3 książki za 34.99 oszczędź od 50%
Jan Grabowski

Jan Grabowski

Jan Grabowski – polski historyk specjalizujący się w badaniach nad Holocaustem, autor książek. O autorze Jan Grabowski to polski autor książ... Szczegóły

O autorze

Jan Grabowski – polski historyk specjalizujący się w badaniach nad Holocaustem, autor książek.

O autorze

Jan Grabowski to polski autor książek oraz historyk, specjalizuje się w tematyce stosunków polsko-żydowskich i badaniach w obrębie Holokaustu. Urodził się 24 czerwca 1962 roku w Warszawie. Jego ojciec – Zbigniew Grabowski , wywodził się ze zasymilowanej żydowskiej rodziny i przeżył Holocaust. W 1986 roku Jan ukończył studia o kierunku historycznym na Uniwersytecie Warszawskim, następnie emigrował do Kanady. Uzyskał doktorat na Wydziale Historii Uniwersytetu Montrealskiego w 1994 roku. Jan Grabowski jest członkiem i jednym z założycieli Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Dziś pracuje jako profesor i wykładowca na Wydziale Historii Uniwersytetu w Ottawie.

Twórczość

Jego publikacje są tłumaczone na wiele języków obcych, między innymi hebrajski, francuski czy niemiecki. Książka „Polowanie na Żydów” otrzymała w 2014 roku międzynarodową nagrodę dla najlepszej książki dotyczącej badań nad Holokaustem, przyznawaną przez jerozolimski Instytut Yad Vashem. Grabowski wielokrotnie odnosił się krytycznie do prowadzonej przez rząd polski polityki historycznej oraz do propagowanej wizji pozycji polaków w czasie Holokaustu, przez co zdarzało mu się stawać przed sądem. W tematach swoich prac często pokazuje Polaków jako współwinnych tragedii Holocaustu oraz jako kontynuatorów ludobójczych działań po wojnie.

Jan Grabowski jest autorem lub współautorem m.in. takich publikacji i prac naukowych jak:

  • „Ja tego Żyda znam!”
  • „Historia Kanady”
  • „Na posterunku”
  • „Zagłada Żydów”
  • „Czarna owieczka”
  • „Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945”
  • „Zarys krajobrazu. Wieś polska wobec zagłady Żydów 1942–1945”

Pobierajcie, kupujcie i czytajcie publikacje Jana Grabowskiego w serwisie LitRes. A dla tych, którzy wolą słuchać proponujemy szeroki wybór audiobooków.

Podobni autorzy