3 książki za 35 oszczędź od 50%
Frank Herbert

Frank Herbert

Frank Herbert – amerykański pisarz specjalizujący się w gatunku science fiction. O autorze Frank Herbert przyszedł na świat 8 października 1... Szczegóły

O autorze

Frank Herbert – amerykański pisarz specjalizujący się w gatunku science fiction.

O autorze

Frank Herbert przyszedł na świat 8 października 1920 roku w Tacoma, położonym w stanie Waszyngton. W wieku osiemnastu lat uciekł z domu i zamieszkał z wujostwem w Salem, gdzie ukończył szkołę średnią, a następnie pracował w redakcji gazety „Oregon Statesman”. Podczas II wojny światowej służył w amerykańskiej marynarce wojennej, po sześciu miesiącach został zwolniony ze względu na zły stan zdrowia. Po wojnie pracował m.in. jako operator telewizyjny, fotograf, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, był również poławiaczem małży i degustatorem win. Rozpoczął również studia na University of Washington, gdzie zaczęła się jego przygoda z pisaniem – jeszcze w latach czterdziestych jego dwa opowiadania ukazały się w magazynie „Esquire”. Frank Herbert porzucił studia na rzecz pisania, jednak zanim został pełnoetatowym pisarzem, jego głównym źródłem utrzymania było dziennikarstwo – współpracował między innymi z „Seattle Star” oraz „San Francisco Examiner”. Frank Herbert zmarł 11 lutego 1986 roku.

Twórczość

Styl Franka Herberta określa się jako hard science fiction. Pisarz łączył zagadnienia z zakresu ekologii, filozofii, teologii, psychologii i ekonomii. Koncentrował się na naturze człowieka, na jego możliwościach i niebezpieczeństwach ze strony wymykającej się spod kontroli techniki, systemów totalitarnych i narkotyków. Inspirowały go religie, zwłaszcza islam i buddyzm, który sam wyznawał. Pisarz skupiał się bardziej na przyszłości samego człowieka niż tworzonych przez niego technologii.

Pierwsza powieść zatytułowana „The Dragon in the Sea” w całości została wydana w 1956 roku, lecz nie sprzedawała się najlepiej. Swoje życiowe dzieło Frank Herbert zaczął pisać pod koniec lat pięćdziesiątych. Po sześciu latach gotowa była pierwsza powieść z serii Kroniki Diuny, jednak znalezienie wydawcy okazało się nie lada wyzwaniem. Powieść „Diuna” była wielokrotnie odrzucana przez wydawnictwa, dopiero w 1965 roku ukazała się w księgarniach. Książka nie od razu stała się bestsellerem, jednak powoli sprzedaż osiągała nowe pułapy i zdobywała nagrody literackie – Frank Herbert otrzymał Nagrodę Hugo oraz Nagrodę Nebula.

Seria składa się z sześciu tomów:

  • „Diuna”,
  • „Mesjasz Diuny”,
  • „Dzieci Diuny”,
  • „Kapitularz Diuną”,
  • „Bóg Imperator Diuny”,
  • „Heretycy Diuny”.

Ponadto Herbert napisał takie książki jak „Zielony mózg”, „Twórcy bogów”, „Władcy niebios” oraz „Oczy Heisenberga”. Jest również autorem wielu opowiadań. Frank Herbert pozostawił po sobie jeszcze jeden szkic kolejnej powieści z mistrzowskiego cyklu. Po latach jego syn, Brian Herbert, wydał kolejne książki z uniwersum „Diuny” na podstawie notatek ojca, między innymi „Łowcy Diuny”, „Droga do Diuny” oraz „Wichry Diuny”.

Podobni autorzy

Podobni autorzy