Zbrodnia i kara

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Zbrodnia i kara
Zbrodnia i kara
Audiobook
Czyta Jacek Dragun
Szczegóły
Opis książki

Zbrodnia i kara jest powieścią rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego z 1866 roku należącą do ścisłego kanonu arcydzieł literatury światowej. Opowiada o zbrodni popełnionej przez studenta Rodiona Raskolnikowa, który dla pieniędzy morduje starą lichwiarkę i jej siostrę, a także o wpływie tej zbrodni na uczucia, psychikę i moralność przestępcy. Raskolnikow uważa się za jednostkę wybitną i wyjątkową, za buntownika przeciwko niesprawiedliwościom tego świata. Borykając się z trudnościami bytowymi, bohater przypisuje sobie prawo do przestępstwa, uznając, że szlachetny cel, jakim jest wsparcie genialnej jednostki, uświęca krzywdy wyrządzone zwykłym ludziom, których nazywa „wszami”. Kiedy jednak Raskolnikow popełnia zbrodnię, odzywają się

w nim dręczące myśli i emocje, prowadzące do postępujących jeden po drugim upadków psychicznych. Nie jest to jeszcze głos sumienia, raczej strach przed nieuchronną karą. Sumienie Raskolnikowa zostało tak głęboko spętane kłamstwem, że przestępca nadal wierzy w swoją ideologię i nie dopuszcza do siebie myśli o grzechu. Odrodzenie moralne dopóty nie nastąpi, dopóki jego czyn nie zostanie zdemaskowany przez policję, a on sam nie przyzna się do winy i nie zostanie skazany na zesłanie. Dopiero wieloletnia katorga, połączona z pełną poświęcenia miłością Soni, skruszą kamienne serce Raskolnikowa. Uświadomią mu, że sprzeniewierzył swoje ideały i skłonią go do szczerej pokuty, otwierając tym samym drogę do odnowy duchowej i odrodzenia. Zbrodnia i kara miała ogromny wpływ na rozwój literatury, psychologii i filozofii. Była przedmiotem licznych komentarzy, interpretacji, analiz, a także inscenizacji teatralnych i filmowych.

Lektura dla szkół średnich

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 07 marca 2019
Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Zbrodnia i kara
Niedostępna w sklepie
Czyta Jacek Dragun
Szarlota Glinka
21 grudnia 2020

Absolutny klasyk literatury rosyjskiej i jedna z moich ulubionych książek wszechczasów. Wyjątkowo interesująca powieść, bardzo wciąga już od samego początku. Szczególnie oryginalna jest postać Raskolnikowa, wątek jego wewnętrznej przemiany i studium psychologiczne mordercy. Również postać Soni nie należy do standardowych. Wspaniale zostały także opisane realia tamtych czasów oraz topografia Petersburga odwzorowana z najmniejszymi szczegółami. Dostojewski zabiera czytelnika w niezwykłą podróż w głąb ludzkiej psychiki, czarując duszną atmosferą i wciągającą akcją. Genialna powieść, do której chętnie wracam i wracać na pewno będę. Polecam!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę