3 książki za 34.99 oszczędź od 50%

Przed sądem II RP

Tekst
Przebiegłe kochanki, zazdrośni mężowie, pospolite zbiry
Autor:
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Wzgardzone kochanki i poniżeni mężowie, politycy żądni niecnych uciech i oficerowie w imię honoru wymachujący bronią, kasiarze, pospolite zbiry, panie z półświatka… – oto główni bohaterowie sądowych spektakli dwudziestolecia. Tłumnie stawiała się na nie publiczność, a jej ciekawość podsycały sensacyjne artykuły prasowe. „Skandal, występek, zbrodnia!” – krzyczały tytuły. W gazetach podawano nazwiska podsądnych, a w trakcie postępowania procesowego na światło dzienne wyciągano wiele wstydliwych tajemnic z życia rodzinnego ofiar i oskarżonych. Pikantnych szczegółów nie brakowało także w zeznaniach świadków, czym długo potem żywiła się kawiarniana plotka. O bohaterce jednego z rozdziałów, księżnej Zycie Woronieckiej, która zastrzeliła swojego kochanka przemysłowca pisała cała ówczesna prasa od „Tajnego Detektywa” po „Ilustrowany Kuryer Codzienny”.  Bulwersujące zbrodnie i głośne procesy w aurze skandali obyczajowych II Rzeczypospolitej to temat nowego zbioru reportaży sądowych Heleny Kowalik.  Ta lektura przybliża nam nie tylko kulisy zbrodni i szczegóły sądowych spraw sprzed lat, ukazuje także obraz ówczesnego społeczeństwa, jego kultury i obyczajów – obraz tamtych czasów, malowany z perspektywy kuchennych schodów.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 16 września 2020
"Przed sądem II RP" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Jadwiga Katschorowska
29 listopada 2020

"Przed sądem II RP" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Heleny Kowalik i przyznam szczerze, ze nie spodziewałam się tak pozytywnego odbioru. Rewelacyjna literatura faktu, jest to zbiór spraw sądowych z okresu międzywojennego, które wzbudzały kontrowersje i wstrząsnęły naszym krajem. Autorka wykonała imponujący, naprawdę obszerny research i odpowiednio udokumentowała każdą sprawę. Na pewno sięgnę po kolejne książki autorki, a dla fanów kryminalnych spraw z przeszłości gorąco polecam tę pozycję. Nie zawiedziecie się.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę