Wieczne strapienie

Tekst
O kłamstwie, historii i Kościele
Z serii: Poza serią
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Notuję tutaj to, co mnie zadziwia, irytuje i oburza w życiu publicznym, a co ma źródło w kłamstwie, zakłamaniu, hipokryzji. Nie wolno kłamać, ale przecież wciąż kłamiemy, życie składa się z wielkich kłamstw i drobnych kłamstewek. Człowiek zakłamany jest nieszczęśliwy i godny litości, ale też groźny dla innych i dla samego siebie. Szczególnie boli, kiedy kłamią ci, którzy powinni mówić prawdę dla dobra ogółu, dla pożytku społecznego, z szacunku dla drugiego człowieka i z bojaźni Bożej. Po politykach trudno dziś oczekiwać szczególnego przywiązania do prawdomówności. Wciąż oczekujemy go po Kościele. Tam hipokryzja jest jeszcze bardziej dewastująca niż w polityce. Musimy spojrzeć jej w oczy, wytknąć ją surowo i jasno, by umieć się bronić, by dać wyraz strapieniu, oburzeniu i niezgodzie.

Jacek Leociak

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 25 listopada 2020
  • Rozmiar: 290 str. 4 ilustracje
Jacek Leociak "Wieczne strapienie" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Bogumiła Marusak
11 stycznia

Lektura zmusza do zastanowienia nad słusznością tez stawianych przez dyktatorów, historyków, polityków i arcybiskupów. Jak zwykle u Profesora Jacka Leociaka zastałem niezwykłą erudycję, bogate analizy i imponującą bibliografię. Łączę się również w wielu opiniach autora, choć w większości mają one wydźwięk pesymistyczny. Ze względu na trudną i dyskusyjną tematykę pozycja nie każdemu przypadnie do gustu. Mnie jednak niezwykle się podobała, dlatego polecam i zachęcam do przeczytania.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę