Jon Kabat-Zinn

Jon Kabat-Zinn

Jon Kabat-Zinn – emerytowany profesor medycyny, autor książek. O autorze Jon Kabat przyszedł na świat 5 czerwca 1944 roku w Nowym Jorku. Poc... Szczegóły

O autorze

Jon Kabat-Zinn – emerytowany profesor medycyny, autor książek.

O autorze

Jon Kabat przyszedł na świat 5 czerwca 1944 roku w Nowym Jorku. Pochodzi z rodziny wielodzietnej, miał 8 rodzeństwa. Jego ojciec, Elvin Kabat, był naukowcem biomedycznym, a matka Sally Kabat malarką. Dorastał w niepraktykującej rodzinie żydowskiej. W 1964 roku ukończył Haverford College. Siedem lat później uzyskał stopień doktora biologii molekularnej w Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie prowadził swoje badania pod przewodnictwem Salvadora Lurii, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Podczas pobytu w MIT Kabat-Zinn sprzeciwiał się prowadzeniu badań wojskowych na uniwersytecie oraz działał przeciwko wojnie w Wietnamie. Prowadził również w tym czasie rozmyślenia nad celem swojego życia, który nazwał w rezultacie swoim „zadaniem karmicznym”.

Jon Kabat-Zinn żyje związku małżeńskim z Myli Zinn, mają troje dorosłych dzieci.

Twórczość

Jon Kabat-Zinn jest specjalistą w zakresie uważności, czyli sztuki, której opanowanie według niego prowadzi do redukcji stresu, zwalczenia stanów lękowych, a nawet bólu i różnych dolegliwości. Kabat-Zinn jest twórcą popularnego programu redukcji stresu opartej na uważności, czyli Mindfulness-Based Stress Reduction, w skrócie MBSR, obecnie praktykowanego w kilkuset klinikach, szpitalach i innych placówkach medycznych na całym świecie. Terapeuta jest także autorem kilkunastu publikacji, w których objaśnia założenia swojego programu i uczy uważności oraz radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, jak na przykład „Praktyka uważności dla początkujących”, „Gdziekolwiek jesteś, bądź”. Jego pierwsza książka pod tytułem „Życie, piękna katastrofa” ukazała się w 1991 roku. W kolejnych latach opublikowano jeszcze takie tytuły jak „Świadomą drogą przez depresję”, „Obudź się”, „Medytacja to nie to, co myślisz”. Wiele z nich stało się bestsellerami, nie tylko w USA, ale i na całym świecie.

Książki Jona Kabata-Zinn można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w formatach epub, mobi, pdf.

Podobni autorzy