Daniel Kahneman

Daniel Kahneman

Daniel Kahneman – amerykańsko-izraelski psycholog i ekonomista. O autorze Daniel Kahneman urodził się 5 marca 1934 roku w Tel Awiwie, choć r... Szczegóły

O autorze

Daniel Kahneman – amerykańsko-izraelski psycholog i ekonomista.

O autorze

Daniel Kahneman urodził się 5 marca 1934 roku w Tel Awiwie, choć rodzina na stałe mieszkała w Paryżu. Rodzice Daniela byli litewskimi Żydami, którzy wyemigrowali do Francji we wczesnych latach 20. minionego wieku. Jego ojciec pracował na wysokim stanowisku w dużej paryskiej fabryce chemicznej. W 1961 roku ukończył studia doktoranckie, kierunek psychologia, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W tym samym roku rozpoczął karierę wykładowcy na Hebrew University of Jerusalem. Po pięciu latach Kahneman awansował tam na stanowisko starszego wykładowcy i wkrótce zaczął współpracować także z takimi uczelniami jak University of Michigan, Uniwersytet Harvarda oraz Uniwersytet Stanforda. W 1978 roku Kahneman zrezygnował z pozycji na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, aby objąć stanowisko na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Tytuł profesora Daniel Kahneman obronił natomiast na elitarnym, należącym do Ligi Bluszczowej Uniwersytecie Princeton. Obecnie żydowski psycholog jest jednym z wykładowców Uniwersytetu w Jerozolimie oraz współpracuje z wieloma amerykańskimi i kanadyjskimi uczelniami wyższymi.

Daniel Kahneman ma na swoim koncie blisko dwieście tekstów naukowych z dziedziny ekonomii, psychologii, a także prawa. Wśród jego osiągnięć badawczych znajduje się opracowana wraz z Amosem Tverskim tzw. teoria perspektywy, która skupia się na procesie podejmowania decyzji w stanie niepewności. Za sprawą wykorzystania tej teorii w badaniach ekonomicznych żydowski profesor został uhonorowany w 2002 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii.

Pierwszą żoną Kahnemana była Ira Kahneman, izraelska psycholog, z którą miał dwoje dzieci. Jego drugą żoną była również psycholog Anne Treisman od 1978 roku do jej śmierci w 2018 roku. Kahneman określa się jako żydowski ateista.

Dużą popularnością cieszy się wydana w 2012 roku publikacja Kahnemana pod tytułem „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”. Książka w odkrywczy i przystępny sposób kompleksowo wyjaśnia zasady ludzkiego myślenia. Autor stawia w niej ważne, skłaniające do refleksji pytania m.in. o wolność osądów, o odwieczny spór pomiędzy logiką oraz głębokimi przeczuciami, a także o pobudki najprostszych zachowań człowieka. Pisarz analizuje różne sposoby myślenia, pozwalając jednak, by to czytelnik ostatecznie przechylił szalę zwycięstwa na korzyść jednego z nich.

Książkę przeczytać i słuchać można online na stronie LitRes lub pobrać w dowolnym formacie.

Podobni autorzy