Kobiety z bloku 10 Eksperymenty medyczne w AuschwitzTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz.

Medycyna i fanatyzm rasowy – mało zgłębiany rozdział historii obozu Auschwitz, opowiedziany z perspektywy ofiar.

Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Od kwietnia 1943 roku istniał w Auschwitz blok 10, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych – na około ośmiuset kobietach rzeźnicy nazywający się lekarzami szukali najbardziej skutecznych metod sterylizacji, tak aby po wygranej wojnie uniemożliwić elementom niepożądanym na rozmnażanie. Operacje, naświetlania, toksyczne zastrzyki przeżyło trzysta kobiet. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji. Jak działało jego „laboratorium”. Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudo-lekarze. Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym po wojnie musiały sobie radzić.

Książka Hansa-Joachima Langa to przykład wnikliwej pracy badawczej połączonej z wrażliwością niezbędną w przypadku takiego akurat tematu badań. W centrum zainteresowań naukowca jest bowiem człowiek – ten, który ma na swoich rękach krew i którzy zaprzecza etycznym zobowiązaniom wpisanym w zawód lekarza, i ten, który wrzucony w wir Wielkiego Zła, staje się w swojej bezradności i upodleniu królikiem doświadczalnym.

Bernadetta Darska, Onet.pl

Hans-Joachim Lang – (ur. 1951) – niemiecki dziennikarz, historyk i wykładowca antropologii kulturowej w Instytucie Kulturoznawczych Studiów Empirycznych na uniwersytecie w Tybindze. Jest autorem wielu artykułów i kilkukrotnie nagrodzonej książki Die Namen der Nummern, opublikowanej w 2004 roku, w której zidentyfikował wszystkie ofiary zamordowane w komorze gazowej obozu koncentracyjnego Natzweiler-Struthof dla nazistowskiego anatoma Augusta Hirta. W książce Als Christ nenne ich Siene Lügner opowiedział historię młodego księgowego z banku, Theodora Rollera, który odmówił podpisania przysięgi lojalność dla Adolfa Hitlera i pisał listy do kanclerza, wyjaśniające swoją wiarę, w konsekwencji czego został uwięziony w zakładzie psychiatrycznym.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 18+
  • Data dodania do LitRes: 14 marca 2019
Hans Joachim Lang "Kobiety z bloku 10 Eksperymenty medyczne w Auschwitz" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Najlepsza recenzja
R
03 lutego, 17:25Rozalia Nijinsky

Książka, która nie należy do najłatwiejszych. Aczkolwiek uważam, że każdy Polak powinien ją przeczytać. Jest to kawałek naszej historii, o którym niestety mało się mówi. Bardzo ciężko jest uwierzyć, ze ludzie mogą być takimi potworami w stosunku do siebie nawzajem. A jednak.. Historia lubi się powtarzać. Dlatego ważne, jest aby o niej mówić, pisać, trąbić wszędzie i uczyć się na błędach naszych przodków.

Reportaż autorstwa Hansa Langa i Elizy Borg jest co prawda momentami zawiły, ze względu na wiele nazwisk i długich opisów. Mimo to książka jest doskonałym sprawozdaniem z okropnych katorg, jakie przeżyły kobiety podczas nazistowskich eksperymentów medycznych. Cierpienie zadane tym kobietom jest porażające. Warto podkreślić, że książka w stu procentach oparta jest na faktach i sprawozdaniach więźniarek, które przeżyły Auschwitz. Lektura trudna, ale niesamowicie ważna.

0Udostępnij:
Napisz recenzję
Napisz recenzję
Zamieść interesującą recenzję
składającą się przynajmniej z 120 znaków