Zła córkaTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Spis treści

Karta tytułowa

Karta redakcyjna

Rozdział pierwszy

Rozdział drugi

Rozdział trzeci

Rozdział czwarty

Rozdział piąty

Rozdział szósty

Rozdział siódmy

Rozdział ósmy

Rozdział dziewiąty

Rozdział dziesiąty

Rozdział jedenasty

Rozdział dwunasty

Rozdział trzynasty

Rozdział czternasty

Rozdział piętnasty

Rozdział szesnasty

Rozdział siedemnasty

Rozdział osiemnasty

Rozdział dziewiętnasty

Rozdział dwudziesty

Rozdział dwudziesty pierwszy

Rozdział dwudziesty drugi

Rozdział dwudziesty trzeci

Rozdział dwudziesty czwarty

Rozdział dwudziesty piąty

Rozdział dwudziesty szósty

Rozdział dwudziesty siódmy

Rozdział dwudziesty ósmy

Rozdział dwudziesty dziewiąty

Rozdział trzydziesty

Rozdział trzydziesty pierwszy

Rozdział trzydziesty drugi

Rozdział trzydziesty trzeci

Rozdział trzydziesty czwarty

Rozdział trzydziesty piąty

Rozdział trzydziesty szósty

Rozdział trzydziesty siódmy

Rozdział trzydziesty ósmy

Rozdział trzydziesty dziewiąty

Rozdział czterdziesty

Rozdział czterdziesty pierwszy

Rozdział czterdziesty drugi

Rozdział czterdziesty trzeci

Rozdział czterdziesty czwarty

Podziękowania

Okładka


Tytuł oryginału

THE BAD DAUGHTER

Wydawca

Grażyna Woźniak

Jacek Fronczak

Redaktor prowadzący

Beata Kołodziejska

Redakcja

Joanna Popiołek

Korekta

Lidia Ścibek

Copyright © 2018 by Joy Fielding, Inc.

Copyright © for the Polish translation by Małgorzata Szubert, 2018

Wydawnictwo Świat Książki

02-103 Warszawa, ul. Hankiewicza 2

Warszawa 2018

Księgarnia internetowa: swiatksiazki.pl

Skład i łamanie

Joanna Duchnowska

Dystrybucja

Firma Księgarska Olesiejuk Sp. z o.o.

05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 91

e-mail: hurt@olesiejuk.pl tel. 22 733 50 10 www.olesiejuk.pl

ISBN 978-83-813-9212-9

Skład wersji elektronicznej

pan@drewnianyrower.com

Moim dwóm wspaniałym córkom

Shannon i Annie

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym

20% rabatu na kolejne zakupy na litres.pl z kodem RABAT20

Rozdział pierwszy

Zaczęło się od mrowienia w żołądku, potem nieokreślony, dokuczliwy ból szybko przemieścił się do piersi, rozszedł się w różne strony, aż w końcu dotarł do szyi. Niewidzialne palce oplotły jej gardło i mocno uciskały tchawicę, odcinając dopływ tlenu; była oszołomiona, w głowie jej się kręciło. Mam atak serca, pomyślała Robin, nie mogę oddychać. Umieram.

Siedząca naprzeciwko niej kobieta w średnim wieku chyba niczego nie zauważyła. Zbyt pochłaniały ją własne problemy, prawdopodobnie z apodyktyczną teściową, trudną córką lub nieczułym mężem.

Dobra, weź się w garść. Skup się. Ta kobieta – jak ona, do diabła, się nazywa? – nie płaci jej siedemdziesięciu pięciu dolarów za godzinę, by dostać w zamian puste spojrzenie. Oczekuje, że Robin przynajmniej poświęci jej uwagę. Nie idzie się do terapeutki po to, by patrzeć na jej załamanie nerwowe.

Nie masz załamania nerwowego, zganiła się Robin, rozpoznając znajome objawy. To nie atak serca, tylko najzwyklejszy atak paniki. Już takie miewałaś. I powinnaś wiedzieć, w czym rzecz.

Ale to było przeszło pięć lat temu, pomyślała, biorąc oddech. Ataki paniki, których doświadczała niemal codziennie, stanowiły część jej przeszłości. Tylko że przeszłość jest zawsze z nami. Czy nie tak się mówi?

Robin nie musiała się zastanawiać, co wywołało ten nagły atak. Dobrze wiedziała, co – kto – był temu winny. Melanie, pomyślała, przywołując obraz starszej o trzy lata siostry i nie po raz pierwszy myśląc, że jeśli usunie się z jej imienia „l”, zostanie „Meanie[1]”.

Gdy Robin wróciła z lunchu, czekała na nią w gabinecie wiadomość na poczcie głosowej. Odsłuchała ją, zastanawiając się, czy zadzwonić, czy udawać, że nigdy jej nie dostała. W trakcie tych rozważań przyszła klientka. Musisz po prostu poczekać, bezgłośnie oznajmiła siostrze Robin, chwyciła notatnik i weszła do pokoju przeznaczonego do rozmów z klientami.

– Dobrze się pani czuje? – zapytała teraz kobieta, wychylając się do przodu w niebieskim tapicerowanym fotelu i podejrzliwie przyglądając się Robin. – Jakoś dziwnie pani wygląda.

– Czy mogę przeprosić panią na minutę? – Robin wstała, zanim jeszcze kobieta zdążyła odpowiedzieć. Wróciła do gabinetu i zamknęła drzwi.

– Już dobrze – szepnęła, opierając się obiema dłońmi o biurko i starannie omijając wzrokiem telefon. – Oddychaj. Po prostu oddychaj.

W porządku, wiesz, co się dzieje. Znasz przyczynę. Teraz musisz się tylko rozluźnić i skupić na oddechu. Za ścianą czeka na ciebie klientka. Nie masz czasu na bzdury. Ogarnij się. Co zwykła powtarzać matka? To też minie.

Ale nie wszystko minęło. A jeśli nie minęło, często powraca i może ugryźć w tyłek. Oddychaj głęboko, napominała się Robin. Jeszcze raz. I znów. Jeszcze trzy wdechy i wszystko niemal wróciło do normalności.

– W porządku – powiedziała głośno. – Jest dobrze.

Tyle że nie było dobrze i ona o tym wiedziała. Melanie dzwoniła z jakiegoś powodu i jakikolwiek był ten powód, nie wróżyło to niczego dobrego. Od śmierci matki siostry zamieniły ze sobą zaledwie parę słów, a żadnego, od kiedy Robin wyprowadziła się z Red Bluff po pośpiesznym ponownym ślubie ojca. Nic przez niemal sześć lat. Żadnego listu po ukończeniu przez Robin Berkeley ze stopniem magistra, żadnych gratulacji, gdy rok później otworzyła własną praktykę, nawet zwyczajnych życzeń szczęścia, gdy ona i Blake ogłosili swoje zaręczyny.

 

W końcu, dwa lata temu, zachęcona i wspierana przez Blake’a Robin zaprzestała wszelkich prób nawiązania kontaktu z siostrą. Czyż ona sama nie doradzała swym klientom, by przestali walić głową w mur, bo go nie przebiją? Czy nie pora, by zastosowała się do własnej mądrej rady?

Oczywiście zawsze łatwiej dawać rady, niż się do nich stosować.

A teraz, ni z tego, ni z owego, jej siostra dzwoni i zostawia na poczcie głosowej enigmatyczną wiadomość. To tak jakby rak, o którym się myślało, że został wycięty, wrócił, rycząc, jeszcze bardziej zajadły niż wcześniej.

Wiadomość zostawiona przez Melanie brzmiała: „Zadzwoń do mnie”, a ona sama nie zadała sobie trudu, by się przedstawić, uważając za rzecz oczywistą, że Robin rozpozna jej głos nawet po tak długim czasie.

Tak się oczywiście stało. Głos Melanie trudno było zapomnieć, nieważne, ile lat upłynęło.

O co, u licha, chodzi, zastanawiała się Robin, oddychając głęboko, po czym zaprzestała spekulacji. Doświadczenie ją nauczyło, że jej wyobraźnia nie jest w stanie konkurować z rzeczywistością. W żadnym razie.

Rozważała, czy zadzwonić do Blake’a, uznała jednak, że tego nie zrobi. Blake był zajęty i nie spodobałoby mu się, że ktoś mu przeszkadza. „To ty jesteś terapeutką”, mawiał, a jego oczy wędrowały gdzieś w bok, jakby tam dostrzegł właśnie kogoś bardziej interesującego.

Porzuciwszy rozmyślania o Blake’u i Melanie, Robin założyła za uszy kręcone blond włosy sięgające do linii brody i wróciła do drugiego pokoju z wymuszonym uspokajającym uśmiechem na ustach.

– Przepraszam za to opóźnienie – powiedziała do kobiety, która przyszła na wizytę po raz pierwszy i której imienia nie mogła sobie przypomnieć. Emma lub Emily. Coś w tym rodzaju.

– Wszystko w porządku? – zapytała kobieta.

– W najlepszym. Po prostu na chwilę zrobiło mi się niedobrze.

Oczy kobiety się zwęziły.

– Nie jest pani w ciąży, prawda? Nie chciałabym zaczynać terapii tylko po to, by zobaczyć, jak pani ją przerywa, żeby urodzić dziecko.

– Nie, nie jestem w ciąży. – Aby być w ciąży, trzeba uprawiać seks, pomyślała Robin. A ona i Blake nie kochali się od ponad miesiąca. – Czuję się dobrze – zapewniła, rozpaczliwie próbując przypomnieć sobie imię tej kobiety. – Kontynuujmy, proszę. Mówiła pani...

Co, u licha, mówiła ta kobieta?

– Dobrze. Mówiłam, że mój mąż jest zupełnie beznadziejny, jeśli chodzi o stosunek do matki. Jakby miał znów dziesięć lat, dosłownie boi się otworzyć przy niej usta. Ona mówi mi naprawdę okropne rzeczy, a on zachowuje się tak, jakby nic nie słyszał. Potem, gdy zwracam mu uwagę, twierdzi, że przesadzam, że nie powinnam się przejmować. A moja córka oczywiście bierze z niej przykład. I jest teraz po prostu niegrzeczna. Powinna pani usłyszeć, jak ona się do mnie odzywa.

Myślisz, że masz problemy? Uważasz, że twoja rodzina jest trudna?

– Nie wiem, dlaczego moja teściowa tak bardzo mnie nienawidzi.

Ona nie potrzebuje powodu. Jeśli jest choć trochę podobna do mojej siostry, gardzi tobą dla zasady. Ponieważ jesteś.

Tak było. Melanie znienawidziła swoją młodszą siostrę w chwili, gdy ją zobaczyła. Była zazdrosna o nagle podzieloną uwagę matki. Szczypała Robin śpiącą w kołysce i nie przestawała, aż niemowlę było całe pokryte drobnymi siniakami. Gdy Robin miała dwa lata, Melanie obcięła nożyczkami jej piękne loczki; gdy miała siedem lat, pchnęła ją na ścianę podczas pozornie beztroskiej gry w berka i złamała jej nos. Nieustannie krytykowała sposób ubierania się Robin, jej zainteresowania, jej przyjaciół. „Ta dziewczyna to głupia zdzira”, szydziła Melanie z najlepszej przyjaciółki siostry, Tary.

Zaraz, zaraz – akurat w tej sprawie miała rację.

– Robiłam wszystko, aby być z nią w dobrych stosunkach. Zabierałam ją na zakupy. Zabierałam na lunch. Zapraszam do nas na kolację co najmniej trzy razy w tygodniu.

– Dlaczego? – zapytała Robin.

– Dlaczego? – powtórzyła kobieta.

– Skoro ona jest taka niemiła, po co zawracać sobie głowę?

– Ponieważ mój mąż uważa, że tak należy postępować.

– A więc niech o n zabiera ją na zakupy i na lunch. Ona jest jego matką.

– To nie takie proste – sprzeciwiła się kobieta.

– To właśnie jest takie proste – ripostowała Robin. – Ona jest niegrzeczna i nie szanuje pani. Nie ma pani obowiązku tego tolerować. Niech pani przestanie zabierać ją na zakupy i lunch. Zapraszać ją na kolację. Jeśli zapyta, dlaczego, proszę jej powiedzieć.

– A co powiem mężowi?

– Że jest pani zmęczona jej niegrzecznym zachowaniem i nie zamierza dłużej tego tolerować.

– Nie sądzę, żebym mogła to zrobić.

– Co panią powstrzymuje?

– Cóż, to jest skomplikowane.

– Ależ wcale nie.

Chcesz komplikacji? Pokażę ci, co to komplikacje. Moi rodzice byli małżeństwem trzydzieści cztery lata; przez cały ten czas ojciec zdradzał matkę z każdą puszczalską, która dała się złapać na jego uwodzicielskie spojrzenie, włącznie z moją przyjaciółką Tarą. Ożenił się z nią zaledwie pięć miesięcy po śmierci matki. A naprawdę ciekawie się robi, gdy dodamy, że Tara była wówczas zaręczona z moim bratem Alekiem. Wystarczająco skomplikowane?

Zaraz, zaraz, to nie wszystko.

Tara ma córkę, owoc jej nieudanego pierwszego małżeństwa, które zawarła, gdy tylko przestała być nastolatką. Cassidy ma teraz jakieś dwanaście lat. Cwany dzieciak. Mój ojciec ją uwielbia, okazuje jej więcej miłości, niż kiedykolwiek dawał własnym dzieciom. Czy wspomniałam przy okazji, że nie rozmawiałam ze swoją siostrą prawie sześć lat?

– Niektórzy ludzie są toksyczni – powiedziała głośno Robin. – Lepiej mieć z nimi jak najmniej do czynienia.

– Nawet gdy są rodziną?

– Zwłaszcza gdy są rodziną.

– Coś takiego – zdziwiła się kobieta. – Myślałam, że terapeuci zadają pytania i pozwalają samemu znaleźć odpowiedź.

Doprawdy? Boże, to zabrałoby całe lata.

– Po prostu pomyślałam, że oszczędzę nam obu trochę czasu.

– Jest pani twarda – powiedziała kobieta.

Robin omal się nie roześmiała. „Twarda” to prawdopodobnie ostatnie słowo, którego by użyła na określenie siebie. Twarda jest Melanie. Choć może właściwym słowem byłoby „zła”. Od kiedy Robin pamiętała, Melanie była zła. Na świat w ogóle. Na Robin w szczególności. Choć, prawdę mówiąc, to nie zawsze było łatwe dla Melanie. Do diabła, to nigdy nie było dla niej łatwe.

Do diabła, do diabła, pomyślała Robin. Komu zależy na prawdzie?

– Jest pani pewna, że dobrze się pani czuje? Pani twarz...

– Co jest nie tak z moją twarzą?

Mam udar? Albo porażenie nerwu twarzowego? Co jest nie tak z moją twarzą?

– Nic. Tylko na chwilę jakoś się skurczyła.

– Skurczyła?! – Robin uświadomiła sobie, że krzyczy.

– Przepraszam. Nie chciałam pani zdenerwować...

– Czy mogę przeprosić panią na minutę? – Robin zerwała się z krzesła tak gwałtownie, że omal go nie przewróciła. – Zaraz wracam. – Otworzyła drzwi, wybiegła do wyłożonego szarą wykładziną przedpokoju i pognała wąskim korytarzem do toalety. Wpadła do środka i rzuciła się do umywalki, aby przejrzeć się w lustrze. Patrzyła na nią atrakcyjna trzydziestotrzyletnia kobieta o ciemnoniebieskich oczach, ładnych, pełnych wargach i twarzy w kształcie serca. Nie było brzydkich brodawek, wyraźnych blizn ani innych anomalii. Wszystko znajdowało się na swoim miejscu, tylko nos był odrobinę przekrzywiony. Ale nie dało się zauważyć nic, co można by nazwać „skurczeniem się”. Może włosy wymagają podcięcia, uznała Robin, ale poza tym wyglądała porządnie, nawet profesjonalnie w różowej bluzce i prostej szarej spódnicy. Mogłaby przybrać na wadze parę kilogramów, ponieważ wciąż dźwięczał jej w uszach głos Melanie, wypominającej, że mimo osiągnięć i „wymyślnego stopnia naukowego” Robin jest „płaska jak naleśnik” i „chuda jak patyk”.

Poczuła, że zbliża się kolejny atak paniki, i na wszelki wypadek wzięła serię głębokich oddechów. Gdy to nie podziałało, spryskała twarz zimną wodą.

– W porządku, uspokój się – powiedziała do siebie. – Uspokój się. Wszystko jest dobrze. Choć twoja twarz jest cała skurczona. – Jeszcze raz przyjrzała się uważnie swojemu odbiciu i zauważyła, że ma zaciśnięte wargi, zaczęła więc szczypać się w policzki i usilnie próbowała się rozluźnić. – Nie pozwól, żeby Melanie cię zdenerwowała. – Wzięła kolejną serię głębokich oddechów, wdychając nosem, a wydychając ustami, wdychając dobrą energię, a wydychając złą. – Tam jest klientka, która cierpliwie czeka na twoją dobrą radę. Wracaj i rób, co do ciebie należy. Jakkolwiek się ta kobieta nazywa.

Robin wróciła do pokoju, lecz klientka zniknęła.

– Gdzie pani jest? – zawołała, otwierając drzwi do gabinetu, ale i tam nikogo nie było. – Adeline? – Zajrzała jeszcze raz do przedpokoju, także pustego. Wspaniale. Rychło w czas przypomniałam sobie jej imię.

Najwyraźniej Adeline uciekła. Przerażona „twardością” Robin i jej „skurczoną” twarzą. Trudno mieć do niej pretensję. Sesja okazała się katastrofą. Co dało jej prawo myśleć, że potrafi doradzać innym, skoro sama jest w kompletnej rozsypce?

Robin opadła na niebieski fotel opuszczony przez Adeline i rozejrzała się po starannie urządzonym pokoju. Ściany w kolorze jasnożółtym, słonecznym, miały wzbudzać optymizm. Plakat z bukietem kolorowych kwiatów na ścianie naprzeciwko drzwi ukazywał perspektywę rozwoju osobistego. Obok drzwi do gabinetu Robin wisiało zdjęcie jesiennych liści, subtelne przypomnienie, że zmiany są zarówno dobre, jak i nieuchronne. Honorowe miejsce za krzesłem, na którym zwykle siadała Robin, zajmował jej ulubiony kolaż, przedstawiający kobietę w okularach, o kręconych włosach i smutnym uśmiechu, wśród roześmianych twarzy; na wszystkich spadały krople deszczu, a nad głową kobiety wypisano wielkimi literami: DLACZEGO TAK SIĘ PRZEJMUJĘ? Plakat miał być zabawny i działać na klientów uspokajająco. Robin znalazła go na wyprzedaży garażowej w sąsiedztwie wkrótce po tym, jak przeprowadzili się z Blakiem do wspólnego mieszkania. Teraz Blake coraz częściej „pracował do późna”. Ile czasu upłynie, zanim wpadnie na pomysł wyprowadzki?

– Dlaczego tak się przejmuję? – zapytała kobietę z kolażu.

A ona uśmiechnęła się smutno i nie odpowiedziała.

Zadzwonił telefon w gabinecie.

– Cholera – rzuciła i słuchała dzwonków, dopóki nie włączyła się poczta głosowa. Czy to Melanie z pretensjami, że siostra nie zareagowała natychmiast na wiadomość od niej? Robin wstała powoli. Do diabła, pora wreszcie z tym skończyć.

Pierwszą rzeczą, jaką zobaczyła, wchodząc do gabinetu, było czerwone światełko błyskające na telefonie. Usadowiła się w wygodnym, krytym bordową skórą fotelu za małym dębowym biurkiem. Było to biurko Blake’a z czasów, gdy zaczynał praktykę prawniczą; przekazał je Robin, ponieważ awansował, przeniósł się do większej firmy i do większego gabinetu, w którym musiały stać bardziej reprezentacyjne meble.

Czy to dlatego nigdy nie doszli do etapu planowania małżeństwa? Bo ona nie była dostatecznie reprezentacyjna dla mężczyzny pnącego się w górę?

Czyżby chodziło o tę ładną asystentkę, którą Blake zatrudnił, albo o tę atrakcyjną młodą prawniczkę z sąsiedniego biura? A może źródłem wątpliwości z jego strony była kobieta, do której się uśmiechał, czekając w kolejce w Starbucksie?

Jak długo można ignorować te aż nazbyt dobrze znane sygnały?

Robin podniosła słuchawkę i wysłuchała głosu informującego, że ma jedną nową wiadomość i jedną zachowaną. „Aby odsłuchać wiadomość, naciśnij jeden-jeden”.

Tak też zrobiła.

– Tu Adeline Sullivan – powiedział głos. – Dzwonię, aby przeprosić, że tak zniknęłam. Uznałam po prostu, że nie pasujemy do siebie i, cytując pani słowa, pomyślałam, że „oszczędzę nam obu trochę czasu”, więc wyszłam. Mam nadzieję, że się pani nie gniewa. Może mi pani wystawić rachunek za sesję. Podsunęła mi pani tematy do zastanowienia. – Podała adres, na który Robin mogła wysłać fakturę. Robin od razu skasowała wiadomość. Żeby tak wszystko inne dało się tak łatwo usunąć. Zamknęła oczy, jej palce zawisły nad przyciskami telefonu.

– No, dalej – mobilizowała siebie samą. – Dasz radę. – Wcisnęła przycisk, by jeszcze raz wysłuchać wiadomości od siostry.

– Pierwsza zachowana wiadomość – oznajmił głos, po czym dał się słyszeć obcesowy rozkaz jej siostry:

 

– Zadzwoń do mnie.

Robin nie musiała sprawdzać numeru telefonu Melanie. Znała go na pamięć, wyrył się w jej mózgu. Wybrała cyfry, zanim zdążyła zmienić zamiar.

Telefon został odebrany niemal natychmiast.

– Nie śpieszyłaś się – rzuciła jej siostra bez wstępów.

– Co się stało? – zapytała Robin.

– Lepiej usiądź – powiedziała Melanie.

1 Meanie – ang. „wredna” (wszystkie przypisy pochodzą od tłumaczki).

Rozdział drugi

Następnego rana Robin obudziła się w dziwnym łóżku w nieznanym pokoju. W głowie wciąż od nowa przewijała jej się taśma z wczorajszą rozmową z siostrą.

– Chodzi o tatę – zaczęła Melanie bezbarwnym, pozbawionym emocji głosem.

– Umarł?

– Jest w szpitalu.

– Miał atak serca?

– Nie.

– Wypadek samochodowy?

– Nie.

– Ktoś do niego strzelał?

– Bingo.

Robin nacisnęła w mózgu przycisk „pauza”, wyłączając na chwilę konwersację, która dręczyła ją przez całą noc. Wyobraziła sobie wyraz twarzy siostry, jej przesadnie zmarszczone brwi, co zawsze sprawiało, że trudno ją było nazwać ładną, choć ich matka utrzymywała, że Melanie wyrośnie na piękność.

Robin wstała ze zbyt twardego, za to bardzo szerokiego łóżka i powlokła się do łazienki. Dlaczego wszystkie pokoje motelowe wyglądają tak samo? Czy jest jakaś zasada nakazująca, by wszystkie były nudnymi prostokątami w odcieniach beżu i brązu? Nie uważała się za eksperta w dziedzinie dekoracji wnętrz, a w motelach zatrzymała się zaledwie kilka razy. Wyprowadziła się z pełnego ludzi domu rodziców w Red Bluff do akademika w Berkeley; wróciła do domu, aby pracować i zarobić na dalsze studia, potem gnieździła się w małym wspólnym mieszkaniu poza kampusem, później krążyła między Berkeley a Red Bluff, by pomóc w opiece nad matką, dalej była ciasna kawalerka w Los Angeles i wreszcie to przestronne mieszkanie z dwiema sypialniami, gdzie zamieszkała z Blakiem.

Blake, pomyślała, w milczeniu smakując na języku to imię, gdy wchodziła do wanny. Co on sobie musiał pomyśleć? Odkręciła kurek prysznica i musiała oprzeć się o ścianę, bo runęły na nią strumienie lodowato zimnej wody.

Blake będzie na nią wściekły.

Nie dzwoniła do niego od wczorajszego popołudnia. Nawet wtedy nie rozmawiała z nim bezpośrednio, zostawiła tylko u jego nowej ładnej asystentki wiadomość, że musi jechać do Red Bluff w pilnych sprawach rodzinnych i że zadzwoni później. Odwołała wszystkie spotkania z tego tygodnia, wróciła do domu spakować małą walizkę i pojechała taksówką na lotnisko, gdzie wsiadła w pierwszy samolot lecący do Sacramento; dotarła tam o szóstej wieczorem. Autobus do Red Bluff odjeżdżał dopiero rano, na wynajęcie samochodu nie mogła się zdobyć, a prawdę mówiąc, nie musiała aż tak bardzo się śpieszyć. Znalazła więc motel w pobliżu dworca autobusowego i wynajęła pokój. Zrezygnowała z kolacji, zadowalając się czekoladowym batonikiem z automatu w holu.

Nie włączyła też telewizora, wolała bowiem nie trafić na wiadomości o strzelaninie. Na razie wystarczyło jej to, co wiedziała. Nie chciała jeszcze znać wszystkich okropnych szczegółów.

Pomyślała, że powinna zadzwonić do Blake’a, przypomniała sobie jednak, że wspominał coś o kolacji z klientami, nie musiała się więc przejmować. Blake był zajęty. Zawsze był zajęty. Najwyraźniej zbyt zajęty, by zadzwonić. Zbyt zajęty, by poświęcić parę sekund i dowiedzieć się, jakież to pilne sprawy rodzinne skłoniły ją do wyjazdu, do powrotu do miejsca, do którego przysięgała nigdy nie wracać. Czy tak trudno mu było przerwać jedno z tych na pozór niekończących się spotkań, aby do niej zadzwonić, przynajmniej udać odrobinę zainteresowania?

Może więc nie będzie wściekły, że ona nie próbowała się z nim skontaktować. Może będzie nawet zadowolony, że dała mu w końcu amunicję, na którą czekał, by ostatecznie zakończyć ich związek.

Robin zdawała sobie sprawę, że w gruncie rzeczy Blake nie mógł jej w niczym pomóc; jego specjalnością było prawo korporacyjne, nie karne. A przy tym nie poznał nigdy jej ojca. Ani siostry. Ani żadnego członka tej porąbanej rodziny z wyjątkiem brata Robin, Aleca, który mieszkał w San Francisco, ale właściwie widzieli się tylko dwa razy. Robin zostawiła wiadomość dla Aleca, lecz on również nie oddzwonił. No to pieprzyć ich obu, postanowiła, wyłączyła komórkę i o ósmej już leżała w łóżku.

Teraz pomyślała, że nie powinna była wyłączać telefonu. A co, jeśli Blake lub Alec dzwonili? Albo Melanie próbuje ją złapać?

– Chodzi o tatę. – Usłyszała głos swojej siostry. Szybko odtworzyła rozmowę w pamięci, a tymczasem woda przestała kłuć lodowatymi żądłami i zamieniła się w miły chłodny deszczyk. – Ktoś strzelał do ojca.

– Kto?

– Nie wiemy.

– Kiedy?

– Zeszłej nocy.

– Wszystko z nim w porządku?

– Oczywiście, że nie. Został postrzelony. W głowę. Jest w śpiączce.

– O Boże.

– Był operowany, ale sytuacja nie wygląda dobrze.

Robin szarpała się z opakowaniem malutkiej kostki mydła leżącej na mydelniczce, potem wrzuciła na dno wanny papier, który się przykleił do odpływu i zadziałał jak zatyczka, więc woda wokół jej kostek zaczęła się podnosić. Mydło prawie wcale się nie pieniło, choć mocno się nim szorowała.

– Wspaniale – wymamrotała, gdy kostka wyśliznęła jej się z rąk i zniknęła w wodzie. – Po prostu wspaniale.

Stanęła pod prysznicem. Czuła, jak woda przykleja jej włosy, które spowijają głowę niczym samoprzylepna folia.

Został postrzelony. W głowę. Jest w śpiączce.

Zakręciła prysznic, wyszła na zbyt małą matę łazienkową w kolorze kości słoniowej, owinęła się jednym z dwóch cienkich frotowych ręczników i wróciła do sypialni. Zerknęła na zegarek na szafce nocnej. Tuż po siódmej, co oznaczało, że ma całe trzy godziny do odjazdu autobusu. Potem czekały ją jeszcze ponad dwie godziny jazdy, dwieście kilometrów nudną autostradą na odludzie zwane Red Bluff. Czyli ma przed sobą co najmniej pięć godzin na rozpamiętywanie rozmowy z siostrą.

– Nie rozumiem. Jak to się stało? Gdzie jest Tara?

– Wciąż ją operują.

– Operują? Co ty mówisz? Ona też została postrzelona?

– I Cassidy.

– Co?

– Słyszałaś.

– Ktoś strzelał do Cassidy?

– Tak.

– Nie wierzę. Trzeba być potworem, żeby strzelać do dwunastoletniej dziewczynki.

Robin otworzyła walizkę, wyjęła czystą bieliznę, sweter w biało-niebieskie paski i dżinsy. Szybko się ubrała, zastanawiając się, czy włączyć telewizor na wypadek, gdyby lokalna stacja podawała wiadomość o strzelaninie. „Znany deweloper z Red Bluff, Greg Davis, jego żona i pasierbica walczą w szpitalu o życie po tym, jak zostali postrzeleni”. Wyobrażała sobie pewnego siebie, a mimo to jakoś dziwnie smutnego reportera przekazującego tę wiadomość.

Rozmyślania znów przerwał jej głos Melanie.

– To wygląda na napad rabunkowy – mówiła z każdym słowem coraz szybciej i bardziej nerwowo. – Trochę po północy ktoś włamał się do ich domu i... i...

– Już dobrze. Już dobrze. Uspokój się. Oddychaj głęboko.

– Nie mów mi, co mam robić. Nie ma cię tu. Nie było cię tu.

Cóż, szybko poszło, pomyślała Robin, czując, że każdy mięsień w jej ciele jest napięty. Od śmierci matki wciąż słyszała ten sam refren.

– Po prostu powiedz mi, co się stało.

– Mówiłam ci. To wygląda na napad rabunkowy.

– Co to dokładnie znaczy? Czy policja wie, kto to zrobił? Mają jakieś tropy, jakichś podejrzanych?

– Nic mi nie powiedzieli.

– Rozmawiałaś z Alekiem?

– Dzwoniłam do niego. Nie odpowiedział na żadną moją wiadomość.

– Spróbuję go złapać.

– Przyjeżdżasz do domu czy nie?

– Nie wiem. Muszę to zorganizować, zorientować się, jakie mam loty, autobusy... To może potrwać.

– Świetnie. Wszystko jedno. Twój wybór.

Robin opadła znów na łóżko i z głową opartą na rękach wpatrywała się w wytarty brązowo-beżowy dywan. Nieważne, ile razy rozpamiętywała rozmowę z siostrą, nie mogła uporządkować myśli. To było jak denerwujący sen, który ucieka z pamięci w chwili, gdy próbuje się nadać mu sens.

Siedziała bez ruchu, dopóki nie poczuła, że burczy jej w brzuchu. Nie jadła porządnego posiłku od wczorajszego lunchu składającego się z zupy i kanapki. Chyba powinna zjeść jakieś małe śniadanie, zanim wsiądzie do autobusu. Kto wie, kiedy będzie miała szansę na jakiś posiłek po przyjeździe do Red Bluff. Wsunęła bose stopy w tenisówki, chwyciła torebkę, włączyła telefon komórkowy i ruszyła do drzwi, przypominając sobie, że po drugiej stronie ulicy jest tania restauracja.

Gdy sięgała do gałki u drzwi, zadzwonił telefon.

– Blake? – zapytała, podnosząc telefon do ucha bez sprawdzenia numeru.

– Alec – odparł jej brat. – Co się dzieje?

– Rozmawiałeś z Melanie?

– Pomyślałem, że najpierw zadzwonię do ciebie. Co się dzieje?

– Przygotuj się na złe wieści.

– Jestem gotowy.

Robin wzięła głęboki wdech.

– Tata został postrzelony.

Na chwilę zapadła cisza, potem rozległ się nerwowy śmiech.

– To żart?

– To nie jest żart. Tata żyje, ale jest w ciężkim stanie.

– To robota Tary?

– Nie. – Robin stłumiła uśmiech. Jej także taka myśl pierwsza przyszła do głowy. –Tara również została ranna.

– Tarę postrzelono?

– I Cassidy.

– Tarę postrzelono? – powtórzył Alec. – Jak ona się czuje?

– Nie wiem. Gdy rozmawiałam z Melanie, operacja jeszcze trwała.

– Nie rozumiem. Co się stało?

– Melanie mówi, że to wygląda na napad rabunkowy.

– O rany. – Chwila ciszy.

Robin wyobraziła sobie, jak brat, młodszy od niej o trzy lata, masuje sobie szczękę; robił to zawsze, gdy był zdenerwowany.

– Przypuszczam, że dostali za swoje, bo zbudowali ten cholerny największy dom w mieście.

– Właśnie tam jadę. Ty chyba też powinieneś przyjechać.

– Nie, to nie jest dobry pomysł.

Robin próbowała wymyślić, co mogłoby przekonać brata do przyjazdu do Red Bluff, lecz po chwili zorientowała się, że się rozłączył. Wrzuciła telefon do torebki, postanawiając, że zadzwoni do Aleca, gdy będzie miała więcej informacji, a on więcej czasu na przemyślenie sprawy.

Otworzyła drzwi pokoju i wyszła na parking przy motelu. Od razu zalała ją fala gorącego powietrza. Połowa kwietnia, przed ósmą rano, a na termometrze prawie dwadzieścia siedem stopni Celsjusza. W Red Bluff będzie jeszcze większy upał, ponieważ przez sto dni w roku przeciętna temperatura przekracza tam trzydzieści dwa stopnie. Sama myśl o tym sprawiła, że serce Robin zaczęło bić szybciej.

– Dobra, zachowaj spokój – szepnęła do siebie, przechodząc przez ulicę do restauracji w stylu lat pięćdziesiątych. – Restauracja nie jest odpowiednim miejscem na atak paniki.

Otwierając ciężkie szklane drzwi, czuła jednak coraz większy niepokój. Przysiadła w boksie przy oknie, postukała palcami w małą szafę grającą ustawioną obok stołu z laminowanym blatem i przywołała kelnerkę.

– Dobrze się pani czuje? – zapytała kelnerka, podchodząc z dzbankiem gorącej kawy.

– Będzie dobrze – zdołała powiedzieć Robin, próbując znaleźć na nierównym, czerwonym winylowym siedzeniu miejsce, do którego by się nie przyklejała – gdy tylko wypiję trochę kawy.

Kelnerka napełniła jej filiżankę.

– Podać pani kartę?

– Nie, tylko kawa. – Robin sięgnęła po filiżankę, ale szybko schowała ręce pod blatem, ponieważ zauważyła, że drżą. Zerknęła w stronę kontuaru biegnącego wzdłuż ściany; trzy spośród pięciu stołków przy nim zajmowali mężczyźni noszący ciężkie pasy z narzędziami. Lista specjalności lokalu była wypisana czarną farbą na długim lustrze za kontuarem. Desery lodowe. Naleśniki z jagodami. Gofry. Omlety z szynką, papryką i cebulą. – Czy macie bajgle?