Idiota

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Nie masz czasu na czytanie?
Posłuchaj fragmentu
Idiota
Idiota
− 20%
Otrzymaj 20% rabat na e-booki i audiobooki
Kup zestaw za 55,94  44,75 
Idiota
Audiobook
Czyta Elżbieta Kijowska
34,95  24,81 
Szczegóły
Opis książki

Fiodor Dostojewski (1821-1881), pisarz rosyjski. Debiutował powieścią Biedni ludzie(1845), już dzięki której dał się poznać jako mistrz analizy psychologicznej. Fascynacja psychiką ludzką i przekonanie o dualistycznej naturze świata znalazły oddźwięk w kolejnych powieściach: Sobowtór, Białe noce, Zbrodnia i kara, Biesy, Bracia Karamazow. Przełomowy wpływ na późniejszą twórczość Dostojewskiego miały aresztowanie (za przynależność do kółka tzw. pietraszewców) i wyrok śmierci zamieniony w ostatniej chwili na katorgę i służbę wojskową. Tytułowy idiota to różniący się od przeciętnych i „normalnych” osób książę Myszkin. Wyróżnia go niezwykła dobroć, niekiedy na granicy naiwności, współczucie, szlachetność i mądrość, które to cechy potrafią docenić tylko nieliczni. Dla większości jest on tylko idiotą, nieprzystosowanym do życia, zbyt mało sprytnym i egoistycznym, by radzić sobie w społeczeństwie. Powieść rozpoczyna się w momencie, gdy bohater wraca do Rosji po długoletnim pobycie w Szwajcarii, gdzie lecząc nadwrażliwe nerwy, spędził większą część życia. Odnajduje daleką krewną, generałową Jepanczyn, i próbuje rozpocząć nowe życie

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 11 marca 2019
  • Rozmiar: 910 str.
Fiodor Dostojewski "Idiota" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Inne wersje
Idiota
Audiobook
Czyta Elżbieta Kijowska
34,95  24,81 
Melania Kowalska
22 grudnia 2020

Wyborna lektura. Zdecydowanie moja ulubiona Dostojewskiego. Klasyka, którą należy znać. Dostojewski jak zwykle nakreślił ciekawy portret psychologiczny różnych grup społecznych oraz fenomen odrzuconej jednostki. Dogłębna analiza ludzkiej psychiki i emocji. Bohaterowie książki Fiodora Dostojewskiego, którzy nieustannie wyśmiewają obecnego wśród nich księcia Myszkina za jego naiwność, szczerość, dobroć i prostotę, których nie rozumieją, wolą go nazwać po prostu – głupim, niż zastanowić się nad własnym postępowaniem. Wyśmiewają ludzi, którzy wciąż patrzą na świat ufnymi oczami dziecka. Spoglądają ze współczuciem i wyższością na tych kierujących się w życiowych wyborach częściej sercem niż rozumem. Choć Dostojewski był znakomitym pisarzem i wiele jego dzieł mnie urzekło, to właśnie ta niewątpliwie zrobiła na mnie największe wrażenie. Polecam serdecznie.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę