GobseckTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Powieść „Gobseck” Honoriusza Balzaka należy do „Scen z życia prywatnego” cyklu „Komedia Ludzka”.

Pani de Grandlieu rozmawia z przyjacielem domu, adwokatem Derville. Rozmowa schodzi na temat pieniędzy. Derville jest zdania, że to pieniądze odgrywają główną rolę w Paryżu. Opowiada historię ze swojej młodości, kiedy jego sąsiadem był lichwiarz nazwiskiem Gobseck. Pożyczka od niego bardzo pomogła Derville’owi zostać adwokatem. Co więcej, obserwacje odwiedzających Gobsecka osób wiele nauczyły młodego prawnika na temat życia w Paryżu…

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 13 stycznia 2020
  • ISBN: 9788379037025
  • Tłumacz: Tadeusz Boy-Żeleński
  • Wydawca: KtoCzyta.pl
  • Spis treści
Honoré de Balzac "Gobseck" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Szarlota Zyla
27 sierpnia 2020

Nie była to najłatwiejsza pozycja literacka w moim życiu, ale zdecydowanie warta czasu i polecenia. Tytułowy bohater – Gobseck, to lichwiarz, który dzięki udzielaniu pożyczek gromadzi swój majątek. Nie jest to bohater, którego ma się lubić, ma on raczej cechy negatywne, które autor poddaje pod dyskusję. Gosbeck oszukuje swoich klientów, jest przenikliwy i zna rozmaite kruczki prawne, które pozwalają mu na osiągnięcie większego zysku. Rewelacyjna narracja i język dodają powieści polotu i autentyczności. Autor ukazał świat finansów sprzed laty, który wcale nie tak bardzo różni się od dzisiejszego i postarał się o wplecenie ważnego przesłania w treść powieści. Gorąco polecam tę pozycję, skłania do myślenia i pozostawia czytelnika z wieloma zagadnieniami do przerobienia.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę