Dekameron

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Dekameron
Dekameron
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 55,90  44,72 
Dekameron
Audiobook
Czyta Paweł Kutny
19,90 
Szczegóły
Dekameron
Audiobook
Czyta Adrian Chimiak
34,95 
Szczegóły
Dekameron
E-book
33,54 
Szczegóły
Opis książki

Pełne wydanie stu opowieści. Jest to zbiór 100 nowel, które w ciągu 10 dni w roku 1348 opowiada sobie dla zabicia czasu grupa 10 szlachetnie urodzonych florentyńczyków (7 pań i 3 młodzieńców), którzy schronili się przed zarazą (epidemią dżumy) w okolicach Florencji. Każdy dzień miał swój temat zadany przez kolejno wybieranego „króla” lub „królową”. Nowele stanowią opis obyczajów w epoce włoskiego Renesansu, dając wyraz z jednej strony bujnemu życiu, pełnemu miłości, przygód erotycznych i ludzkiej zmysłowości, z drugiej zaś strony wyrażając podziw dla inteligencji, sprawności umysłu ludzkiego, bystrości i sprytu. Głównym motywem opowiadań jest szeroko interpretowane pojęcie miłości (największej z potęg): miłość małżeńska - pozamałżeńska, zmysłowa - platoniczna, tragiczna - idylliczna. Bohaterowie „Dekameronu” reprezentują wszystkie grupy społeczne. Są tu królowie i książęta na równi ze służbą, urzędnicy, sędziowie, kupcy, rycerze, ludzie marginesu, jest także zakochany filozof, a także postacie dobrze znane w XIV-wiecznej Florencji. Prawda historyczna jest natomiast traktowana z przymrużeniem oka. (Za Wikipedią).

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 18+
  • Data dodania do LitRes: 13 maja 2020
Giovanni Boccaccio "Dekameron" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Dekameron
Audiobook
Czyta Paweł Kutny
19,90 
Dekameron
Audiobook
Czyta Adrian Chimiak
от 19,90 
Patrycja Gunia
02 listopada 2020

Klasyka, którą przeczytać trzeba! «Dekameron» to zbiór stu nowel, które opowiada sobie nawzajem siedem pań i trzech młodzieńców. Lektura na pozór banalna, opowiadająca o miłości, stanowi genialne studium ludzkich charakterów, nie tylko epoki Renesansu. Must read moim zdaniem.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę