Imperium chmurTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Zmierzch kultury samurajów i narodziny nowoczesnej Japonii. Życie, nauka i wojna – w literackim majstersztyku Jacka Dukaja inspirowanym “Lalką” Bolesława Prusa.

Pod koniec XIX wieku do cesarza Mutsuhito trafia Stanisław Wokulski, emisariusz Kraju, Którego Nie Ma, aby zawrzeć sojusz oparty na odkryciu doktora Geista: technologii metalu lżejszego od powietrza.

W górskich stoczniach Hokkaidō zbudowanych przez Juliana Ochockiego, pod osłoną chmur, powstaje ażurowa flota Cesarskiej Marynarki Nieba. A każde słowo i czyn Ochockiego zapisuje Kiyoko, córka samuraja zbuntowanego przeciwko porządkom rozumu i demokracji.

I to poprzez Kiyoko przeżywamy rewolucje przemysłowe zrodzone z kaligrafii, wojny napisanej na nowo Japonii i historię jej niemożliwej przemiany. Przeżywamy przemijanie języków, obyczajów i cywilizacji.

W “Imperium chmur”, wyróżnionym Nagrodą Literacką im. Andrzeja Żuławskiego 2019, zawarł Dukaj mnogość postaci, obrazów i pomysłów, bogactwo historycznych i literackich odniesień. To powieść o relacji języka i pisma do rzeczywistości, o iluzji „ja” człowieka Zachodu, o wędrowaniu znaczeń między umysłami i kulturami, i o sztuce czystego przeżywania.

Położysz dwa przeżycia obok siebie – stworzysz sens, który nie istniał w każdym przeżyciu z osobna.

Pomyśl o bezgłośnym wdechu idącym przez duszę dziecka, gdy po raz pierwszy ujrzało ono tęczę, słonia, samolot.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 02 września 2020
  • Rozmiar: 220 str. 19 ilustracji
  • ISBN: 9788308071861
  • Artysta: Aleksandra Ukleja
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie
  • Spis treści
Jacek Dukaj "Imperium chmur" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Zdzisława Klecha
12 listopada 2020

Majstersztyk słowny, prosty, ale tak wypowiedziany, że aż brak słów. Na takie powieści warto czekać.. Jacek Dukaj udowodnił, że literaturę piękną można skreślić minimalistycznym językiem haiku. Prostymi przemyślanymi krótkimi zwrotami oddał historię myśli, nagromadzonych emocji i drażliwych wydarzeń. Pisarz udowodnił, że kunszt języka to najważniejsza forma przekazu, którą powinni posługiwać się wszyscy pisarze.. Literatura najwyższych lotów. Polecam osobom ambitnym.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę