3 książki za 34.99 oszczędź od 50%
Isaac Asimov

Isaac Asimov

Isaac Asimov – amerykański pisarz, biochemik, autor fantastyki naukowej, kryminałów, fantasy i humorystycznych utworów. Studia i osiągnięcia... Szczegóły

O autorze

Isaac Asimov – amerykański pisarz, biochemik, autor fantastyki naukowej, kryminałów, fantasy i humorystycznych utworów.

Studia i osiągnięcia naukowe

Isaak Azimow (ang. Isaac Asimov, prawdziwe nazwisko Isaak Judowicz Ozimow) urodził się 2 stycznia 1920 roku w rosyjskiej wiosce Pietrowicze (obwód smoleński). Trzy lata później rodzina przeprowadziła się do Ameryki i zamieszkała na Brooklynie. Rodzice chcieli, aby syn został lekarzem, ale przyszły pisarz bał się widoku krwi. Po nieudanej próbie zapisania się do prestiżowego college'u Asimov został studentem Seth Lowe's Brooklyn College. Rok później, kiedy placówka została zamknięta, Isaac wyjechał do Nowego Jorku, gdzie dostał się na Columbia University.

W 1939 roku Izaak Judowicz został licencjatem, dwa lata później uzyskał tytuł magistra, a następnie rozpoczął studia podyplomowe. W 1942 roku wyjechał do Filadelfii, podjął pracę w stoczni, gdzie poznał Roberta Heinleina. Latem 1945 roku Asimov ożenił się, a jesienią trafił do wojska. Po powrocie z wojska kontynuował naukę, uzyskał doktorat z Biochemii, zapisał się na doktorat, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Bostońskim. W 1955 roku otrzymał tytuł associate professor (odpowiednik adiunkta), a 24 lata później otrzymał tytuł profesora biochemii.

Działalność literacka

Pierwsze dzieło Isaac Asimov zaczął pisać w wieku jedenastu lat. Kiedy jego przyjaciel zażądał kontynuacji wymyślonej historii, zdał sobie sprawę, że ma talent pisarski i zaczął go rozwijać. W 1939 roku w czasopiśmie Amazing Stories opublikowano jego opowiadanie «Marooned Off Vesta», a trzy lata później Asimov rozpoczął pracę nad cyklem powieści «Fundacja» (ang. Foundation).

Przez lata działalności twórczej pisarz został autorem kilkudziesięciu utworów, takich jak:

  • "Akademia";
  • "Koniec wieczności" (The End of Eternity);
  • "Ja, robot" (I, Robot);
  • "Gwiazdy, jak pył…" (The Stars, Like Dust);
  • cykl «Lucky Starr»;
  • "Kamyk na niebie" (Pebble in the Sky).

Isaac Asimov wielokrotnie był laureatem nagród Hugo i Nebula. Dzięki niemu pojawiły się terminy «pozytronny», «psychohistoria», «robotyka» i wiele innych. Pisarz zmarł 6 kwietnia 1992 roku po długiej chorobie.

Podobni autorzy