Gawędy o operze

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Skąd się wzięła opera?   Czy pierwotnie była ona sztuką dworską, czy rozrywką gawiedzi?   W jakich opałach znajdowali się najwybitniejsi kompozytorzy?   Czy nuty można zapisać w testamencie?  Kto mógł zarzucić Mozartowi nadmiar nut w kompozycji?  Skąd się wziął reżyser w operze?   Kto zarzucił Mozartowi zbyt dużą liczbę nut?   Jak brzmiał anielski głos trzeciej płci?  Kiedy na scenie pojawiła się nagość?  Czym jest opera w świecie współczesnej polityki?    Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce. Jacek Marczyński snuje pasjonującą opowieść o historii opery, prezentując temat w popularny, przystępny sposób. Całość składa się z gawęd o wybitnych kompozytorach, artystach, o narodzinach opery i przełomach w tym gatunku muzyki. O jego fenomenie i niesłabnącej popularności.

Bohaterami poszczególnych rozdziałów są przede wszystkim najważniejsi kompozytorzy w historii opery. Sylwetki wielkich ludzi opery ukazano na tle obyczajowo-politycznym: wydarzeń epoki, zainteresowań publiczności itd. Poznajemy ich pasje, miłości, przyjaźnie, słabości, rozterki. Opowieść uzupełniają wątki poświęcone najciekawszym współczesnym zjawiskom i artystom operowym: reżyserom, dyrygentom, śpiewakom.

Książka jest przeznaczona dla miłośników muzyki klasycznej: zarówno znawców, jak i osób, które chciałyby zbliżyć się do fascynującego świata opery.

„Francesca Cuzzoni, znana z pięknego głosu, ale i z trudnego charakteru, przyjechała do Londynu w pierwszych dniach 1723 r., zaproszona przez Georga Friedricha Händla, który skomponował nową operę Ottone, król Germanii. Niestety, kapryśnej Włoszce nie spodobała się aria jej bohaterki, bo przypominała zwykłą piosenkę, nie dawała pola do popisu efektownymi trylami. Stanowczo odmówiła więc jej zaśpiewania, ale Händel nie znosił sprzeciwu. Otworzył okno, chwycił wiotką Francescę i krzyknął, że jeśli natychmiast nie zaśpiewa tego, co skomponował, wyrzuci ją na ulicę. Przestraszona Cuzzoni uległa i więcej się nie sprzeciwiała. Przynajmniej do premiery, potem znów stała się gwiazdą”.

Fragment tekstu

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 18 listopada 2019
  • ISBN: 978-83-01-20826-4
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Spis treści
Jacek Marczyński "Gawędy o operze" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Siemowit Palkowski
15 czerwca 2020

Mijając ową książkę na półce w księgarni doszedłem do wniosku, że bardzo mało wiem na temat opery, choć posłuchać jej nierzadko lubię. Rozchwiany i przerażony owym dysonansem postanowiłem zacząć swoją operoedukację od «Gawęd o operze» Jacka Marczyńskiego. Książka okazała się fantastyczną, ciekawą lekturą uświadamiającą najgłębsze czeluści mojej mózgownicy o tematy, o których nawet nie śniłem, że nie ich nie znam. Krótko mówiąc, książka dostarcza mnóstwo informacji z historii opery oraz o życiu i twórczości najwybitniejszych twórców tego gatunku muzyki klasycznej. Świat opery okazał się niezwykle intrygujący, szkoda, ze przekonałem się o tym dopiero po latach, ale lepiej późno niż wcale. Chciałbym z całego serca polecić wszystkim czytelnikom książkę «Gawędy o operze» i zachęcić do bogacenia swojej wiedzy na temat tej wspaniałej dziedziny sztuki.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę