Syndrom Atlasa. O tych którzy byli silni zbyt długo

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Nikt z nas nie przeżyje życia, nie doświadczając problemów, na które nie ma rady. Tracimy bliskich, zmagamy się z chorobami, jesteśmy wikłani w konflikty, od których nie ma ucieczki, przeżywamy nieoczekiwane trudności finansowe. Do pewnego stopnia jesteśmy na nie przygotowani, bo stosujemy różne zabiegi, żeby osłabić wpływ tych zdarzeń na nasze życie lub do nich nie dopuścić. Jednak kiedy dramat nastąpi, wcale nie jest nam lżej. Poczucie bezsilności, które nam wówczas towarzyszy, wydaje się nie do udźwignięcia.

Na szczęście większość z nas wcześniej czy później potrafi się jakoś odnaleźć, poradzić sobie z przeżytymi problemami, odzyskać radość życia i tworzyć nowe cele. Sposoby radzenia sobie są różne. Jedni rzucają się w wir pracy, inni wycofują się z życia, jeszcze inni w nieskończoność odtwarzają przeżyte urazy, w nadziei że kiedyś uda się im je zrozumieć i nad nimi zapanować. Są i tacy, którzy próbują przemienić porażkę w swoją siłę, wierząc w słuszność starego powiedzenia, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Każdy z tych wyborów w pewnych okolicznościach może uratować zdrowie psychiczne człowieka i każdy może być pułapką, drogą donikąd, która pozbawi go szansy na dobre życie. Jedną z wielu takich pułapek jest próba heroicznego zmierzenia się z problemami. Uosabia ją postać Atlasa. Współcześni Atlasi dźwigają cały swój społeczny świat i chociaż nie takiej pragnęli w nim dla siebie roli, żyją w przekonaniu, że tylko ich wysiłek uchroni ich świat przed zwątpieniem, chaosem i rozpadem.

Książka ta poświęcona jest sposobowi radzenia sobie w sytuacjach trudnych, który nie prowadzi do szczęśliwego zakończenia – nie przywraca rzeczywistej równowagi wewnętrznej. W istocie jest właśnie jedną z pułapek adaptacyjnych. Sposób ten Autorka określa mianem syndromu Atlasa - właśnie dlatego, że podobnie jak u Atlasa, rozsądek i heroiczna postawa, tak cenione w naszej kulturze, ostatecznie nie tylko nie muszą być nagrodzone, ale w istocie mogą stać się źródłem upadku i zwątpienia.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 02 czerwca 2019
  • ISBN: 978-83-01-20597-3
  • Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Spis treści
Irena Pospiszyl "Syndrom Atlasa. O tych którzy byli silni zbyt długo" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Daniela Motyka
19 maja 2020

Publikacja Ireny Pospiszyl opisuje osoby, które spotykamy na co dzień. Zwykłych herosów, którzy na swoich barkach dzierżą ogromny ciężar w pojedynkę, a czasem nawet nie tylko własny. Autorka wnikliwie analizuje tzw. syndrom Atlasa, którym zostało nazwane to zjawisko. Osoby te liczą wyłącznie na siebie w każdym kryzysie i nigdy nie proszą o pomoc. Troszczą się o otoczenie ale zaniedbują własne potrzeby. Tego typu zaburzenie adaptacyjne występuje dziś niezwykle często, czego wyraz daje autorka w przytoczonych badaniach. Prowadzą one do zapędzenia się w ślepą uliczkę, w której czeka jedynie poczucie osamotnienia, zmęczenie i wypalenie emocjonalne. Bardzo polecam, «Syndrom Atlasa» to naprawdę warta uwagi, uświadamiająca publikacja.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę

Inne książki tego autora