Tajemnice dzieł sztuki

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Przez wieki geniusze sztuki ukrywali w swoich dziełach sekretne informacje, zbyt niewiarygodne, by przekazać je otwarcie. Sekrety osobiste i historyczne, artystyczne i ezoteryczne, a czasem nawet natury kryminalnej. Czy po upływie stuleci, po wielokrotnych zmianach kodów kulturowych jesteśmy w stanie wejść w buty dawnych twórców i odkryć sekretne drogowskazy pozostawiane przez geniuszy?

Kod Michała Anioła – dlaczego ludzki mózg namalowany jest na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej? Ostatnia melodia – muzyka zapisana pomiędzy postaciami Ostatniej Wieczerzy jako testament Leonardo da Vinci? UFO w XV-wiecznych Włoszech – spotkanie z obcymi, uchwycone na renesansowym obrazie. Manuskrypt, którego od sześciuset lat nikomu nie udało się rozkodować. Enigma rękopisu Wojnicza. Człowiek, który wiedział – jak Alfonso Ponce de Leon przewidział na obrazie swoją śmierć. Zakon, skarby i Chwarszczany – z jakiego świata pochodzą dwie wieże w zachodniopomorskim kościele templariuszy? Ukryty język Matejki – znaczenie symboli i historia złotego tronu. Raffaello – Portret Młodzieńca – tajemnice najcenniejszego dzieła ze zbiorów polskich, zaginionego podczas II wojny światowej. Drzwi Gnieźnieńskie, czy portal do praźródeł? – dokąd naprawdę prowadzą słynne Drzwi z Gniezna? Każde dzieło jest tajemnicą. Nie trzeba wyjeżdżać do amazońskiej dżungli, by mierzyć się z tajemnicami godnymi Indiany Jonesa. Na tego, kto dokona wielkiego odkrycia w zakurzonym magazynie muzealnym, czeka nagroda – emocje, olśnienie a nawet – mistyczne objawienie. Jeden z bohaterów naszej książki właśnie takiego objawienia doświadczył. I czeka aż ktoś je przejmie od niego w wielkiej sztafecie pokoleń.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 30 listopada 2021
Joanna Łenyk-Barszcz "Tajemnice dzieł sztuki" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Sara Dutka
28 sierpnia 2020

Jako że studiuje historię sztuki każda książka jaką dostaje od znajomych czy rodziny musi być właśnie na ten temat. Nie żebym miała coś przeciwko, ale czasem lubię tez walnąć kryminał.. Nie mniej jednak, na urodziny w moje ręce wpadła publikacja Joanny Łenyk-Barszcz i Przemysława Barszcz pt. «Tajemnice dzieł sztuki». Niezwłocznie zabrałam się za lekturę. Książka traktuje o ukrytych symbolach i tajemnicach w znanych dziełach sztuki. Znalazło się nawet parę takich, o których nie słyszałam, a znalazło się też kilka nieco naciąganych. Można również zapoznać się z wizerunkiem opisywanych dzieł, ponieważ autorzy zadbali o ilustracje. Chciałabym zatem gorąco polecić tę publikację, napisana jest bowiem lekkim językiem i pełna jest ciekawostek ze świata sztuki, które na pewno zainteresują nie jedną osobę.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę