Po piśmie

Audio
Posłuchaj fragmentu
Wspieraj autora, a książka stanie się Twoja!
Oznacz jako przeczytane
Jak słuchać książki po zakupie
Po piśmie
Tekst
Po piśmie
E-book
39,90  29,13 
Szczegóły
Opis książki

NIE CZYTASZ – PRZEŻYWASZ

NIE PISZESZ – JESTEŚ PRZEŻYWANY

Chęć przekazywania emocji, myśli towarzyszy nam od zawsze. Od jaskiniowych malowideł, przez plemienne mity, do wielotomowych opowieści. Dotąd byliśmy skazani głównie na język i pismo, przekazujące symbole przeżyć. Jednak technologie bezpośredniego transferu wrażeń zmysłowych – od fonografu do telewizji i virtual reality – pozwalają przekazywać same przeżycia. I to przeżycia zyskują autonomię i stają się podmiotami, a człowiek – ich igraszką.

„Nie opowiadamy śpiewu słowika. Nie opisujemy śpiewu słowika.

Słyszymy śpiew słowika.

Nie wyobrażamy sobie cudzego cierpienia na podstawie

abstrakcyjnych symboli. Cierpimy”.

NADCHODZI EPOKA POSTPIŚMIENNA

„Możemy ją sobie już dzisiaj przedczuwać w półprzytomnym dryfowaniu po klipach na jutiubie, oglądanych przed snem bądź w otępiającym zmęczeniu. Senność, zmęczenie, alkohol – pomagają nam, urudzonym w myślunku pisma, wyłączyć agencje mózgu domagające się liniowej konstrukcji opowieści”.

Po piśmie ukazuje nasze czasy jako okres przejściowy do epoki pełnej władzy przeżyć, z człowiekiem obsługiwanym przez inteligentne otoczenie, które lepiej i piękniej od niego żyje jego życie.

„Życie żyje się poza nami, tylko od czasu do czasu przepływając przez nasze mózgi”.

Kim będą ludzie całkowicie wyzwoleni z pisma i jego tworów: z logiki, idei, prawa, racjonalności? Czy człowiek stanie się szczęśliwą maszyną do przeżywania? Jak będzie uprawiał politykę? Jakie religie pozajęzykowe będą miały do niego dostęp? Jakie wartości będą go zajmowały?

PO PIŚMIE PROWOKUJE, ZASKAKUJE, POBUDZA DO MYŚLENIA

AUDIOBOOK W INTERPRETACJI MACIEJA KOWALIKA

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 06 sierpnia 2020
  • ISBN: 9788308069998
  • Lektor: Maciej Kowalik
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Jacek Dukaj "Po piśmie" – pobierz audiobook w formacie MP3 lub słuchaj za darmo online.
Inne wersje
Po piśmie
E-book
39,90  29,13 
Kajetan Wadas
28 października 2020

Dukaj jaki jest każdy widzi. Nie jest to lekka i przyjemna lekturka na wolne popołudnie, a raczej intelektualna uczta, pełna kwiecistego języka i wymagająca skupienia treść. Jednak warto sięgać po takie pozycje, dają mnóstwo satysfakcji z przeczytania oraz naprawdę poszerzają horyzonty i słownictwo. Bardzo interesująca wizja przyszłości – ludzkość bez pisma, potęga elektroniki. Autor naprawdę zmusza do refleksji i zastanowienia się dokąd dąży ten świat. Intelektualna podróż do przyszłości. Polecam miłośnikom takich klimatów.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę