Jacek Dukaj

Jacek Dukaj

Jacek Dukaj – polski pisarz, autor głównie science fiction, choć niektóre z jego utworów zaliczyć można również do gatunku fantasy. Jacek Du... Szczegóły

O autorze

Jacek Dukaj – polski pisarz, autor głównie science fiction, choć niektóre z jego utworów zaliczyć można również do gatunku fantasy.

Jacek Dukaj przyszedł na świat 30 lipca 1974 roku w Tarnowie. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie. Debiutował opowiadaniem, opublikowanym w 1990 roku w miesięczniku „Fantastyka”, napisanym gdy miał niespełna 16 lat. Kolejne jego opowiadania ukazywały się drukiem w magazynie literackim „Fenix” oraz „Nowa Fantastyka”. W 1997 roku miał miejsce debiut książkowy Dukaja, powieść Xavras Wyżryn.

Teksty publicystyczne i recenzje Dukaja publikowane były w

  • „Nowej Fantastyce”,
  • „SFinksie”,
  • „Miesięczniku”,
  • „Framzecie”,
  • „Fantomie”,
  • „Feniksie”, „Science Fiction”,
  • „Super Fantastyka Powieść”,
  • „Czasie Fantastyki”.

Utwory Dukaja przetłumaczone zostały na język angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, czeski, słowacki, macedoński i węgierski. W grudniu 2007 roku ukazała się kolejna powieść Jacka Dukaja – Lód, uzyskała tytuł Książki Roku 2007 w plebiscycie Wirtualnej Polski, nominowana została do Angelusa, Nagrody im. Józefa Mackiewicza i Nagrody Literackiej Nike 2008.

W marcu 2008 roku ukazało się wznowienie zbioru opowiadań W kraju niewiernych w nowej szacie graficznej, w maju – Innych pieśni, w październiku – Czarnych oceanów. W listopadzie 2009 roku Dukaj wydał powieść Wroniec. Dukaj był trzykrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Za powieść Lód otrzymał Nagrodę Kościelskich oraz został polskim laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej. W lutym 2011 roku uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za tom opowiadań Król Bólu.

Książki Jacka Dukaja można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy