MiedziakiTekst

Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

W swojej nowej powieści – po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award „Kolei podziemnej” – Colson Whitehead z właściwym sobie geniuszem podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki.


Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.


Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych.


Ale kiedy jest się czarnym chłopcem żyjącym we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim Południu, gdzie stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość.


Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym „Miedziakiem” (The Nickel Academy), którego misją jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod jego pieczą wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki.


W rzeczywistości Akademia okazuje się groteskową komnatą grozy, gdzie sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór, przepadnie bez wieści.


Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę – przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano, poniżono i łamano.


Druzgocąca, porażająca i niezwykle ambitna powieść, która dowodzi, że Colson Whitehead jest pisarzem w szczytowej formie.


Prawa Jima Crowa: regulacje prawne wprowadzone po zakończeniu wojny secesyjnej na szczeblu stanowym i lokalnym głównie w południowych stanach USA, mające na celu utrzymanie i pogłębienie segregacji rasowej. Na Florydzie zasada głosząca, że czarni i biali nie mogą uczyć się razem, była wyjątkowo restrykcyjnie przestrzegana. Stwarzało to pole do niewyobrażalnych wręcz nadużyć.

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 01 listopada 2019
  • ISBN: 978-83-8125-811-1
  • Redaktor: Robert Sudół
  • Wydawca: Albatros
  • Spis treści
Colson Whitehead "Miedziaki" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Kazimierz Urban
25 lutego 2020

Nie potrafię wyrazić słowami, jak dobra jest ta książka. Ale oto, co mogę powiedzieć na pewno: kup i przeczytaj natychmiast!

Przeczytałem tę książkę ponad tydzień temu i wciąż nie wychodzi mi to z głowy. I myślę, że tak będzie przez długi czas. Najlepsza książka, jaką przeczytałem w tym roku! To potężna, przejmująca historia, jeszcze bardziej okropna, ponieważ opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Chciałbym nawet zalecić włączenie tej książki do szkolnego programu nauczania.

Być może ta książka bardzo cię przerazi i sprawi, że będziesz żałować nieludzkich czynów ludzi wobec ich własnego rodzaju. To straszne, gdy nagle zdajemy sobie sprawę, jak wiele jest ludzkich cierpień i jak uparcie je ignorujemy …

Żywia Polek
03 lutego 2020

Kocham tę powieść! Jest bogata w interesujące detale, fabuła rozwija się w naprawdę interesujący sposób, struktura powieści jest genialna i ogólnie rzecz biorąc, jest to ambitna książka, która została naprawdę dobrze napisana. Jest to historia chłopców wychowujących się w poprawczaku, których proces dojrzewania jest wypaczony przez okropności instytucji, w której się znaleźli. Akcja toczy się na Florydzie. Im bardziej chłopcy rozumieją pojęcie wolności, na jaką zasługują, tym mniej jej mają i to właśnie napędza tę niezwykłą powieść. Książka jest niezwykle poruszająca, pokazuje można powiedzieć «ciemną stronę» Stanów Zjednoczonych.. dyskryminację na tle rasowym.

Obowiązkowa pozycja!

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę