Jack London

Jack London

Jack London – legendarny amerykański pisarz, działacz społeczny, znany jako autor opowiadań i powieści przygodowych. Jack London urodził się... Szczegóły

O autorze

Jack London – legendarny amerykański pisarz, działacz społeczny, znany jako autor opowiadań i powieści przygodowych. Jack London urodził się 12 stycznia 1876 roku w San Francisco. Chłopiec otrzymał imię John Cheney, ale osiem miesięcy później, kiedy jego matka wyszła za mąż, został Johnem Griffith z Londynu.

Trudna droga do sławy

Jego dzieciństwo przypadło na okres kryzysu ekonomicznego i bezrobocia. Ze względu na niestabilną sytuację finansową rodziny młody mężczyzna musiał wcześniej zacząć pracować. Podejmował się wielu różnych prac: był m.in. gazeciarzem, trampem, kłusownikiem, marynarzem, poszukiwaczem złota w Klondike i reporterem. Relacjonował konflikt rosyjsko-japoński w 1905 roku i wojnę domową w Meksyku. Po powrocie wziął udział w konkursie literackim – napisał esej „Tajfun u wybrzeży Japonii” i zdobył pierwszą nagrodę

W 1894 roku uczestniczył w proteście bezrobotnych, błąkając się po miastach Ameryki Północnej, został aresztowany za włóczęgostwo, a także za działalność socjalistyczną. Dwa lata później wstąpił na Uniwersytet Kalifornijski, ale z powodu braku funduszy zmuszony był rzucić studia. Poddany „gorączce złota” wyjechał na Alaskę, gdzie był jednym z poszukiwaczy.

Twórczość literacka

Romantyka Północy, żelazna wola, pragnienie przetrwania stały się głównymi motywami powieści Londona. Po powrocie z Alaski w 1902 roku napisał powieści „Córka śniegów” i „Mieszkańcy otchłani”. Dzieła przyniosły mu sławę i duże pieniądze.

Po ustabilizowaniu sytuacji finansowej pisarz ożenił się, przyszły na świat jego dwie córki. Będąc wciąż pod wrażeniem tajemniczej Północy autor tworzy opowiadania i powieści, publikowane w następującej kolejności:

  • “Syn wilka”;
  • “Zew krwi”;
  • “Biały kieł”.

Nieco później London napisał jedną ze swoich najbardziej znanych powieści – “Wilk morski” (1904). Po opublikowaniu książki pisarz udał się na wojnę rosyjsko-japońską. Po powrocie rozwiódł się z żoną i poślubił jej przyjaciółkę.

W kolejnych latach autor publikował 2-3 książki rocznie. Zmarł 22 listopada 1916 roku w Glen Ellen w Kalifornii na skutek śmiertelnej dawki morfiny, którą przyjął, aby pozbyć się bólu spowodowanego mocznicą, prawdopodobnie świadomie, chcąc popełnić samobójstwo.

Książki Jacka Londona można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać je w dowolnym formacie.

Podobni autorzy