NiegrzeczneTekst

Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera
Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Niegrzeczne
Niegrzeczne
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 66,80  53,44 
Niegrzeczne
Niegrzeczne
Audiobook
Czyta Anna Szawiel, Wojciech Chorąży
34,90  25,83 
Szczegóły
Opis książki

Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego Mateusza usłyszała, że powinna go oddać do ośrodka. Aleś rozładowuje energię, ścigając się na rowerze. Tamara ma ADHD i świadectwa z czerwonym paskiem. Nastoletni Kacper z zespołem Aspergera był gnębiony w szkole.

Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe, ale zachowujące się nietypowo – agresywne, nadpobudliwe lub nieprzestrzegające norm społecznych – wzbudzają gniew i oburzenie. Postrzegamy je jak niewychowane i niekulturalne, a ich rodzice są w naszych oczach złymi matkami i ojcami. Krzywdzące oceny, brak zrozumienia i pomocy oraz próby wtłoczenia na siłę w wyznaczone przez nas ramy „normalności” to codzienność moich bohaterek i bohaterów.

„Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn, nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje.”

Jacek Hołub

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 22 stycznia 2020
  • Rozmiar: 250 str. 5 ilustracji
Jacek Hołub "Niegrzeczne" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Niegrzeczne
Audiobook
Czyta Anna Szawiel, Wojciech Chorąży
34,90  25,83 
Książka należy do serii
«Reportaż»
Usługa czysto platoniczna
Zapaść
Kraj niespokojnego poranka
-5%
Florentyn Wasik
16 marca 2020

Poruszająca lektura i niezwykle wnikliwy reportaż, z którego płynie wiele życiowych mądrości. Relacje rodziców i pedagogów pracujących z dziećmi z zespołem ADHD i autyzmem ukazały nieznaną dotąd mi perspektywę na ten temat. Prawdziwe historie, codzienność z bezdusznością systemu. Naprawdę fenomenalna książka, uczy tolerancji i docenienia dnia powszedniego. Polecam serdecznie.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę