NiegrzeczneTekst

Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera
Z serii: Reportaż
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego Mateusza usłyszała, że powinna go oddać do ośrodka. Aleś rozładowuje energię, ścigając się na rowerze. Tamara ma ADHD i świadectwa z czerwonym paskiem. Nastoletni Kacper z zespołem Aspergera był gnębiony w szkole.

Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe, ale zachowujące się nietypowo – agresywne, nadpobudliwe lub nieprzestrzegające norm społecznych – wzbudzają gniew i oburzenie. Postrzegamy je jak niewychowane i niekulturalne, a ich rodzice są w naszych oczach złymi matkami i ojcami. Krzywdzące oceny, brak zrozumienia i pomocy oraz próby wtłoczenia na siłę w wyznaczone przez nas ramy „normalności” to codzienność moich bohaterek i bohaterów.

„Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn, nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje.”

Jacek Hołub

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 22 stycznia 2020
Jacek Hołub "Niegrzeczne" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Reportaż»
Polanim
Gorsze dzieci Republiki
Wymazana granica
-5%

Inne książki tego autora

Poruszająca lektura i niezwykle wnikliwy reportaż, z którego płynie wiele życiowych mądrości. Relacje rodziców i pedagogów pracujących z dziećmi z zespołem ADHD i autyzmem ukazały nieznaną dotąd mi perspektywę na ten temat. Prawdziwe historie, codzienność z bezdusznością systemu. Naprawdę fenomenalna książka, uczy tolerancji i docenienia dnia powszedniego. Polecam serdecznie.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę