Janusz Andrzej Zajdel

Janusz Andrzej Zajdel

Janusz Andrzej Zajdel – polski pisarz, autor fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. O autorze Janusz Andrz... Szczegóły

O autorze

Janusz Andrzej Zajdel – polski pisarz, autor fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce.

O autorze

Janusz Andrzej Zajdel przyszedł na świat 15 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i przez wiele lat pracował w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej, gdzie na początku lat 80. był współzałożycielem komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”. Był aktywnym członkiem ZAiKS-u, stanowczo sprzeciwiając się łamaniu praw autorskich. Był specjalistą w zakresie fizyki jądrowej. Autor artykułów, broszur, skryptów i książek popularnonaukowych. Miał żonę Jadwigę oraz córkę Joannę.

Twórczość literacka

Debiutował jako autor fantastyki, na łamach czasopisma „Młody Technik” opowiadaniem Tau Wieloryba w 1961 roku. Opublikował 83 opowiadania w różnych czasopismach. Jego początkowe utwory były wierne klasycznej konwencji science-fiction. Opisywał w nich kontakty z obcymi cywilizacjami, loty kosmiczne, dziwne wynalazki. Ich fabuła jest bardzo dopracowana pod kątem technicznym, a także bardzo dobra pod względem językowym, z licznymi grami słownymi. Jego głównym osiągnięciem literackim była seria powieści socjologiczno-politycznych, z których pierwszą był wydany w 1980 roku “Cylinder van Troffa”. Zajdel przedstawiał w nich i badał społeczeństwa totalitarne, ograniczone, kontrolowane.

Według jego własnych słów, dzielił fantastykę na FR, czyli fantastykę racjonalną i FI, czyli fantastykę irracjonalną. Uważał siebie za entuzjastę nurtu FR.

Działalność Zajdla stanowiła inspirację dla wielu fantastów młodszych generacji i zrodziła cały nurt fantastyki socjologicznej w Polsce. Jego utwory przekładane były na białoruski, bułgarski, czeski, esperanto, fiński, niemiecki, rosyjski, angielski, słoweński i węgierski. Był działaczem międzynarodowego fandomu science fiction i członkiem World SF.

Zajdel zmarł w 1985 roku trakcie prac nad swoją kolejną powieścią, “Drugie spojrzenie na planetę Ksi”, która miała być kontynuacją “Całej prawdy o planecie Ksi”.

Książki Janusza Zajdla można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy