Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?Tekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

To głównie wychowanie decyduje o tym, czy wrażliwość będzie zaletą, czy też źródłem lęku.

prof. Elaine Aron

Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich dzieci. Urodziły się z bardzo czułym i szybko reagującym układem nerwowym, co niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Takie dzieci cechują się kreatywnością, intuicją, zaskakującą mądrością i empatią, ale jednocześnie niezwykle łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców, nagłymi zmianami, krytyką bądź nieszczęściami innych. W zależności od temperamentu niektóre wysoko wrażliwe dzieci są aktywne, emocjonalne i wymagające, inne zaś są spokojne i skryte oraz nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Wszystkie jednak muszą być wychowywane ze zrozumieniem, aby mogły poznać swoją wyjątkowość i nauczyć się czerpać z niej korzyści w dorosłym życiu.

Niestety błędy wychowawcze dorosłych – wynikające z niezrozumienia i niewiedzy – łatwo mogą doprowadzić do wielu poważnych i negatywnych skutków, z którymi dziecku będzie niezwykle trudno sobie poradzić. Z takimi sytuacjami bardzo często spotykała się w swojej pracy Elaine Aron i dlatego – jako wybitna specjalistka i pionierka tej dziedziny – napisała praktyczny poradnik, który pomoże rodzicom, nauczycielom i opiekunom:

• zrozumieć wysoko wrażliwe dziecko i jego potrzeby;

• poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z wychowywaniem takiego dziecka;

• wprowadzić w życie cztery podstawowe zasady mądrego i skutecznego rodzicielstwa;

• pomóc wysoko wrażliwemu dziecku funkcjonować w mało wrażliwym, a bardzo przytłaczającym świecie;

• zadbać o to, by nauka i kontakty z rówieśnikami sprawiały dziecku radość, a nie stanowiły źródło stresu;

• przystosować dziecko do zmian i radzenia sobie z nadmiernym pobudzeniem;

• uświadomić dziecku, że wysoka wrażliwość jest darem, a nie ograniczeniem;

• wychować dziecko na szczęśliwego, zdrowego i silnego – wysoko wrażliwego – dorosłego.

Dzięki lekturze tej książki inaczej spojrzymy na nasze wysoko wrażliwe dzieci. Dostrzeżmy ich szczególny dar do refleksji i głębszego odbioru rzeczywistości, który może być cennym kapitałem w życiu dorosłym. Bo – jak pisze autorka – świat potrzebuje dobrze wychowanych, wysoko wrażliwych osób.

Jolanta Łasiewicka

redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”

Wysoko wrażliwe dziecko to dar – przekonuje w swojej książce Elaine Aron. Psycholożka w praktyczny sposób pokazuje, jak rozpoznać wysoką wrażliwość oraz jak wspierać rozwój dziecka. Lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, który ma w domu „wrażliwca”.

Agnieszka Chrzanowska

„Charaktery”

Te dzieci są wyjątkowe. Zauważają więcej, czują mocniej. Życie je onieśmiela. Warto wiedzieć, w jaki sposób im pomóc. Z tą książką rodzicom będzie prościej.

Magdalena Bury

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 24 września 2019
  • ISBN: 9788374897129
  • Tłumacz: Anna Sawicka-Chrapkowicz
  • Wydawca: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Spis treści
Elaine Aron "Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.

Autorka ma bardzo dużo doświadczenia w pracy z wysoko wrażliwymi dziećmi. Jako matka również takiego dziecka bardzo doceniam publikacje tego typu. Jednakże ludzie wysoko wrażliwi to nadal ludzie, są jak wszyscy, dlatego nie zgadzam się z opinią autorki, aby traktować ich nad wyraz delikatnie. W takim wypadku wychowałabym nieporadnego, kompletnie niezdolnego do samodzielnego życia człowieka. Mimo to, książka daje wiele rzetelnych informacji i pomaga zrozumieć osoby z tego typu osobowością.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę