Mistrz offuAudio

Posłuchaj fragmentu
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Opis książki

Wyjątkowe pióro, potężna moc pamięci – książka, która łączy pokolenia.

„W tej opowieści postanowiłem skupić się na mojej miłości do kina, wieloletniej, uwieńczonej najpierw zaręczynami, potem krótkim szczęśliwym pożyciem, wreszcie zdradą, po której nastąpiła separacja.”

Jacek Fedorowicz, twórca wielu talentów, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i felietonistów, w nowej książce barwnie opowiada o swojej miłości do filmu i kina.

Opisuje jego siermiężne początki w czasach cenzury i kłód rzucanych pod nogi twórcom walczącym o niezależność. Znajdziemy tu mnóstwo środowiskowych smaczków i wyśmienitych anegdot – od opowieści Gustawa Holoubka, przez Zbigniewa Cybulskiego, po Daniela Olbrychskiego. Fedorowicz wspomina, jak Jerzy Kosiński, autor Malowanego ptaka, miał szansę zostać współwłaścicielem pierwszej na świecie dyskoteki. W Stanisława Bareję nie wierzyło środowisko krytyków filmowych, a jawne wsparcie okazywał mu jedynie Tadeusz Konwicki. Jan Englert miał niecodzienną umiejętność całkowitego zwijania ucha i wkładania go do środka, a któregoś razu cudem uniknął wizyty Claudii Cardinale w jego mieszkaniu na Czerniakowie.

Wspomnienia zgromadzone przez Jacka Fedorowicza to skarbnica pereł: anegdot, skrzących się humorem opowiastek z życia aktorów, reżyserów i scenarzystów, których nie znajdziemy w żadnym podręczniku do historii filmu i kultury. Jak zaznacza sam Autor, znajdziemy tu zdarzenia, „których żaden szanujący się scenarzysta nie umieści nigdy w żadnym scenariuszu, bo zbyt mało prawdopodobne.”

Książkę czyta Jacek Fedorowicz

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 11 czerwca 2020
  • ISBN: 9788380324084
  • Lektor: Jacek Fedorowicz
  • Wydawca: Wielka Litera
Jacek Fedorowicz "Mistrz offu" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Aurelia Matula
27 października 2020

"Mistrz offu" to świetna, obszerna pozycja, z której można dowiedzieć się wiele o realizacji filmu w okresie PRL. Mnóstwo anegdot i zabawnych momentów, ukazuje absurdy PRL-u. Wiele pojawiło się także nazwisk aktorów i aktorek, których nie znałam, a także piękne zdjęcia z planów filmowych, pełne wspomnień i nostalgii. Bardzo cenię Pana Jacka Fedorowicza i mam nadzieje, że wyda więcej podobnych książek. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę