3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Agresja - nowe tabu?

PDF
Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom?
Z serii: Jesper Juul
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Niemal wszyscy zgodnie potępiają agresję i próbują ją wyeliminować z przedszkoli i szkół. Czy słusznie?  

    Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli. Ich obowiązkiem jest zrozumienie tego przekazu i nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób. Zamiast potępiać agresję ‒ mówi Jesper Juul ‒ trzeba ją przekształcać jej w pozytywne działanie. Tłumienie i potępianie może prowadzić tylko do negatywnych skutków w życiu dorosłym: począwszy od nieumiejętności radzenia sobie w konkurencyjnym środowisku świata współczesnego, a skończywszy na wybuchach niekontrolowanej i brutalnej przemocy.

      Jesper Juul pokazuje, jak najlepiej postępować z przejawami agresji u dzieci, jak wspólnie rozładowywać dziecięcą frustrację i jak zamieniać ją w pozytywną energię. Agresywnym dzieciom należy się przede wszystkim zrozumienie, a nie potępienie ‒ pisze ‒ ponieważ one tylko naśladują agresywnych dorosłych.

     Duński pedagog zwraca także uwagę na dwa rodzaje przemocy u dzieci: przemoc skierowaną na zewnątrz ku innym ludziom oraz przemoc skierowaną ku sobie, czyli tak zwane zachowania autodestrukcyjne. Ta ostatnia bywa często lekceważona przez dorosłych, ponieważ jest mało kłopotliwa dla otoczenia. Dzieci, które tłumią agresję, pogłębiając swoją frustrację, bywają wręcz chwalone za spokój i posłuszeństwo. Tymczasem autodestrukcyjna przemoc zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ idzie w parze z bardzo niskim poczuciem własnej wartości u dzieci i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia duchowego.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 23 lipca 2019
  • ISBN: 978-83-62445-33-2
  • Całkowity rozmiar: 1 MB
  • Całkowity liczba stron: 142
  • Rozmiar stron: x мм
  • Tłumacz: Dariusz Syska
  • Wydawca: Mind
Jesper Juul "Agresja - nowe tabu?" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wincenty Tabaka
01 czerwca 2021

Rewelacyjna pozycja o postrzeganiu agresji i jej przyczynach. Każdy rodzic powinien przeczytać tę książkę, bez dwóch zdań! Wiedza w niej zawarta pozwala z pewnością na łatwiejsze poruszanie się po pełnej łamigłówek wychowawczych drodze rozwoju dziecka, ale także podaje narzędzia do prawidłowego reagowania, wspierania i współdziałania poprzez rozszerzenie perspektywy spojrzenia na problem agresji jako zagadki do rozwikłania. Z uwagi na to, że żyjemy w społeczeństwie trzeba uczyć dzieci, jakie formy agresji są dopuszczalne, a jakie są absolutnie nieodpuszczalne, i jak nad agresją panować. Bo nie chodzi o tłumienie agresji, ale o zrozumienie co ją wywołuje, jak ona funkcjonuje i jaką ma rolę.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę