Życie optymalne, czyli traktat o rozstaniuTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Czy można się rozstać, ot tak, z umysłu? Czy musi być jakiś powód, by dwoje ludzi, którzy żyją w małżeństwie obok siebie, powiedzieli sobie: „dajmy sobie szansę z innym partnerem”. Czy powinniśmy zrezygnować z zakłamania, gdy uświadomimy sobie, że nasze małżeństwo nigdy nie będzie sukcesem, bo nie pasujemy do siebie? Prawnicza „niezgodność charakterów” to pretekst do rozstania czy świadoma reakcja mózgu na przemęczenie spowodowane kontaktem z nieodpowiednią osobą? Dlaczego nie bierze się ślubów pięcioletnich? Ja, Mieszko, biorę sobie ciebie Dąbrówkę za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską na całe pięć lat oraz że cię opuszczę po tym czasie, by się nie męczyć aż do śmierci. Tak mi dopomóż… Dalej sobie darujmy, bo się obrazi jakaś dewotka. Skoro co trzecie małżeństwo w Europie się rozpada, a co najmniej co szóste powinno się rozstać, to po co się zmuszać do „aż do śmierci”. Przecież po pięciu latach można odnowić ślub. Znów wesele i impreza. Do tego na pewno mąż nie zapomni daty ślubu.Wypada dodać, że historia Mieszka jest pisana dla osób, które coś w życiu osiągnęły. Nie musi dotyczyć to kategorii pieniędzy i majątku, ale przynajmniej tego typu doświadczeń, które pozwalają im, choćby czasami, czerpać przyjemność z życia. Dlatego jeśli jesteś sfrustrowanym frustratem frustrującym otoczenie swą frustracją idź na jakiś mecz i wymądrzaj się, że przegrana Polaków 3:0 tak naprawdę jest wielkim zwycięstwem. Dlatego jeśli jesteś człowiekiem, który świetnie wie, co w życiu jest najważniejsze, nie próbuj przebrnąć przez pierwszy rozdział, bo i tak nie znajdziesz potwierdzenia na to, że najważniejsze są pieniądze, seks, Bóg czy miłość. Jeśli tylko jesteś, nie bądź aż takim męczennikiem i wróć do wegetacji.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 16+
  • Data dodania do LitRes: 08 sierpnia 2019
Grzegorz Noras "Życie optymalne, czyli traktat o rozstaniu" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Żelisław Bobak
28 lipca 2020

Zupełnie przypadkowo natrafiłem na bardzo interesującą koncepcję przedstawioną przez Pana Grzegorza Norasa w książce «Życie optymalne, czyli traktat o rozstaniu». Jak sama nazwa wskazuje tematem przewodnim są rozstania i rozwody, jednak w wersji dość radykalnej i nieraz nawet kontrowersyjnej. Autor skupia się przede wszystkim na zagadnieniu trwałości związku «do grobowej deski». Jego zdaniem, człowiek nie jest stały w uczuciach, co potwierdzają statystyki rozwodowe, a koncepcją, która mogłaby zastąpić taki związek mogłyby być śluby pięcioletnie, które można byłoby odnowić lub przerwać po pięciu latach. Taki układ zapewniłby wiele korzyści obu stronom. Ciekawa książka, dająca do myślenia i przewartościowania pewnych rzeczy. Polecam

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę