Pięć kilometrów do bombyTekst

Z serii: Reportaż
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


Projekt okładki

Paweł Panczakiewicz/PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Zdjęcie na okładce

Elżbieta Wiejaczka i Tomasz Budzioch

Opracowanie redakcyjne

Maria Talar

Redaktor prowadzący

Barbara Czechowska

Redakcja techniczna

Andrzej Sobkowski

Skład wersji elektronicznej

Robert Fritzkowski

Korekta

Bogusława Jędrasik, Renata Kuk

Zdjęcia

Elżbieta Wiejaczka i Tomasz Budzioch

© for the text and photos by Elżbieta Wiejaczka i Tomasz Budzioch, Warszawa 2018

© for this edition by MUZA SA, Warszawa 2018

ISBN 978-83-287-0988-1

Sport i Turystyka – MUZA SA

Wydanie I

Warszawa 2018

Tym, których marzenia zamieniają się w przygodę i którym przygoda dostarcza marzeń

Spis treści

Wprowadzenie

NAMIBIA Solą w łańcuch i piaskiem po oczach

Za czerwoną linią

ZAMBIA W krainie czarów

MADAGASKAR Podróż poślubna w pojedynkę

BOTSWANA Słonina live

ZAMBIA Oaza spokoju

ZIMBABWE Mądrość przychodzi z wiekiem

MOZAMBIK Pięć kilometrów do bomby

MALAWI Yellow T-shirt

TANZANIA Kila kitu imeisha

BURUNDI, RWANDA Deszcze niespokojne

UGANDA Piękny i bestia

KENIA Pożegnanie z Afryką

Zakończenie

Lista wyjazdowa (na dwie osoby)

Zdjęcia

Wprowadzenie

Skąd taki pomysł? Żadne z nas tego nie pamięta. Ja kocham Czarny Ląd, a Tomek rower, więc w ramach kompromisu wymyśliliśmy Afrykę na dwóch kółkach. Z powodu mojej tęsknoty za pustynią początkowo planowaliśmy wylot do Ghany i podróż na północ aż do Maroka, ale w czasie, kiedy braliśmy ślub, w Afryce Zachodniej wybuchła epidemia eboli, więc plan naszej trasy poddaliśmy przebudowie. Tomek rzucił okiem na mapę i spytał:

– Z Namibii do Kenii?

Dodałam tylko:

– Od oceanu do oceanu.

W ten sposób powstał projekt „od Atlantyku do Oceanu Indyjskiego”, ale ponieważ chcieliśmy zobaczyć rozreklamowane Malawi i jeszcze Rwandę, zamiast najkrótszej trasy wybraliśmy kształt węża długości ponad 7000 kilometrów. Gad naszej drogi wił się przez jedenaście krajów Afryki: Namibię, Botswanę, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, Tanzanię, Burundi, Rwandę, Ugandę i Kenię. Rodzina próbowała wyperswadować nam ten pomysł, ale najdosadniej o naszych planach wypowiedział się misjonarz z Zambii:

– To jest bezmyślne! Co zrobicie, jeśli zaatakują was zwierzęta? Nie bądźcie naiwni!

Pomysłu nie wybił nam z głowy, a w odpowiedzi na prośbę:

– Niech się ksiądz za nas modli.

Odparł:

– Modlitwa jest oparta na rozumie!

Nie jeździłam wcześniej na rowerze, ale skoro miałam się udać do Afryki, która jest dla mnie niczym drugi dom, założyłam, że fizycznie jakoś dam sobie radę. Na trening nie było czasu – albo ja, albo Tomek byliśmy w pracy, więc z sakwami przed wylotem trenowaliśmy tylko raz. Na podróż mieliśmy pięć miesięcy, od początku grudnia 2014 do końca kwietnia 2015 roku. Chcieliśmy zdążyć na wesele kuzynki i rozliczyć się z urzędem skarbowym. Czasu z pozoru było dużo, ale – jak się później okazało – nie zawsze mogliśmy zrealizować wszystkie zamierzenia. Nieprzewidywalność tego ogromnego kontynentu niejednokrotnie dawała nam się we znaki. W każdej części podróży mierzyliśmy się z innymi trudnościami: albo z pustynią i permanentnym brakiem wody, albo z porą deszczową i potężnymi tropikalnymi ulewami. Były miejsca, gdzie przez setki kilometrów nie spotykaliśmy nikogo, i takie, w których ludzie otaczali nas aż do bólu. Wraz z upływem drogi nasze oczekiwania spadały, luksusem stawały się kąpiel, prawdziwa kawa, zróżnicowany posiłek, a nawet dobra woda.

W rzeczywistości pozbawionej telewizji, zasięgu, samochodu, wygodnych łóżek i ciepłych pryszniców okazywało się, że do funkcjonowania wystarcza trochę kalorii i cichy nocleg. Detale życia codziennego w Europie, choćby zakupy, które wykonuje się mimochodem, tam wysuwały się na plan pierwszy. W Afryce jechaliśmy głównie przez małe miejscowości pełne sklepików raczej niż sklepów. Niewiele w nich można było znaleźć: cukier, ryż, czasem puszkę ryb. Dlatego zamiast mówić: „Chodźmy kupić coś do jedzenia”, mówiliśmy: „Chodźmy poszukać jedzenia”. Bo nieraz musieliśmy wejść do pięciu sklepików, by skompletować artykuły na jeden posiłek.

Obawialiśmy się chorób tropikalnych (malarii mózgowej, śpiączki afrykańskiej, bilharcjozy), zatruć pokarmowych, dużych kotów, węży; najmniej ludzi. Tomek miał jeszcze jedną obawę, która mnie nigdy nie nurtowała: wytrzymałość rowerów. Pod koniec podróży, kiedy czas się kurczył, a przed nami nadal były tysiące kilometrów, niepokoiliśmy się, czy jakiś nieprzewidziany wypadek nie pokrzyżuje naszych planów. W ciągu ostatnich tygodni jechaliśmy przez kraje o nasilonym i nieskoordynowanym ruchu drogowym. Baliśmy się potrącenia przez samochody, zwłaszcza pędzące ciężarówki i matatu, ale też przez jeżdżących według sobie tylko znanego kodeksu kierowców motocykli.

Była nas tylko dwójka. Zapasowe części, kuchenkę, naczynia do gotowania, kempingowy prysznic, „łóżko i dom”, czyli maty, śpiwory i namiot – wszystko wieźliśmy w sakwach. Byłam słabszym ogniwem w naszym teamie, w trudnych fizycznie momentach dodawałam sobie sił, myśląc: „Dzisiaj siedemdziesiąt kilometrów, o jutro będę się troszczyć jutro”. W Polsce nie bardzo utożsamiałam się z ideą podróżowania rowerem, ale w Afryce zrozumiałam, że daje ono wyjątkową szansę kontaktu z lokalną ludnością. Rowerzysta przemieszcza się wolno i nie jest odseparowany od mijanych ludzi zimną szybą klimatyzowanego pojazdu. Warunki zewnętrzne często zmuszają go do zatrzymywania się w zupełnie przypadkowym miejscu: tam, gdzie może coś zjeść albo gdzie zdoła dojechać. Dzięki temu spotyka losowo rzuconych na jego szlak ludzi. Jeszcze w Namibii planowaliśmy: „Dzisiaj zatrzymamy się w Outjo albo Khorixas”. Później, kiedy wjechaliśmy w obszar pory deszczowej, przestaliśmy, ponieważ stromizny i ulewy drwiły sobie z naszych wyliczeń. Poddaliśmy się temu, co przynosiła droga.

Wielokrotnie mijały nas te same busy krążące na trasie X–Y. Kierowcy przypatrywali się nam z wyraźnym współczuciem, a ja patrzyłam na nich ze swego rodzaju zazdrością: rozwijali kosmiczne prędkości, dzięki którym mogli przemierzyć kilkaset kilometrów w jeden dzień. Byliśmy wobec ich limuzyn ślamazarni niczym mrówki w miodzie. Jednak zawsze nadchodził taki dzień, kiedy to nasze powolne machiny przekraczały miejscowość Y i jechały dalej, pozostawiając zdezelowane pojazdy za sobą. A potem sytuacja się powtarzała z innymi autobusami, innymi twarzami za kierownicą i innymi miejscowościami X–Y.

Mieliśmy ze sobą ekwipunek, którego wartość przewyższała majątek większości spotkanych przez nas Afrykańczyków, ale rzadko czuliśmy się zagrożeni. Doświadczaliśmy zmęczenia i emocji, jakie nie nawiedzały nas w kraju, a moje przeżywanie drogi niejednokrotnie przytłaczała kobiecość. Przedyskutowaliśmy w Afryce o Afryce setki godzin, analizując na bieżąco wypowiedzi spotykanych ludzi, zaistniałe sytuacje, informacje pozyskane z różnych źródeł i własne wrażenia. Dlaczego w jednym kraju czuliśmy się bezpiecznie, a w innym nie? Dlaczego tu się kryliśmy, a tam szukaliśmy bliskości? Jak sami doświadczaliśmy pobytu na kontynencie, którego wizerunek kreowany przez media to kraina głodu, chorób, wojen i innych kataklizmów? Jaka była dla nas? Jak nas odbierali Afrykańczycy i jak my odbieraliśmy ich?

Były dwa momenty, kiedy myśleliśmy już tylko o tym, żeby siedzieć w samolocie: tuż przed wyjazdem i tuż przed powrotem.

Czy pojechalibyśmy jeszcze raz? Zdecydowanie tak.

Czy coś byśmy zmienili? Tylko jedno: moskitierę zostawilibyśmy w domu.

Tomek zajął się głównie opisem trasy, zajęć gospodarczych i subiektywnych spostrzeżeń na temat lokalnej rzeczywistości widzianej okiem człowieka, który pierwszy raz doświadcza Afryki. Autorką relacji ze spotkań z ludźmi, rozważań analitycznych oraz refleksji o krętych zaułkach małżeńskiego pożycia jest natomiast Ela (jej teksty zaczynają się śródtytułami i kończą trzema gwiazdkami). Rozdział o Madagaskarze w całości napisany jest przez żonę, a o Botswanie – przez męża.

 

NAMIBIA

Solą w łańcuch i piaskiem po oczach

W Namibii wylądowaliśmy w środku lata. Statystyki meteorologiczne zwiastowały w tym czasie temperatury wręcz niebotyczne, a literacko wyświechtany żar lejący się z nieba miał być powszedni jak chleb z osiedlowej piekarni. Z takim nastawieniem wysiedliśmy z samolotu, ale chyba była awaria klimatu: mizerne 22°C, słońce schowane za chmurami, aż się nie chciało zakładać sandałów. Międzynarodowe lotnisko w Windhuk wyglądało niczym podrzeszowska Jasionka i gdyby nie czarnoskóra obsługa można by myśleć, że pilot pomylił drogę. Dla mojej żony to nie pierwszyzna, ale ja, po wylądowaniu w Afryce, spodziewałem się jakiegoś „Wow!”. A tu żadnych fajerwerków ani żyraf za ogrodzeniem: słonie nie biegały po pasie startowym, hieny nie rozszarpywały padłego bawołu, węże nie wyłaziły z zakamarków. Gdyby nie sucha roślinność, pomyślałbym, że jestem na Podkarpaciu.

Weszliśmy do sali przylotów. Ochrona skanowała temperaturę ciała podróżnych, uzasadniając to prewencją przed wwiezieniem do kraju wirusa eboli, panoszącego się w Afryce Zachodniej. Dlaczego my się go nie obawialiśmy? Ponieważ znajdowaliśmy się tysiące kilometrów od centrum epidemii. Często zapominamy o tym, że Afrykańczycy mało się przemieszczają. W związku z powyższym ebola ma większe szanse przedostać się wraz z białymi turystami do Europy niż z Liberii do Namibii z czarnoskórymi. Historia to zresztą potwierdza: w sierpniu 2014 roku do Hiszpanii przyleciał zakażony ebolą ksiądz, nie słyszeliśmy natomiast o żadnym przypadku z południowej części Afryki. Długa kolejka ciągnęła się do dwóch okienek, za którymi znudzone urzędniczki wbijały do paszportów stemple wjazdowe do Namibii. To od nich zależał nasz czas pobytu w tym kraju. Obydwoje mieliśmy miesięczne wizy, ale jedno z nas dostało możliwość pobytu przez 35 dni, a drugie, nie wiedzieć czemu, o pięć dni mniej. Nasze bagaże, w kompletnym zestawie czterech sztuk, wyjechały z piekielnej czeluści taśmy transportowej lotniska Windhuk Hosea Kutako. Spod wesoło fruwających gumowych frędzli powolutku wyłoniły się tobołki szczelnie owinięte streczem. Odetchnęliśmy z ulgą: były wszystkie.

W czasie, kiedy zajmowaliśmy się pakowaniem rzeczy i składaniem rowerów, słupek rtęci w naszym drewnianym termometrze piął się w górę niczym zasysana przez słomkę zimna coca-cola. Po porannych przyjemnych dwudziestu kilku stopniach pozostało tylko mgliste wspomnienie, a temperatura powietrza niebezpiecznie szybko się podwoiła. Skręcanie pojazdów zajęło nam więcej czasu, niż zakładaliśmy, co w połączeniu z pagórkowatą drogą, która nas czekała, nie napawało optymizmem co do możliwości zdążenia na zarezerwowanego busa z Windhuk. Mieliśmy nim dojechać do Swakopmund, skąd oficjalnie rozpoczynała się nasza wyprawa. Chwiejąc się niepokojąco na obciążonych rowerach, nieprzyzwyczajeni jeszcze do ciężkich sakw, ruszyliśmy w trasę.

Opuściliśmy największe w kraju międzynarodowe lotnisko, na które dziennie przylatuje około dziesięciu samolotów, i ruszyliśmy drogą prostą jak masajska dzida na spotkanie przygody. Ruch samochodowy był nienachalny, co kilka minut wymijał nas pędzący ponad setkę samochód terenowy, a my powolutku pokonywaliśmy pierwsze kilometry. Ku naszemu zaskoczeniu, zanim przejechana odległość stała się liczbą dwucyfrową, kilkadziesiąt metrów przed nami w tumanie kurzu wzbitym ze żwirowego pobocza zatrzymał się potężny pick-up z wysoko podniesionym podwoziem i oponami o trzy numery za dużymi. Z gracją wysiadła z niego dystyngowana biała kobieta odziana w zwiewną błękitną sukienkę. Usłyszeliśmy wesołe:

Hello! Jestem Kitty! Jak „Hello Kitty”. Widziałam was na lotnisku. Pomyślałam, że nie mogę was tak zostawić. Chodźcie, podrzucę was do Windhuk.

Rowery załadowaliśmy na pakę, a sami wdrapaliśmy się do wnętrza położonej dość wysoko nad poziomem morza kabiny. Był to pierwszy z wielu pozytywnych zbiegów okoliczności, jakie miały nas spotkać. Kitty prowadziła swobodnie, z werwą i widoczną wprawą. Nawet zacinająca się skrzynia biegów nie wybijała jej z rytmu, nie przeszkadzała w snuciu ciekawej opowieści i dawaniu szybkich rad, jak bezpiecznie przetrwać w niegościnnym namibijskim pustkowiu. Mówiła, że na widok zwierzęcia należy wstać, gdyż boi się ono istot większych od siebie, oraz robić hałas, który jest też najskuteczniejszą bronią przeciwko wężom. Najbardziej, podobnie jak większość białych Namibijczyków spotkanych później na naszej trasie, ostrzegała nas przed zagrożeniem ze strony czarnoskórych mieszkańców tego kraju. Nie miała o nich najlepszej opinii i doradzała, by unikać takich obszarów jak Damaraland, gdyż jest tam mnóstwo napadów rabunkowych. Kitty miała w Windhuk sklep z pamiątkami i, jak się okazało, sprzedawała w nim również wyroby z krośnieńskiej huty szkła, które sprowadzała bezpośrednio z Polski.

Wysadziła nas przy stacji benzynowej, z której mieliśmy odjechać na wybrzeże. Zostawiła numer telefonu i adres e-mailowy, mówiąc, żebyśmy w razie problemów nie wahali się z nią skontaktować.

Windhuk, w którego centrum się znaleźliśmy, to nowoczesne miasto, jedno z najdroższych w Afryce. Koszty życia są tutaj wyższe niż w Europie. Mieszka w nim około 350000 ludzi, z czego znaczną część stanowią Chińczycy, masowo przyjeżdżający do Namibii w celach zarobkowych. Najczęściej zajmują się handlem, sprowadzając do Namibii tanie i kiepskiej jakości towary, stając się tym samym poważną konkurencją dla lokalnych przedsiębiorców.

Wreszcie wsiedliśmy do busa. Niemal nie schodząc poniżej stu kilometrów na godzinę, podążaliśmy w stronę oceanu, oglądając za oknem suchy, monotonny krajobraz. Jedynym elementem orientacyjnym widocznym z daleka był charakterystyczny szczyt Spitzkoppe (1784 m n.p.m.), którego monumentalna sylwetka towarzyszyła nam przez znaczną część trasy. Szczyt ten robi tym większe wrażenie, że wyrasta niemal samotnie ponad 700 m nad powierzchnią otaczającej go pustyni. Trochę na wyrost nazywany jest namibijskim Matterhornem.

Zanim zapadł zmrok, dotarliśmy na miejsce. Kierowca rozwiózł po mieście wszystkich pasażerów zgodnie ze wskazanym adresem. Kiedy podaliśmy nasz, powiedział, że nie zna ulicy o takiej nazwie, i dopiero po dłuższych poszukiwaniach trafiliśmy na kemping, o który nam chodziło. Z przyczepy wypakowaliśmy rowery i sakwy i z całym majdanem stanęliśmy u bramy kempingu, którego adres znaleźliśmy w przewodniku wiodącej firmy. Kierowca rzucił na odchodnym, żebyśmy nie sterczeli na ulicy, bo robi się ciemno i możemy zostać obrabowani. Szybko przenieśliśmy bagaże za wysoki płot noclegowni.

Kemping, jak na warunki namibijskie, był dosyć skromny. Nie miał basenu ani własnej restauracji, natomiast wyposażony był w zieloną trawę, małą turystyczną kuchnię i prysznice z ciepłą wodą. Zapewniał Wi-Fi, ale za uzyskanie hasła musielibyśmy niemało zapłacić. To, co było z absolutnie wysokiej półki, to cena, ale rekomendacja w znanych przewodnikach kosztuje. W związku z tym, że sklepy w Swakopmund zamykane są dość wcześnie, jedyną opcją na zjedzenie kolacji było udanie się do jednej z nielicznych otwartych po zmroku restauracji. Wybraliśmy położoną nieopodal knajpkę serwującą dania z lokalnej dziczyzny. Jako zawołany mięsożerca zamówiłem sobie combo złożone z czterech rodzajów mięsa: kudu, zebry, oryksa i springboka (polska, mniej znana nazwa, to skocznik antylopi). Ten ostatni był najdelikatniejszy i najsmaczniejszy, natomiast zdecydowanie nie zachwyciła mnie zebra. Moja żona poprzestała na wybornych ślimakach w czosnku.

Za oknem po oświetlonej szerokiej ulicy przemykały z dużą prędkością wysokiej klasy auta terenowe, świetnie przygotowane na lokalne, pustynne warunki. Prawie każde miało wysoko podniesione zawieszenie, duże opony, mocne stalowe zderzaki wyposażone w wyciągarkę, osłony drążków, pancerne progi i wysoko wyprowadzone wloty powietrza. Nie wiem, czy wiele jest krajów na świecie, w których liczba dobrej klasy profesjonalnie wyposażonych aut terenowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest tak duża jak w Namibii.

Po sytej kolacji, okraszonej niezłym lokalnym piwem marki Tafel, wyszliśmy w chłód nadmorskiego wieczoru. Temperatura w porównaniu z wnętrzem kraju była znacznie niższa. Elżbietka założyła polar i pełne buty, a mimo to chłodny wiatr znad oceanu wywoływał gęsią skórkę.

Wychodząc na kolację do restauracji, moja żona uparła się, aby zabrać ze sobą najcenniejsze rzeczy. Uważałem to za przesadę, ale żeby nie wywoływać draki już na początku naszej podróży, ustąpiłem i załadowaliśmy całą elektronikę do plecaka. Następnego dnia musiałem przyznać, że jej ostrożność była uzasadniona, gdyż jednej z kobiet nocujących na kempingu skradziono torebkę z pieniędzmi.

Kiedy rano przemierzaliśmy miasto w poszukiwaniu banku, naszym zdumionym oczom ukazał się zielony maluch z polską rejestracją. Za nim podążała wyładowana po brzegi toyota hilux. Okazało się, że to Arkady Paweł Fiedler, który przemierzał Afrykę fiatem 126p i był już niemal u końca swojej podróży. On i towarzyszący mu przez całą trasę samochód wspierający zaczęli podróż w Kairze, a mieli ją zakończyć w Kapsztadzie.

Pierwsze kilkaset kilometrów naszej trasy prowadziło wzdłuż wybrzeża chłodnego i zamglonego Oceanu Atlantyckiego. Początkowo po jednej stronie ciągnęły się potężne wydmy, podczas gdy po drugiej – chłodny, szary, ponury ocean szturmował niewzruszone namibijskie plaże. Słońca widywaliśmy niewiele, jadąc niemalże cały czas w słonej mgle, często mżawce, w towarzystwie porywistego wiatru. Wiatr, w zależności od pory dnia, był albo naszym sprzymierzeńcem, albo zaciekłym wrogiem. Od około 8.00 do mniej więcej południa wiało z północy. Potem ktoś obracał wielki wentylator i już do 19.00 wiało z południa. Kiedy jechaliśmy pod wiatr, mimo ogromnego wysiłku, skulenia w sobie i mocnego napierania na pedały, nie byliśmy w stanie wyskoczyć ponad mizerne 12–13 km/h. Droga dłużyła się niemiłosiernie, a kilometry uciekały powoli jak minuty piątej części Terminatora. Po 12.00 wiatr gwałtownie zmieniał kierunek i w ciągu kilku popołudniowych godzin z uśmiechem i radością w sercach podążaliśmy popychani jego mocarnym ramieniem. Prędkość wzrastała niemal dwukrotnie i szybko nadrabialiśmy nasze przedpołudniowe żółwie tempo.

Droga wzdłuż wybrzeża nazywana jest drogą solną, gdyż na odcinku 460 km jej nawierzchnia zbudowana jest z ubitej soli. Z wyglądu przypomina asfalt, jest tak samo ciemna, gładka i twarda, ale sytuacja zmienia się, gdy pada delikatna mżawka lub (rzadko) deszcz. Na powierzchni powstaje centymetrowej grubości solna papka, która, trzaskając spod kół, oblepia rowery i sakwy. Każdy element naszych pojazdów, który nie był pomalowany i zabezpieczony przed korozją, momentalnie pokrywał się rdzą. Po kilku godzinach takiej jazdy wszystko stawało się rdzawożółte, łańcuch zaczynał nieprzyjemnie zgrzytać, a przerzutki szwankować. Ta sytuacja wyjaśniła nam, dlaczego w pustynnym kraju, gdzie prawie nie pada deszcz i błoto niemalże nie istnieje, we wszystkich nadmorskich miejscowościach jest mnóstwo myjni samochodowych. Kierowcy po każdym dniu, nawet jeśli pokonują tylko krótki odcinek solną drogą, zajeżdżają na myjnię i dokładnie spłukują podwozia słodką wodą. Gdyby tego nie robili, ich pojazdy w ekspresowym tempie nadawałyby się na złom. My także przed opuszczeniem wybrzeża skorzystaliśmy z okazji, by usunąć z rowerów zaschnięte solne błoto.

Namibia ma niewielu mieszkańców, z których większość żyje w miastach. Liczba osób między miastami jest zbiorem pustym. Żywność i woda rozlokowane są tam, gdzie ludzie, więc nasz mobilny dwuelementowy zbiór stara się planować trasę tak, by dotrzeć do stałego zbioru większej liczby elementów… Mapa wskazuje sporo punktów posiadających nazwy, ale też niemało podpisanych tylko numerem mili, na której się znajdują. Czasami trudno wywnioskować, które z tych miejsc są interesującymi nas zbiorami.

Po drodze mijały nas muskularne pick-upy z przymocowanymi do przedniego zderzaka sześciometrowej długości wędkami. Poruszali się nimi amatorzy wędkarstwa oceanicznego, którzy, stojąc na plaży, wyciągali z morza całkiem duże sztuki, niekiedy nawet rekiny. Rozmawialiśmy z dwoma z nich, którzy z kilkuletnimi synami przyjechali tutaj na wakacje ze swojej farmy w RPA.

Znowu zabili lwa

– Przyjeżdżają do nas myśliwi z całego świata – mówi potężnie zbudowany Peter. – Polują na kudu, antylopy szablorogie, bawoły, lamparty, lwy.

 

Farma dwóch mężczyzn ma 15000 ha, na których hodują dziką zwierzynę. Kontrolują ją, leczą, dbają o zachowanie różnorodności genetycznej. Pozwalają do niej strzelać. Upolowanie bawołu kosztuje 12000 dolarów[1], a lwa – 20000. Mężczyźni są dobrym źródłem informacji dla nas, którzy dopiero ruszamy w stronę dzikich zwierząt. Peter mówi, że lew i hiena są niebezpieczne. Zwłaszcza hiena, bo jest ciekawska. Może podejść do namiotu tylko po to, żeby zobaczyć, co to jest. Każą nam palić ogień.

Przez chwilę rozmawiamy o RPA – dziwacznym kraju, w którym aż jedenaście języków pełni funkcję urzędowych. Głównymi są jednak dwa: afrikaans i angielski.

– Jeśli mówisz wolno, możesz się porozumieć w afrikaans z kimś, kto mówi po niemiecku – tłumaczy Peter.

Przy pożegnaniu na małej kartce zapisuje nam nazwę farmy – Sans Souci Safaris – i adres e-mailowy. Już po powrocie do Polski wyszukuję ją na Facebooku. Zdjęcie profilowe: Peter z martwym lampartem. Zdjęcie coverowe – dwóch wędkarzy z małymi chłopcami, których poznaliśmy, i upolowana lwica. W komentarzach facebookowicze nie przebierają w słowach: „Źli, mordujący dranie. Wychowują dzieci, które uczą się myśleć, że to jest OK. Chore!”, „Wynoście się z Afryki!”, „Zobaczcie! Rodzinny, zabawny dzień! Sposób na nauczenie dzieci szacunku do natury!”, „Mam nadzieję, że karma was dopadnie, dupki!”.

Jestem przeciwna zabijaniu zwierząt i przelewaniu krwi dla przyjemności, ale próbuję się nad tym spokojnie zastanowić. Jak wygląda sytuacja dzikich kotów w Afryce? W jakiej kondycji jest całkowita pula lwich genów? Jaki jest w efekcie działań człowieka ostateczny bilans korzyści i strat?

Stosunkowo mało lwów żyje poza terenami chronionymi. Można je zobaczyć już niemal tylko w parkach narodowych, rezerwatach czy na prywatnych farmach. Wszędzie indziej mieszkają ludzie, a to oznacza konflikt interesów. Jeżeli lew upoluje krowę, zostanie przez jej właściciela zabity, a ustawy niewiele w tej sytuacji pomogą. Jeśli mieszkańcy będą świadomi, że dzikie koty broni prawo, nigdy się do polowania nie przyznają (znam taki przypadek z Tanzanii). Zwierzęta są więc bezpieczne tylko na terenach chronionych i w związku z tym występują już niemalże tylko tam. Ale wysycenie lwami obszarów nadzorowanych w pewnym momencie dochodzi do 100%, nie jest więc możliwe ulokowanie tam dodatkowych osobników (np. z prywatnej farmy, którą chcemy zamknąć, ponieważ nie godzimy się na zabijanie za pieniądze).

Szacuje się, że w Afryce żyje obecnie około 35000 lwów, z czego połowa w pięciu dużych ekosystemach zwanych matecznikami[2]. Tylko w nich populacja jest genetycznie zróżnicowana i żywotna. Najmniejsze obszary, na których żyją populacje izolowane i małe, są skazane na wymarcie. W 2012 roku w samym RPA działały 174 ośrodki hodowli lwów, było w nich łącznie 3500 zwierząt. Zwolennicy tych instytucji uważają, że taki biznes wpływa na ochronę kotów, choćby dlatego, że zmniejsza presję myśliwych na populacje naturalne, ale również podtrzymuje różnorodność genetyczną gatunku. Z perspektywy genów, które walczą o przetrwanie i reprodukcję, ma to ogromne znaczenie. Według powyższych danych tylko populacje ze wspomnianych pięciu mateczników mogą się bezpiecznie rozmnażać, jakikolwiek inny obszar jest już zagrożony chowem wsobnym. Każda więc dodatkowa pula genów (na przykład lwów z prywatnych farm) zwiększa szansę na zróżnicowanie genetyczne populacji w przyszłości.

Z drugiej strony wyobraźmy sobie wprowadzenie zakazu polowań dewizowych (na trofeum). Sto siedemdziesiąt cztery farmy w RPA muszą zamknąć biznes i przebranżowić się, na przykład w hodowców kóz i owiec. Z oczywistych powodów dla lwów nie będzie już miejsca na takiej farmie, utracimy zatem 3500 zwierząt wzbogacających globalną pulę genów. Trzy tysiące pięćset zwierząt, o które obecni właściciele dbają (pomimo że część z nich pozwalają zabić), ponieważ to one są źródłem ich dochodu. Trzy tysiące pięćset zwierząt, dla których być może nie ma już miejsca gdzie indziej…

* * *

Jadąc solną drogą na północ we mgle, widzieliśmy sporo pojazdów zaparkowanych nad brzegiem odległego o ponad kilometr oceanu. W pewnym momencie wśród mgły niewyraźnie zaczęły majaczyć skromne zabudowania Wlotzkasbaken. Ucieszyliśmy się na ten widok, a w głowach pojawiła się wizja pysznego posiłku i słodkiej wody. Im bardziej zbliżaliśmy się do osady, a jej zabudowania stawały się coraz wyraźniejsze, zaczęliśmy mieć niejasne przeczucie, że coś tu nie gra. Po osiągnięciu „bram miasta” niejasność naszych przeczuć zamieniła się w absolutnie jasne rozczarowanie. To miasto jest puste! Nie ma ani restauracji, ani sklepów, ani barów, ani basenu. Ani stadionu. Nie ma też kina, z którego można by wyjść. A co gorsza, nie ma tam w ogóle ludzi. To miasto to zbiorowisko pustych domków kempingowych, do których mieszkańcy ściągają tylko na weekendy i święta. Nasz spacer po dziwnej osadzie został uwieńczony skromnym, ale jednak sukcesem. Była tam jedna osoba, od której dowiedzieliśmy się, że nie ma tu ani sklepów, ani restauracji, ani barów, ani basenu, ani stadionu, ani kina, z którego można by wyjść, i że jest to teren prywatny, i to miasto jest prywatne, i nie wolno się tam rozbijać. Na szczęście napełniła nam bidony wodą i poinformowała, że najbliższe miejsce kempingowe jest 40 km stąd, w Henties Bay. Podziękowaliśmy ze sztucznymi uśmiechami, klnąc w myślach, na czym świat stoi. Okolica była płaska i pustynna, co nie dawało specjalnych możliwości takiego rozbicia namiotu i zabiwakowania, żeby nie być widocznym dla, co prawda nielicznych, samochodów poruszających się tą drogą. Postanowiliśmy cofnąć się około półtora kilometra na ledwo widoczne wzniesienie terenu, gdzie zauważyliśmy wcześniej bezładnie porozrzucane głazy. Było tam też miejsce odpoczynkowe dla kierowców, na które składały się: stolik, dwie ławki i śmietnik, i tam postanowiliśmy spędzić noc. Musimy zgodnie z prawdą dodać, że teren, na którym się znajdowaliśmy, był parkiem narodowym: biwakowanie było kategorycznie zabronione. Postanowiliśmy doczekać zmroku i dopiero kiedy zacznie się ściemniać, rozbić namiot i przygotować posiłek. Słońce niemrawo prześwitywało przez brudną ścierkę oceanicznej mgły. Wiał zimny wiatr i mimo że kalendarzowo było na tej półkuli lato, kiedy siedzieliśmy w miejscu w bezruchu, musieliśmy wyciągnąć śpiwory i schować się w nich, bo wilgotne powietrze przejmowało do szpiku kości.

Gdy słońce było już nisko, poszedłem do oceanu po wodę do gotowania ryżu. Ocena odległości okazała się mocno zawodna. Po półgodzinnym żwawym marszu i kluczeniu między skałami ocean nadal był zbyt daleko, żeby dotrzeć do niego przed zmierzchem. Zrezygnowany zawróciłem, bo znalezienie miejsca naszego biwaku po zmroku, który zapadał bardzo szybko, mogło być karkołomne, a zostawienie głodnej żony groziło poważną draką na wieczór. Po kolacji zjedzonej już w ciemnościach, na którą składały się pikantna warzywna zupa chakalaka i ryż, brudne naczynia (bo mieliśmy za mało wody, żeby je umyć) zostawiliśmy kilkadziesiąt metrów od namiotu, by potencjalne zwabione zapachem drapieżniki nie buszowały nam po obozowisku. Chwilę później niedaleko nas przesunął się podejrzany cień. W świetle latarek zobaczyliśmy uśmiechniętego od ucha do ucha szakala.

Wybrzeże Namibii, wzdłuż którego od kilku dni jechaliśmy, nosi złowrogą nazwę Wybrzeża Szkieletów. To miano zdobyło sobie w ciągu czterystu lat historii podbijania Afryki. Niemalże nieustannie panująca tutaj mgła wywołana przez zimny Prąd Benguelski, nad który napływały masy gorącego powietrza znad kontynentu, była przyczyną setek katastrof morskich, których ślady można oglądać do dzisiaj. Szacuje się, że zatonęło tutaj, bagatela, około 1000 statków, których wraki spoczywają wzdłuż ciągnącego się na długości 500 km Wybrzeża Szkieletów. Największą tragedią żeglarzy, którzy zapuścili się na te niegościnne wody, było nie tylko to, że ich statki często rozbijały się na przybrzeżnych mieliznach, ale także fakt, iż nawet jeśli dotarli do lądu, natykali się tylko na ciągnącą się setki kilometrów w głąb lądu pustynię. W tym regionie do oceanu uchodzą tylko nieliczne okresowe rzeki, więc zdobycie słodkiej wody było niemożliwe. Jakiekolwiek próby wypraw w głąb lądu bez jej zapasu zawsze kończyły się tragicznie. Szkielety marynarzy wyczyszczone do białości przez wiatr, piasek i mrówki aż nadto dobitnie usprawiedliwiają ponurą nazwę tego miejsca. My postanowiliśmy, że nie podzielimy losu wilków morskich i dowieziemy nasze szkielety obleczone ciałem aż do końca zaplanowanej trasy, przeżywając po drodze mrożące krew w żyłach przygody, które wieczną chwałą okryją nasze szlachetne imiona.

Obowiązkowym punktem programu było oczywiście zdjęcie na tle wraku „Zeila” spoczywającego beztrosko około 100 m od plaży, a będącego domem kilkuset ponurych czarnych kormoranów. W efekcie ich życiowej aktywności wrak tego trałowca spowity jest grubą warstwą żrących odchodów i wygląda niczym wychodek na warszawskiej budowie.

Innym punktem, który koniecznie trzeba zobaczyć na Wybrzeżu Szkieletów, jest słynna kolonia kotika karłowatego w Cape Cross (Przylądek Krzyża). Nazwę tę nadał portugalski żeglarz Diego Cão, który w 1486 roku wylądował w tym miejscu i postawił krzyż przywieziony z Portugalii. Był to znak zajęcia terenów przez króla portugalskiego Jana II, który za ów wyczyn i zbadanie wybrzeży Namibii nadał odkrywcy szlachectwo. Cape Cross był najbardziej na południe wysuniętym punktem, do którego dotarł podróżnik, wcześniej odkrywając między innymi ujście rzeki Kongo, do którego wpłynął prawdopodobnie w sierpniu 1482 roku. Oryginalny krzyż postawiony przez Cão nie zachował się do dzisiaj, natomiast stoją tutaj dwa stylizowane obeliski przypominające owo wydarzenie sprzed lat.