Wyznaję

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

"Wielka powieść europejska", "przełom w literaturze", "powieść-katedra o idealnych proporcjach i epickim, pełnym kunsztownych detali wykonaniu", "książka, która przeżyje nas wszystkich".

"Wyznaję" zachwyca czytelników i krytyków.


Tę książkę czyta niemal cała Europa!

To trzymające w napięciu do ostatniej strony wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła – w świecie i sobie samym. Historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.


Cabré, którego pasją jest muzyka, skomponował tę powieść jak symfonię, z częstymi zmianami nastroju, tempa i głosu narracji. Bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich oszałamia i wzbudza zachwyt.

Urodził się w Barcelonie. Tak jak jego bohater uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka.

Jaume Cabré od lat uznawany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Teraz, po wydaniu w 2011 roku znakomitej powieści "Wyznaję", mówi się o nim jako o jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. I słusznie. Zresztą już wcześniej – paradoksalnie – w Europie był on bardzo ceniony, bardziej niż w tej części Hiszpanii, w której językiem literackim jest kastylijski. W Niemczech sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy jego książek, we Włoszech, Francji czy Holandii – dziesiątki tysięcy. A teraz gdziekolwiek jego nowy utwór jest publikowany, tam zbiera znakomite recenzje i szybko wspina się do czołówek list księgarskich bestsellerów. Jego obsypane nagrodami książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w setkach tysięcy egzemplarzy.


"Wyznaję" podbija Europę!


Teraz – po raz pierwszy Jaume Cabré i jego najważniejsza książka - po polsku.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 18+
  • Data dodania do LitRes: 18 maja 2019
Jaume Cabré "Wyznaję" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Eugenia Polinska
23 lipca 2020

Przepiękna, wciągająca i mądra opowieść o życiu pewnego człowieka. Na pewno najlepsza książka, jaką czytałam w tym roku. Wspomnienia głównego bohatera piszącego do swojej ukochanej, jednocześnie wiedzącego, że niedługo wszystkie jego wspaniałe chwile z przeszłości znikną w wyniku postępującej choroby Alzheimera. Rewelacyjna konstrukcja powieści, pamiętnikowe przedstawienie sytuacji i choć czasem chaotycznie to da się połapać, a fabuła zyskuje na naturalności. Jest tutaj cały wachlarz emocji, od uniesień i szczęścia, przez nostalgię, aż po rozpacz. Choć jest niełatwa i wielowątkowa to skłania do myślenia i przekazuje bardzo cenne wartości. To z pewnością lektura, która pozostaje w pamięci na długo po przeczytaniu.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę