Przyszło nam tu żyć

Tekst
Reportaże z Rosji
Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W cieniu wielkiej polityki, wojen, fortun zdobywanych z dnia na dzień, z daleka od obiektywów kamer i świateł reflektorów jest inna Rosja. To kraj, w którym w opuszczonym moskiewskim szpitalu koczuje grupa nastolatków – stalkerów, diggerów, samobójców, strażników i upiorów. W walącym się hotelu robotniczym mieszka kilkanaście rodzin, które od lat czekają na lokale zastępcze – pisali w tej sprawie już nawet do papieża. W przydrożnym baraku kilkanaście kobiet zaspokaja potrzeby kierowców, policjantów, polityków…

Jelena Kostiuczenko nie pisze zza biurka, nie boi się zabrudzić rąk, nie waha się stawiać trudnych pytań. Odwiedza ćpuńską melinę, w której żyje małżeństwo uzależnione od dezomorfiny, czyli popularnego w Rosji „krokodyla”. Udając stażystkę, jeździ na patrole z drogówką i obserwuje, jak inspektorzy wyciągają od kierowców łapówki. W Biesłanie pyta, o czym śnią rodzice dzieci, które zginęły podczas akcji antyterrorystów. Pisze o tym wprost i bez stylistycznych ozdobników. Jej książka jest nie tylko o Rosji. To diagnoza źle działającego świata, w którym zanikają więzi międzyludzkie, solidarność i mechanizmy wzajemnego wsparcia. W którym państwo nie chroni słabych. W którym zamiast prawa, jest pięść. Świata, w którym „przyszło nam żyć”.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 15 stycznia 2020
  • Rozmiar: 340 str. 5 ilustracji
  • ISBN: 9788380499652
  • Tłumacz: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
  • Wydawca: Czarne
  • Spis treści
Jelena Kostiuczenko "Przyszło nam tu żyć" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Reportaż»
Żeby nie było śladów
Instynkt
Zjadanie Buddy
-5%
Mariusz Dominik
18 marca 2020

Jednak z najtrudniejszych lektur jakie ostatnio czytałem. Szczere, brutalne i wstrząsające reportaże zapadające długo w pamięć. W niektóre aż ciężko uwierzyć. Jako rusycysta szczególnie doceniam publikacje tego typu, stanowią świetny punkt odniesienia do poszerzania wiedzy, jednak nie mogę powiedzieć, że dowiedziałem się wiele nowych rzeczy.

Dla osób, które siedzą w temacie artykuły autorki będą na pewno mocne ale nie zaskakujące. Skłania do refleksji.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę