Henry David Thoreau

Henry David Thoreau

Henry David Thoreau – amerykański eseista, poeta i filozof. O autorze Henry David Thoreau urodził się 12 lipca 1817 roku w Concord, w stanie... Szczegóły

O autorze

Henry David Thoreau – amerykański eseista, poeta i filozof.

O autorze

Henry David Thoreau urodził się 12 lipca 1817 roku w Concord, w stanie Massachusetts. Zaczął tworzyć poezję przyrodniczą w latach 40. XIX wieku, jego mentorem i przyjacielem był poeta Ralph Waldo Emerson. W 1845 roku rozpoczął swój słynny dwuletni pobyt nad Walden Pond, o którym pisał w mistrzowskiej pracy Walden. Stał się także znany ze swoich przekonań na temat transcendentalizmu i obywatelskiego nieposłuszeństwa, był oddanym abolicjonistą.

W ostatnich latach życia Thoreau walczył z chorobą, która nękała go od długiego czasu. Miał gruźlicę, którą zaraził się kilkadziesiąt lat wcześniej. Thoreau wyjechał do Minnesoty w 1861 roku, ale podróż nie poprawiła jego stanu. Zmarł 6 maja 1862 roku. Thoreau został ogłoszony „oryginalnym myślicielem” i „człowiekiem o prostych gustach, twardych nawykach i nadprzyrodzonych zdolnościach obserwacji”.

Twórczość

W 1845 roku Thoreau zbudował dla siebie mały dom nad jeziorem Walden Pond. Spędził tam ponad dwa lata, szukając prostszego stylu życia. Jego harmonogram dawał mu dużo czasu na poświęcenie się filozoficznym i literackim zainteresowaniom. Wiele osób było ciekaw jego rewolucyjnego stylu życia, a zainteresowanie to zrodziło iskierkę twórczą do napisania zbioru esejów. W 1854 roku opublikowano “Walden, czyli życie w lesie.” Książka opowiadała o życiu blisko natury, dotarła do sporej ilości czytelników na całym świecie. Przez lata Walden inspirował przyrodników, ekologów oraz innych pisarzy.

Książkę Henry’ego Davida Thoreau’a można przeczytać online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy