Ad Astra

Tekst
Z serii: Proza polska
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Dzieło Elizy Orzeszkowej. Eliza Orzeszkowa to polska pisarka epoki pozytywizmu. Jej nazwisko pojawiło się pośród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla W 1904 roku. W wewnętrznych dokumentach komitetu nagrody występowała często jako Elise Orzeszko. Jej kandydaturę zgłosił Aleksander Brückner, ówczesny profesor uniwersytetu berlińskiego. Kandydatura uzyskała poparcie Alfreda Jensena, który w opracowaniach na temat jej twórczości stawiał ją pod niektórymi względami nawet wyżej od Henryka Sienkiewicza. W 1909 r. Eliza ponownie była kandydatką do nagrody Nobla ale Szwedzi przeforsowali nagrodę dla swej rodaczki Selmy Lagerlöf.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 11 marca 2019
Eliza Orzeszkowa "Ad Astra" – pobierz epub, mobi, pdf lub przeczytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Wiera Pawlaczyk
11 maja 2020

Jedna z najwspanialszych książek Elizy Orzeszkowej. Spisana w formie listów między kobietą i mężczyzną dyskusja na tematy światopoglądowe, filozoficzne, moralności. Jest także piękny wątek romantyczny, choć nie do końca szczęśliwy. Pełna ideałów wiary i moralności Seweryna i sceptyczny kosmopolita -Tomasz, poprzez korespondencję obudzili w sobie niespodziewane uczucia. Czy dane będzie im być razem? Powieść Orzeszkowej to klasyka literatury polskiej, kto czytał już inne książki autorki ten wie jak pięknym, malowniczym językiem posługiwała się pisarka. Z wielką przyjemnością wróciłam do 'Ad astry" i na pewno jeszcze wrócę.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę