Clive Staples Lewis

Clive Staples Lewis

Clive Lewis – to jest wybitny brytyjski pisarz, naukowiec, teolog. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli oksfordzkiej grupy literackiej ... Szczegóły

O autorze

Clive Lewis – to jest wybitny brytyjski pisarz, naukowiec, teolog. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli oksfordzkiej grupy literackiej «Inklings». Znany z prac z literatury średniowiecznej i apologetyki chrześcijańskiej, a także artystycznych dzieł fantasy.

Clive Lewis urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście w Irlandii Północnej. Po ukończeniu szkoły młody człowiek dostał się na studia do Oxford College, ale wkrótce porzucił naukę, ponieważ został powołany do Armii Brytyjskiej, jako młodszy oficer. Po zranieniu w I wojnie światowej zdemobilizował się, po czym powrócił na uniwersytet, aby ukończyć studia.

Początek twórczości i nawrócenie do chrześcijaństwa

Swój pierwszy zbiór wierszy «Spirits in Bondage» pisarz wydał w 1919 roku pod pseudonimem Clive Hamilton. Następna zbiórka zjawiła się siedem lat później, nazywała się «Dymer». Lata między publikacjami autor zajmował się uzyskiwaniem stopni licencjackich i magisterskich oraz nauczaniem języka angielskiego i literatury w Magdalene College (Oxford).

W 1931 roku Lewis podjął decyzję o zostaniu chrześcijaninem. Poprzedziła to wszystko rozmowa o religii z Johnem R. R. Tolkienem i Hugo Dysonem. Później pisarz pracował w służbie religijnej BBC podczas II wojny światowej. Książka «Po prostu chrześcijaństwo» została napisana przez niego na podstawie materiałów własnych audycji wojennych.

Światowa sława

W latach 1933-1949 wokół Lewisa gromadzą się przyjaciele, którzy zostali podstawą literacko-dyskusyjnej grupy «Inklingi». Członkami społeczności byli: John R. R. Tolkien, Warren Lewis, Hugo Dyson, Charles Williams, dr Robert Howard, Owen Barfield, Wavill Coghill oraz inni. Rozmowy z kolegami oraz wymiana doświadczeń literackich pomogły Lewisowi w ciągu następnych pięciu lat napisać cykl «Kroniki Narnii», w którym znalazły się następujące książki:

  • "Siostrzeniec czarownika";
  • "Lew, Czarownica i Szafa";
  • „Koń i jego chłopiec”;
  • „Książę Kaspian”;
  • „Podróż Wędrowca do Świtu, czyli pływanie na koniec świata”;
  • "Srebrne krzesło";
  • „Ostatnia bitwa”.

Książki te przyniosły autorowi światową sławę. Za ostatnią część serii Lewis otrzymał nagrodę Carnegie Award. Po fenomenalnym sukcesie fantasy o bajkowej krainie Narnii pisarz opublikował cykl «Kosmiczna trylogia» i napisał kilka pojedynczych utworów. Do końca życia pozostał na stanowisku nauczycielskim, za co został honorowym członkiem College Magdaleny. Na LitRes możesz przeczytać wszystkie książki Clive'a Lewisa online, a także posłuchać wersji audio fascynujących dzieł.

Podobni autorzy