Na posterunkuTekst

Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów
Z serii: Poza serią
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze „wewnętrzne sprawy”, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie. […] Tak się jednak składa (czego starałem się dowieść na stronach tej książki), że granatowa policja miała niebagatelny udział w wymordowaniu polskich Żydów i wchodzi tym samym w pole zainteresowania badaczy Holokaustu. Więcej, granatowa policja stanowiła istotny, niekiedy niezbywalny element niemieckiej strategii eksterminacji europejskich Żydów. Na dodatek polscy policjanci często mordowali Żydów na własną rękę, wykazując się przy tym ogromną inicjatywą. Żal tylko, że w sporze o polską niewinność mało kto pamięta o niepoliczonych dziesiątkach, setkach tysięcy żydowskich ofiar granatowej policji, ludziach, którzy mogli ocaleć, którzy mieli sporą szansę na przeżycie wojny, ludziach, o których pamięć bezskutecznie upominał się Emanuel Ringelblum.

Jan Grabowski

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 25 marca 2020
Jan Grabowski "Na posterunku" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wiktor Muchow
22 grudnia 2020

Na rynku wydawniczym nie było jeszcze pozycji o udziale policji granatowej w zagładzie Żydów. W tym miejscu niedawno zagościła świetna książka Jana Grabowskiego pt. «Na posterunku». Nie jest to na pewno łatwa lektura, uderza bowiem w czuły punkt Polaków i zdradza wiele bolesnych wydarzeń z przeszłości, o których wiele osób wolałoby nie rozmawiać. Jest to jednak niezwykle ważna pozycja i pomimo gorzkości tematu, prawda jest zawsze lepsza niż herosi bez skazy, którzy czasem widnieją na kartach książek o tym temacie. Dla mnie była to interesująca pozycja i zachęcam każdego do sięgnięcia po nią.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę