Wybrane parametry systemowej odpowiedzi immunologicznej u psów z atopowym zapaleniem skóry i ich przydatność w diagnostyce oraz terapiiPDF

0
Recenzje
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Atopowe zapalenie skóry (AZS, atopy dermatitis, AD) psów jest przewlekłą, nawrotową chorobą, wynikającą z genetycznej predyspozycji organizmu do rozwoju nadwrażliwości na alergeny środowiskowe. W przebiegu AZS występuje silny świąd oraz obserwuje się charakterystyczną lokalizację i obraz kliniczny zmian skórnych. Choroba jest nieuleczalna, dlatego wymaga regularnego leczenia pacjenta przez całe jego życie. W toku postępowania lekarskiego konieczne jest pewne rozpoznanie alergologiczne oraz wybranie najkorzystniejszego dla pacjenta leczenia objawowego. Postępowanie lecznicze powinno być dostosowane do każdego pacjenta i monitorowane zależnie od stopnia nasilenia choroby. W tym celu wykorzystuje się szereg metod umożliwiających obiektywną ocenę statusu układu immunologicznego oraz zmian układowych bądź narządowych u psa w przebiegu AZS.

Celem pracy była ocena wybranych wskaźników odpowiedzi immunologicznej u psów z AZS oraz zdrowych w aspekcie ich przydatności do diagnozowania oraz monitorowania zarówno przebiegu choroby, jak i skuteczności terapii objawowej z zastosowaniem antybiotyku, glikokortykosteroidu, cyklosporyny oraz pentoksyfiliny. Porównawcza analiza wskaźników immunologicznych umożliwiła także określenie wpływu wymienionych leków na zmianę profilu odpowiedzi immunologicznej.

Profil odpowiedzi immunologicznej u psów z AZS jest zależny od stopnia nasilenia choroby. Psy z AZS powikłanym ropnym zapaleniem skóry miały istotnie wyższy odsetek cząsteczek MHC II, limfocytów T CD8, CD11b, CD11/18 i B CD21 oraz większe stężenie IL-10 w surowicy w porównaniu z osobnikami zdrowymi, co wskazuje na istotną rolę w patogenezie tej choroby humoralnych mechanizmów fazy efektorowej odpowiedzi immunologicznej. Natomiast u psów z niepowikłanym AZS profil odpowiedzi immunologicznej zmieniał się w zależności od zastosowanego leczenia przeciwświądowego i przeciwzapalnego.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 lipca 2019
  • Całkowity rozmiar: 0 MB
  • Całkowity liczba stron: 0
  • Rozmiar stron: x мм
  • Wydawca: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Iwona Taszkun "Wybrane parametry systemowej odpowiedzi immunologicznej u psów z atopowym zapaleniem skóry i ich przydatność w diagnostyce oraz terapii" – pobierz w formacie pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Rozprawy Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie»
Przydatność technologiczna i kulinarna mięsa mieszańców pochodzących z krzyżowania dzika (Sus scrofa scrofa) z wybranymi rasami hodowlanymi świń
Zmienność ontogenetyczna mięty (Mentha species) czynnikiem warunkującym zawartość składników bioaktywnych w surowcu
Konkurencyjność rolnictwa Polski Wschodniej
-5%

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę