13 pięterTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Nowe, uaktualnione wydanie znakomitego reportażu

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali rozwiązać różnego rodzaju zapaleńcy, społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie.

Po 1989 roku Polska znów znalazła się w punkcie wyjścia. Tanich mieszkań jak nie było, tak nie ma. Kolejne pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego okazują się gorsze od poprzednich, a luki prawne w istniejącym systemie bezwzględnie wykorzystują banki, deweloperzy i czyściciele kamienic. Wielu obywateli radzi sobie więc, jak może, wegetując, oszukując, adaptując się. Umowy kredytowe podpisały prawie dwa miliony Polaków. Przyjęty z entuzjazmem projekt Mieszkanie Plus również okazał się mrzonką.

Słowo „dom” odmieniane przez wszystkie przypadki przez bohaterów tej książki nie kojarzy się im ze stabilizacją ani spokojem, a większość opowiedzianych tu historii jest tragiczna. Żeby ich wysłuchać, Filip Springer trafił do mieszkania w piwnicy, kontenerze, garażu i małej gastronomi na piątym piętrze kamienicy. I przekonał się, jak rzeczywistość może różnić się od marzeń.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 12+
  • Data dodania do LitRes: 25 maja 2020
Filip Springer "13 pięter" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Gerard Swiecicki
26 października 2020

Ten reportaż Filipa Springera został podzielony na dwie części – historyczną i społeczną. I choć obie są niezwykle fascynujące to moja uwagę przykuła bardziej część społeczna. Skupia się ona bowiem na naturalnej potrzebie człowieka jaką jest akceptacja ze strony grupy i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo absorbująca lektura, nie mogłem się oderwać od czytania, dobrze, że do pracy mam 50 min jazdy metrem, mogłem spędzić je z lekturą. Bardzo lubię pióro Springera, na pewno jeszcze do niego wrócę. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę