Jerzy Żuławski

Jerzy Żuławski

Jerzy Żuławski – polski filozof, pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski. O autorze Jerzy Żuławski przyszedł na świat 14 lipca 1874 r... Szczegóły

O autorze

Jerzy Żuławski – polski filozof, pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski.

O autorze

Jerzy Żuławski przyszedł na świat 14 lipca 1874 roku w Lipowcu, koło Rzeszowa. Urodził się i do drugiego roku życia przebywał w folwarku dzierżawionym przez jego ojca. Lipowiec w tym czasie był małym majątkiem ziemskim, obejmującym ponad 50 hektarów. Lata dzieciństwa pisarz spędził w rodzinnym majątku, w Młynnem w dworku „Słomiana” pod Limanową. Miał pięciu braci. Uczęszczał do gimnazjum w Bochni, następnie do szkoły realnej w Krakowie. Od 1892 roku studiował na politechnice w Zurychu, zaś od 1895 do 1898 roku na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał doktorat. Po powrocie do Polski pracował jako nauczyciel, póki nie zdecydował poświęcić się wyłącznie literaturze. Żuławski związany był ze środowiskiem krakowskiej bohemy artystycznej, przyjaźnił się z Kasprowiczem, Przybyszewskim, Rydlem i Tetmajerem. Po 1900 roku dużo podróżował, głównie jako uczestnik wypraw górskich. Od 1901 roku mieszkał w Zakopanem. Rozwijał pasję narciarza, alpinisty i taternika. Wraz z bratem Januszem 28 sierpnia 1909 dokonał pierwszego letniego wejścia na Przełączkę pod Kopą Popradzką i Smoczą Grań w Tatrach Wysokich.

Twórczość literacka

Żuławski zajmował się problemami rozwoju i przyszłości kultury, rolą indywiduum w życiu społecznym, statusem geniusza i warunkami twórczości. Debiutował jako poeta w 1895 roku zbiorem “Na strunach duszy”, mocno osadzonym w poetyce dekadentyzmu. Jego twórczość była wysoko ceniona przez współczesnych autorów. Jego najbardziej znane utwory to trylogia science fiction dziejąca się na Księżycu (Na srebrnym globie, Zwycięzca, Stara Ziemia). Był autorem wielu zbiorów wierszy, powieści, sztuk scenicznych, rozpraw filozoficznych i estetycznych. Publikował w „Życiu”, „Młodości”, „Krytyce”, „Strumieniu”, „Chimerze”, „Słowie Polskim”. Przez pewien czas był współredaktorem „Krytyki”. Trylogia księżycowa tłumaczona na język czeski, niemiecki, rosyjski, węgierski była inspiracją dla wielu pisarzy, zarówno polskich (np. Stanisław Lem), jak i obcych. Na jej podstawie stryjeczny wnuk pisarza, Andrzej Żuławski, nakręcił film Na srebrnym globie.

W 2008 roku utworzona została Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego dla najlepszych polskich utworów fantastycznych.

Książki Jerzego Żuławskiego przeczytać można online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy