Jesper Juul

Jesper Juul

Jesper Juul – znany na całym świecie duński terapeuta rodzinny i pedagog, autor bestsellerowych poradników dotyczących wychowania dzieci. O ... Szczegóły

O autorze

Jesper Juul – znany na całym świecie duński terapeuta rodzinny i pedagog, autor bestsellerowych poradników dotyczących wychowania dzieci.

O autorze

Jesper Juul przyszedł na świat 18 kwietnia 1948 roku w duńskim mieście Vordingborg. Tam wychował się i pobierał naukę. Po ukończeniu szkoły średniej zatrudnił się jako kucharz na statku należącym do East Asiatic Company, organizującej rejsy na daleki wschód. Następnie pracował przy budowie portu w Ebeltoft. Zanim poszedł na studia, parał się jeszcze kilku innych zawodów. Pracował jako barman i mył naczynia w jednym z hoteli. Podczas studiów dorabiał jako barman w Niemczech, nocny stróż w centrum leczenia młodzieży w Viby w Danii oraz jako recenzent prasowy książek dla dzieci. W 1966 roku Juul rozpoczął studia pedagogiczne w Marselisborgu, które po czterech latach ukończył dyplomem. Specjalizował się w historii i religii. Potem dostał się na Uniwersytet Århus, by tam kontynuować studiowanie historii idei europejskiej w połączeniu z filozofią, polityką i historią religii.

Studia przerwał i rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela i pracownika socjalnego w ośrodku dla młodzieży Bøgholt, w którym wcześniej był zatrudniony jako stróż. Przez trzy lata pracy w tej instytucji zrozumiał, że ma ogromną potrzebę podjęcia pracy terapeutycznej nie tylko z samymi dziećmi, ale również z ich rodzinami. Podczas jednego z kursów poznał amerykańskiego psychiatrę i terapeutę rodzinnego Waltera Kemplera oraz psychologa dziecięcego Morgensa A. Lunda. Zaprzyjaźnił się z nimi i inspirował się ich wiedzą. Następnie przez dziewięć lat pracował w centrum dla młodzieży Århus, gdzie opiekował się grupami samotnych matek. Równocześnie zaczął naukę w zakresie terapii rodziny, zarówno w Danii, jak i w Holandii i Stanach Zjednoczonych. Próbował swoich sił także w projektach wspierających leczenie osób uzależnionych od narkotyków. Dopiero w 2006 roku postanowił spełnić swoje wieloletnie marzenie o przekazywaniu swojej wiedzy dotyczącej zdrowych relacji w rodzinach wielu ludziom na całym świecie. Właśnie wtedy zaangażował się w stworzenie międzynarodowej organizacji pod nazwą Familylab International, która w kilku krajach – także w Polsce – organizuje seminaria, kursy i wykłady na terapeutów i pedagogów, którzy chcą pogłębić swoją znajomość tej gałęzi psychologii.

Książki

Jesper Juul jest autorem bestsellerowych poradników, wśród których znajdują się takie publikacje jak:

  • „Twoje kompetentne dziecko”,
  • „Twoja kompetentna rodzina”,
  • „Nie z miłości”,
  • „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem”,
  • „Agresja – nowe tabu?”,
  • „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”,
  • „Kryzys szkoły. Co możemy zrobić dla naszych dzieci, nauczycieli i rodziców?”.

W książkach tych swoją rozległą wiedzą dzieli się z tymi, którzy najbardziej potrzebują jego pomocy – z rodzicami.

Książki Jaspera Juula można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy