się z siekiery, grotu i haka.