Saturnin

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Jestem błyszczącym, jasnym wężem i sunę przez poszycie. Głęboko we mnie tkwi gorące miejsce, które pulsuje w rytm lasu. Kiedyś miałem twarz i imię.

Przez błąd na bilecie kilkuletni Satek wierzy, że autobus, którym jeździ do szkoły w Radziejowie, zahacza o tajemniczą krainę. To tam, jak podejrzewa chłopiec, zazwyczaj przebywa jego milczący, skryty dziadek.

Dwadzieścia lat później Saturnin mieszka w Warszawie, pracuje jako sprzedawca i trzyma się z dala od tajemniczych krain. Pewnego dnia dziadek znika i Saturnin musi wrócić w rodzinne strony. Wspólnie z matką rusza jego śladem i coraz głębiej zapuszcza się w przeszłość. To, co odkryje, zburzy jego świat.

Saturnin to intymna, choć skomponowana na wiele głosów opowieść, w której marzenia potrafią łamać kości, muzyka jest silniejsza niż wojna, a mama daje w nagrodę półtora kilograma słońca. Zmarli otrzymują tu głos, a prawdziwe postaci z życia autora doświadczają rzeczy, których nie dane im było zakosztować poza tą książką.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 05 listopada 2020
  • ISBN: 9788381296649
  • Wydawca: Wydawnictwo Sine Qua Non
  • Spis treści
Jakub Małecki "Saturnin" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Andrzeja Mondry
19 stycznia

Oficjalnie «Saturnin» awansuje na pierwsze miejsce mojego prywatnego rankingu powieści tego autora. Jakub Malecki operuje prostym słowem w wykwintny sposób i w tej książce widać to jak na dłoni. Mam też wrażenie, że jako autor jest znakomity w obserwacji ludzi dookoła, dzięki czemu bohaterowie jego książek są tak do bólu prawdziwi. O potrzebie akceptacji, możliwościach wyboru, o złożoności życia. Przepiękna, refleksyjna lektura. Z całego serca polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę