Rudolf HessTekst

0
Recenzje
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Rudolf Hess
Rudolf Hess
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 10,98  8,78 
Rudolf Hess
Rudolf Hess
Audiobook
Czyta Tomasz Ignaczak
5,99  4,73 
Szczegóły
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Giancarlo Villa, Lucas Hugo Pavetto

Rudolf Hess

Tłumaczenie

Monika Nastałek

Saga

Rudolf HessTłumaczenie Monika Nastałek

Tytuł oryginału

Rudolf Hess

Zdjęcie na okładce: Shutterstock

Copyright © 2020, 2020 Giancarlo Villa, Lucas Pavetto i SAGA Egmont

Wszystkie prawa zastrzeżone

ISBN: 9788726620023

1. Wydanie w formie e-booka, 2020

Format: EPUB 3.0

Ta książka jest chroniona prawem autorskim. Kopiowanie do celów innych niż do użytku własnego jest dozwolone wyłącznie za zgodą SAGA Egmont oraz autora.

SAGA Egmont, spółka wydawnictwa Egmont

Wprowadzenie

10 maja 1941, Godzina 17:45, lotnisko w Augsburgu.

Ilse, jego żona, jest cała we łzach.

Ostatni pocałunek Rudolfa, patrzenie, jak odwraca się do niej plecami i wkłada hełm pilota, nawet dla niej to już za dużo. Zawsze opanowana, niechętnie poddająca się emocjom. On to wie, ale unika ponownego spojrzenia na nią, aby jej nie zawstydzić. Po raz pierwszy, widząc Ilse w tym stanie, Rudolf nie jest już tak chętny do lotu. Chciałby mieć chociaż trochę czasu, żeby przynajmniej ją pocieszyć. Ale teraz nie ma żadnej wymówki, aby odłożyć wyjazd: prognoza pogody wskazuje na stabilne warunki na Morzu Północnym. Trudno, żeby okno pogodowe w tych okolicach trwało dłużej niż 1 lub 2 dni. Nie ma nawet minuty do stracenia!

Rudolf jest spięty, poddenerwowany, ale także zdeterminowany. Jego specjalny samolot jest nareszcie gotowy. Te wszystkie przeklęte problemy techniczne, opóźniające odlot, zostały przezwyciężone. Silnik nareszcie przestał kaprysić.

Siadając na swoim stanowisku, spogląda na tyły samolotu załadowane materiałami i zapasami. Wydaje się, że niczego nie brakuje: latarka, mapy, leki, środki homeopatyczne, jedzenie na dwa tygodnie, kamizelka ratunkowa w przypadku wodowania. Jest wszystko, czego potrzebuje.

Rudolf Hess uruchamia silnik. Samolot ryczy, przypominając głuchy huk gromu. Jest gotowy do lotu.

Ostatni moment zawahania, zanim przejmie ster. „A jeśli coś pójdzie nie tak?” zastanawia się. „Jeśli to wszystko jest szaleństwem?”.

Ale Hess to wie. Wiadomość dla Hitlera wkrótce zostanie dostarczona. Wkrótce wszyscy będą go szukać, może nawet spróbują go aresztować. Jest już za późno, żeby się wycofać.

„Für Deutschland!” szepcze Hess, chwytając za drążek sterowy.

"Dla Niemiec!”.

Z wszystkich nazistowskich przywódców, Rudolf Hess jest absolutnie jedynym w swoim rodzaju.

Nikt przy zdrowych zmysłach nigdy nie mógł znaleźć nic dobrego w Hitlerze, Goebbelsie, Heydrichu. Rudolf Hess jest być może jedynym spośród wielkich nazistowskich przywódców, którego osąd w dalszym ciągu dzieli ludzi.

Hess popełnił wiele strasznych zbrodni i ciężko zapłacił za nie wszystkie. Przez lata był uważany za jedynego prawdziwego przyjaciela Hitlera i należał do teoretyków „Przestrzeni Życiowej”, twierdzenia, za pomocą którego Niemcy przyznawały sobie prawo do inwazji na terytoria na wschód od swoich granic.

Jednak jako jedyny sprzeciwiał się idei wojny totalitarnej, którą Führer chciał rozpętać przeciwko całej Europie, i podjął się lotu na własną rękę, aby przywieźć Anglii pokój. Lot, którego natura wciąż fascynuje i dzieli, jest uważany za historyczną tajemnicę bez odpowiedzi.

Ale z pewnością za ten brawurowy ruch człowiek o tysiącach twarzy zapłacił bardzo wysoką cenę.

Rozdział 2, Pierwsza wojna Hessa

Rudolf Hess rodzi się 26 kwietnia 1894 r. w Aleksandrii, w Egipcie, w rodzinie bogatego kupca bawarskiego Fritza Hessa i jego żony Klary.

Razem ze swoim młodszym bratem Alfredem i siostrą Margareth dorastają w okazałej rodzinnej willi położonej na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Egipcie, niedaleko stolicy.

Wizyty Hessów w ojczyźnie są niemniej jednak bardzo częste, biorąc pod uwagę, że rodzina posiada również letnią rezydencję położoną na wzgórzach Górnej Bawarii, w pobliżu miejscowości Kirchenlamitz.

W latach 1900–1908 Rudolf uczęszcza do niemieckojęzycznej szkoły protestanckiej w Aleksandrii, gdzie wykazuje talent do nauk ścisłych i matematyki. Jednak jego ojciec chce dla niego kariery w branży handlowej, mając nadzieję, że pewnego dnia młody Rudolf przejmie stery rodzinnego biznesu. Dlatego też w 1911 r. zapisuje go do Wyższej Szkoły Handlowej w Neuchâtel, w Szwajcarii. Po zaledwie roku Rudolf rozpoczyna praktyki w firmie handlowej w Hamburgu, w północnych Niemczech.

Wybuch pierwszej wojny światowej odwraca jednak całą sytuację.

Od najmłodszych lat Rudolf był pełen silnych patriotycznych uczuć, przekazanych mu przez ojca. Niespełna dwa tygodnie po wybuchu wojny postanawia dołączyć do Siódmego Bawarskiego Pułku Artylerii Polowej.

Mimo młodego wieku, jego kariera wojskowa jest oszałamiająca. Odznaczając się walecznością podczas bitwy pod Ypres, 9 listopada 1914 r., Hess zostaje awansowany na stopień kaprala i odznaczony Krzyżem Bawarskim za zasługi wojskowe, co było bardzo prestiżowym wyróżnieniem.

Pomimo infekcji gardła spowodowanej trudami życia w okopach oraz narażeniem na ciężką, środkowoeuropejską zimę, Rudolf Hess przez wiele miesięcy wykazuje się odwagą w kampanii wojskowej, okrywając się chwałą. Jednak szczęście odwraca się od niego podczas bitwy pod Verdun w maju 1916 r., kiedy to fragmenty granatu trafiają go w lewe ramię. Miesiąc odpoczynku i leczenia wystarczy, aby Rudolf wrócił na front, tym razem znajdujący się w Rumunii, gdzie uzyskuje awans na dowódcę plutonu 10. kompanii 18. Bawarskiego Pułku Piechoty.

Jego odwaga na polu bitwy i nieustanna chęć do dowodzenia na pierwszej linii frontu z jednej strony wzbudzają ogromny podziw wśród żołnierzy niemieckich, z drugiej zaś czynią go łatwym celem dla wrogów.

23 lipca 1917 r. zostaje ponownie trafiony odłamkiem granatu. Jeszcze nie do końca uleczony z tej rany, 8 sierpnia zostaje postrzelony.

Pocisk z broni palnej przebija go na wylot, dostając się przez klatkę piersiową i ocierając się o kręgosłup. Rudolf upada na ziemię. Musi zostać wyniesiony na noszach, wciąż jeszcze będąc pod ostrzałem wroga.

Po kilku dniach spędzonych na walce o życie, młody mężczyzna jest wreszcie bezpieczny. Zostaje przetransportowany do szpitala na Węgrzech, a kiedy wydobrzeje na tyle, aby podróżować, zostanie przewieziony do Niemiec.

W szpitalu w Miśni opieka zdrowotna i odpoczynek przywracają mu zdolność do poruszania się, przez co zagrożenie jakąkolwiek formą paraliżu zostaje zażegnane. Budzi to w nim nadzieję na powrót na front.

Pomimo wojennych obrażeń, patriotyczny zapał Rudolfa Hessa wcale nie wygasa. Jeszcze w okresie rekonwalescencji prosi o przyjęcie na stanowisko lotnika w Luftwaffe. W kabinie samolotu jego ograniczona sprawność ruchowa nie stanowiłaby problemu.

Dlatego przechodzi niezbędne szkolenie najpierw w bazie Lechfed, a następnie w Valenciennes. 14 października 1918 roku jest już całkowicie wyleczony i dysponuje wystarczającym doświadczeniem, by zacząć latać. Jest przydzielony do bawarskiej eskadry Jagdstaffel 35b w stopniu porucznika.

Jego marzenie, żeby wziąć udział w nalocie, pozostaje jednak tylko na papierze. Wojna zakończyła się w sposób niespodziewany i dramatyczny dla Niemiec 11 listopada 1918 r., zanim Hess miał okazję podjąć jakiekolwiek działania.

Rozdział 3, Niemcy zostały zdradzone!

Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich czołowych postaci nazizmu, także w Rudolfie Hessie koniec pierwszej wojny światowej pozostawia bardzo głęboką ranę. Retoryka niemieckiej prawicy natychmiast wytyka palcem „zdradę generałów”, którzy postanowili ogłosić bezwarunkowe poddanie się Niemiec, podczas gdy kraj, z wojskowego punktu widzenia, mógł jeszcze stać na pozycjach obronnych, uzyskując mniej kosztowny i bardziej przyzwoity traktat pokojowy.

Hess, który trzykrotnie został ranny w walce o kraj, ryzykując nawet własne życie, dusi się z pragnienia zemsty. Dlatego dołącza do paramilitarnej organizacji Freikorps i zostaje członkiem społeczeństwa Thule, organizacji antysemickiej, która przyjmuje teorię „ogromnej odpowiedzialności Żydów za zdradę narodu niemieckiego, która ostatecznie doprowadziła do strasznego zakończenia wojny. Niemcy nie zostały pokonane, zostały zdradzone!”.

Hess jest jednym z inicjatorów brutalnych starć między przedstawicielami skrajnej prawicy i skrajnej lewicy, które wstrząsają ulicami w celu zdobycia kontroli nad Bawarią w 1919 r. Zwłaszcza w Monachium jego idee polityczne stają się coraz bardziej nacjonalistyczne i ksenofobiczne. Hess zajmuje się rozpowszechnianiem ulotek nawołujących do nienawiści wobec Żydów. Te miesiące przekształcą prostego niemieckiego patriotę w przyszłego nazistowskiego przywódcę, który przejdzie do historii jako zastępca Adolfa Hitlera.

„Dlaczego zostałem narodowym socjalistą i nienawidzę Żydów?” odpowiedział Hess, zapytany o ten temat. „Cóż, Egipt zrobił ze mnie nacjonalistę. Wojna, oczywiście, z jej okropnościami i niesprawiedliwością, obudziła we mnie socjalistyczne idee. A Monachium, moje walki o Monachium, uczyniły mnie dumnym antysemitą. To jasne, że Niemcy zostały zdradzone przez Żydów. Reakcja narodu niemieckiego to nie było nic innego jak zemsta za tę zdradę".

Jednak poza działaniami politycznymi, nie mogąc już liczyć na pensję wojskową, Rudolf zmuszony jest wznowić naukę. Pod koniec 1919 roku rozpoczyna studia na uniwersytecie w Monachium, gdzie zajmuje się historią i ekonomią.

 

To tutaj ma miejsce jedno z najważniejszych spotkań w jego życiu. Jego profesorem geopolityki jest Karl Haushofer, były generał armii niemieckiej i teoretyk koncepcji Lebensraum, czyli „Przestrzeni życiowej”. Zgodnie z tą koncepcją, naród niemiecki miałby prawo podbić terytoria Europy Wschodniej ze względu na swoją wyższość i potrzebę poszerzenia granic.

Rudolf Hess przyswoi sobie tę koncepcję do tego stopnia, że to on zaproponuje ją po raz pierwszy Adolfowi Hitlerowi, a tym samym uczyni z niej jeden z filarów nazistowskiej ideologii.

Na uniwersytecie Hess pozna również swoją przyszłą żonę: studentkę Ilsę Prohl, którą poślubi 20 grudnia 1927 r. i która w 1937 r. urodzi mu syna, Wolfa Rüdigera Hessa.

Бесплатный фрагмент закончился. Хотите читать дальше?