Ekonomia w jednej lekcjiTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Jak pisze autor we wstępie, Ekonomia w jednej lekcji „ma ukazać, iż wiele pomysłów, które dziś uchodzą za wspaniałe, postępowe i nowoczesne, to w gruncie rzeczy nawrót starych błędów”. Wykład poprawnej ekonomii Hazlitt przedstawia w tytułowej „lekcji”, która zawiera się w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. Pozostałe rozdziały to omówienie podstawowej lekcji na przykładach z życia. Książka miała kilkanaście wydań w Stanach Zjednoczonych (o łącznym nakładzie ponad 1 mln egzemplarzy) oraz liczne tłumaczenia. Żelazna logika i przystępny język sprawiają, że lektura Ekonomii w jednej lekcji daje wyjątkową satysfakcję intelektualną zarówno ekonomistom, jak i czytelnikom, którzy dopiero zaczynają się interesować ekonomią.
To wybitne dzieło. Autor koncentruje się na najistotniejszych zagadnieniach, wykazując się wyjątkową odwagą i niezwykłą uczciwością. Nie znam żadnej innej książki wydanej w XX wieku, z której inteligentny laik mógłby się nauczyć tak wiele i tak szybko o podstawowych prawdach ekonomicznych.


Friedrich August von Hayek
Wyjaśnienie funkcjonowania systemu cen, które przedstawił Henry Hazlitt, przejdzie do historii – jest ponadczasowe, bezbłędne, niezwykle pouczające.


Milton Friedman
Mało napisano książek o ekonomii, które są ważne po wielu dekadach i jednocześnie dostępne dla przeciętnego czytelnika. Ekonomia w jednej lekcji taka właśnie jest. Opublikowana w 1946 roku nie straciła nic na swojej aktualności, co więcej – niektóre rozdziały czyta się tak, jakby były pisane w odpowiedzi na absurdalne pomysły ekonomiczne pojawiające się w wielu krajach.


Krzysztof Rybiński

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 09 marca 2019
  • ISBN: 978-83-65086-13-6
  • Wydawca: Instytut Ludwiga von Misesa
  • Spis treści
Henry Hazlitt "Ekonomia w jednej lekcji" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«BIBLIOTEKA KLASYKÓW EKONOMII»
Dzieła zebrane, tom I
Marksizm. Krytyka
Ekonomia w jednej lekcji
-5%
Krystyna Borysewicz
27 listopada 2019

To niesamowite, jak książka napisana w 1946 roku może być tak aktualna we współczesnym świecie! I to pomimo faktu, że światowa gospodarka zmieniła się od tego czasu prawie nie do poznania. Jednak zasady, prawa i reguły, według których należy ją budować, pozostają niezmienione. Inną sprawą jest to, że nie wszyscy współcześni politycy i finansiści są gotowi ich przestrzegać … Szkoda. Książka Hazlitta zostałaby przeczytana, może coś by się udało. Ale, jak mówią, jest to zupełnie inna historia :) Wracając do książki: lista tematów, które autor szczegółowo i szczegółowo wyjaśnia, jest niezwykle obszerna. Podatki, pożyczki, inflacja, płace, związki zawodowe … Myślę, że każdy musi to przeczytać, aby zrozumieć, jak działa świat, a raczej tak ważny obszar, jak gospodarka.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę