Ostrzeżenie

Tekst
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa

Originally published under the title

The Warning: Testimonies and Prophecies of the Illumination of Conscience


© 2019 Queen of Peace Media

All rights reserved

www.queenofpeacemedia.com

Sacramento, California


Copyright © for the Polish translation by Wydawnictwo Esprit 2020

All rights reserved


Ilustracja na okładce: Małgorzata Bocian


Redakcja: Lidia Kozłowska

Korekta: Malwina Kozłowska, Monika Nowecka


ISBN 978-83-66407-85-5

Wydanie I, Kraków 2020


Wydawnictwo Esprit sp. z o.o.

ul. Władysława Siwka 27a, 31-588 Kraków

tel./fax 12 267 05 69, 12 264 37 09, 12 264 37 19

e-mail: sprzedaz@esprit.com.pl

ksiegarnia@esprit.com.pl

biuro@wydawnictwoesprit.com.pl

Księgarnia internetowa: www.esprit.com.pl

Dokument chroniony elektronicznym znakiem wodnym
20% rabatu na kolejne zakupy na litres.pl z kodem RABAT20

Christine Watkins przedstawia najbardziej wnikliwe rozumienie ostrzeżenia, z jakim się spotkałem. Mimo że znam wiele przepowiedni dotyczących ostrzeżenia, lektura książki Watkins pozwoliła mi głębiej je pojąć dzięki bezpośrednim relacjom ludzi, którzy doświadczyli już oświecenia swoich sumień. Autorka włącza każdą opisywaną osobę w kontekst swojej osobistej podróży i duchowej walki w taki sposób, że gdy czytałem ich świadectwa, czułem, jakbym pośrednio dzielił z nimi ich doświadczenia. Kilka osób opisanych w tej książce znam osobiście. Wszystkie historie mogą zmienić życie czytelników.

Wielu z nas wierzy, że możemy w swoim życiu doświadczyć ostrzeżenia czy oświecenia sumienia. Ta książka, zawierająca mnóstwo informacji i niezwykle inspirująca, może nam bardzo pomóc w przygotowaniu się do tego. Trudno ją odłożyć. Gorąco polecam tę lekturę.

Ojciec doktor John Struzzo CSC
Kongregacja Świętego Krzyża

Nadchodzi czas „syna marnotrawnego” dla naszego świata. Jest to chwila przebudzenia, oświecenia, ostrzeżenia, gdy każdy żywy człowiek zobaczy swoją duszę w świetle Boskiej prawdy i zrozumie, jak bardzo jest pogrążony w bagnie grzechu. Nadchodzi kulminacja Bożego miłosierdzia: dzień miłosierdzia, zanim Bóg oczyści świat w dniu sądu. Christine Watkins wykonała ogromną pracę, zbierając głosy Kościoła, które współtworzą ten strumień światła, i ostrzeżenia, które możemy otrzymać szybciej, niż myślimy. Ostrzeżenie jest nieocenionym i napisanym w samą porę poradnikiem dotyczącym zrozumienia tego, co nadchodzi i jak się na to przygotować.

Mark Mallett,
katolicki ewangelizator i autor książki The Final Confrontation [Ostateczna konfrontacja]

Realna możliwość nadejścia ostrzeżenia – lub pochodzącego od Boga globalnego sprawdzianu sumienia – jest zasadniczo potwierdzona w mistycznej tradycji Kościoła, a także w dużej liczbie współczesnych proroczych głosów w Kościele. Ostrzeżenie Christine Watkins powinno być powszechnie czytane i rozważane z otwartym umysłem.

dr Mark Miravalle,
światowej sławy teolog, autor i wydawca ponad dwudziestu
książek, diakon stały, kieruje Wydziałem Mariologii
im. św. Jana Pawła II Uniwersytetu Steubenville w Ohio

Chciałbym, żeby każdy przeczytał tę książkę! Zbyt wielu katolików żyje tak, jakby Bóg nie istniał. Nasze czasy są tysiąc razy gorsze od czasów Sodomy i Gomory. A jednak współczujący Bóg nie rezygnuje z nas, a Jego łaska trwa na wieki. On zamierza dać ludzkości najpoważniejsze ostrzeżenie, czyli oświecenie sumienia. Może być bolesne, ale uwolni wielu ludzi z mocy Szatana, który pracuje ciężej niż dotychczas. Objawił to Jezus wraz ze swoją drogą Matką. Przeczytaj tę książkę i daj ją wszystkim, których znasz. Wróćmy do Boga, dopóki nie jest za późno.

Ojciec Bernardin Mugabo,
duszpasterz Kościoła św. Jana Ewangelisty
w Sacramento w Kalifornii

Ta książka jest ogromnym błogosławieństwem dla Kościoła i świata. Mimo że od lat badam i zwiastuję ostrzeżenie, sam znalazłem w niej mnóstwo nowego materiału, który okazał się zarówno pouczający, jak i inspirujący. To ogromna tragedia, że tak nieliczni – nawet katolicy – są świadomi tego nieuchronnie zbliżającego się i ogromnego wydarzenia, ale nowa książka Christine Watkins powinna szybko położyć temu kres. Jeśli nie byłoby Bożą wolą, byśmy dowiedzieli się o tym bezprecedensowym światowym cudzie i mogli się na niego przygotować, to niebiosa nie dawałyby nam tylu o nim objawień. To niezwykle pilna sprawa, byśmy się przygotowali i zebrali dzięki temu wydarzeniu wspaniały plon dusz. Jednak jeśli schowamy głowy w piasek i udamy, że nic się nie zmieniło, to będziemy – niczym ludzie, którzy zostaną wówczas wtłoczeni w zupełnie nową rzeczywistość – po czasie ostrzeżenia tkwić w miejscu, liżąc rany, zamiast brać udział w żniwach, do których wzywa nas Bóg.

Ta książka pomoże ci wyjąć głowę z piasku. Z jej stron dowiesz się, jak będzie wyglądać ostrzeżenie, o którym mowa w objawieniach. Poznasz również świadectwa wielu świątobliwych dusz, które otrzymały osobiste ostrzeżenia przed czasem ostrzeżenia światowego. Nie zostało ono jeszcze objawione, ale jest czymś niewątpliwie nieuchronnym. A co najważniejsze: dzięki tej książce dowiesz się, jak przygotować się na to wydarzenie, z którego już nie będzie powtórki.

Daniel O’Connor,
profesor filozofii na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku. Autor książek The Crown of Sanctity: On the Revelations
of Jesus to Luisa Piccarreta [Korona świętości: o objawieniach
Jezusa dla Luizy Piccarrety] oraz The Crown of History:
The Imminent Glorious Era of Universal Peace
[Korona historii: bliska era powszechnego pokoju]

Jeśli chcesz żyć w wierze, nadziei i miłości zamiast w strachu i rozpaczy, to przeczytaj tę proroczą książkę i uwierz w natchnione słowa współczesnych świętych i mistyków. Oni wzywają nas, byśmy oczyścili swoje sumienia i oddali życie Jezusowi, który jest Prawdą i Drogą do życia wiecznego. W modlitwie kieruj się Bożym GPS-em, który prowadzi nas do łaski i świętości poprzez służbę innym jako apostołów nadziei i uzdrowienia.

Jego Eminencja Ralph J. Chieffo,
przywódca duchowy ruchu Flame of Love [Płomień Miłości],
proboszcz kościoła św. Marii Magdaleny w Medii w Pensylwanii

Ostrzeżenie to fascynująca książka, która mierzy się z rzadko omawianym, a niezwykle ważnym tematem w historii chrześcijańskiego mistycyzmu: oświeceniem sumienia. Odkrywanie sposobu, w jaki wielu chrześcijan, od mistyków i wizjonerów, przez zwykłych mężczyzn i kobiety, aż po znanych przedstawicieli głównego nurtu katolicyzmu, doświadcza tej mistycznej łaski, było niezwykłe. Przypomniało mi to słynną sprawę Alfonsa Ratisbonne’a, który został ogarnięty oświeceniem sumienia, gdy doświadczał widzenia Maryi Dziewicy w Rzymie, dzięki czemu z ateisty i przeciwnika katolików stał się oddanym katolickim duchownym. Jego historia zainspirowała ogromne rzesze ludzi, między innymi młodego Maksymiliana Kolbego, do pogłębiania wiary.

Ta książka ma ten sam potencjał. Pełne mocy historie tego pięknego dzieła mogą oświecić umysły i dusze wielu ludzi poszukujących odpowiedzi, ofiarując im dar prawdy.

Brat Daniel Maria Klimek,
adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Franciszkańskiego w Steubenville, autor książki Medjugorje and the Supernatural: Science, Mysticism, and Extraordinary Religious
Experience [Medjugorje i nadprzyrodzoność: nauka, mistycyzm i niezwykłe doświadczenie religijne]

O AUTORCE

Christine Watkins (www.christinewatkins.com) jest inspirującą katolicką mówczynią i autorką. Wśród jej książek znajduje się bestseler Historie cudownych uzdrowień i nawróceń, a także dwie wysoko cenione pozycje, które dotarły do pierwszego miejsca listy bestselerów Amazona: Of Men and Mary: How Six Men Won the Greatest Battle of Their Lives [O mężczyznach i Maryi: jak sześciu mężczyzn wygrało największą walkę swojego życia] oraz Transfigured [Przemieniona]. Christine Watkins przypomniała światu dawną moc konsekracji Maryi, której efektem są nadzwyczajne łaski dla ludzi i parafii, które jej dokonają: Mary’s Mantle Consecration: A Spiritual Retreat for Heaven’s Help [Zawierzenie pod płaszczem Maryi. Duchowe oczekiwanie na pomoc niebios] oraz jako dodatek Mary’s Mantle Consecration Prayer Journal [Zawierzenie pod płaszczem Maryi. Dziennik modlitwy].

 

Christine Watkins, która wcześniej była ateistką żyjącą w grzechu, rozpoczęła służbę w Kościele katolickim po cudownym uzdrowieniu otrzymanym od Jezusa przez Maryję, które ocaliło ją od śmierci. Z jej historią można się zapoznać na kartach książki Historie cudownych uzdrowień i nawróceń. Przed swoim nawróceniem autorka tańczyła zawodowo w zespole baletowym w San Francisco. Dzisiaj prowadzi rekolekcje, jest mówczynią, duchową kierowniczką oraz doradczynią z dwudziestoletnim doświadczeniem; od dziesięciu lat pracuje w hospicjum oraz opiekuje się duchowo kobietami, które dokonały aborcji. Mieszka w Sacramento w Kalifornii z mężem i trzema synami.

PODZIĘKOWANIA

Szczególne podziękowania należą się tym, którzy podzielili się swoimi niezwykłymi historiami o doświadczeniu oświecenia sumienia, a także Williamowi Underwoodowi, Danowi Osannie, Anne Manyak, Lindzie Kline i Judy Dayton za czujne oczy i złote serca w trakcie powstawania tej książki.

SŁOWO DO NIECHRZEŚCIJAN

Zanim odłożysz tę książkę…

Chciałbym przede wszystkim zwrócić się do tych czytelników, którzy być może niechętnie zgodzili się przejrzeć tę książkę – i tylko po to, by uciec od narzucającego się „religijnego” znajomego albo krewnego, który przypuszczalnie ma dobre zamiary, ale gdy tylko zaczyna swoją „gadkę o Bogu”, wy przewracacie oczami. Jeżeli macie niewielką tolerancję dla takiej pobożności, to najpewniej odechce się wam lektury po samym przejrzeniu spisu treści. Być może zauważyliście rekomendacje księży i zdecydowanie „katolickie” formułki, które mogą się wam wydać równie zrozumiałe co język Marsjan. Krótko mówiąc: chcecie zrezygnować, zanim w ogóle zaczniecie.

Ponieważ żyjemy w coraz bardziej zsekularyzowanych czasach, w których wiele zachodnich, zindustrializowanych krajów zraziło się do religii instytucjonalnej, jestem w stanie zrozumieć taką reakcję, ale będę was usilnie namawiać do tego, żebyście nie porzucali tej lektury – przynajmniej do momentu, w którym traficie na historię życia Marina Restrepa… i otworzycie szeroko usta ze zdumienia. Jego historia sama w sobie powinna być wystarczającym powodem do wydania tej książki. Z punktu widzenia czystej logiki, główne twierdzenie tej książki nie jest ostatecznie religijne (mimo że z całą pewnością prowokuje ona pytania o religię). Mówimy tu natomiast o czymś, czego w rzeczywistości pragnie każdy człowiek: dzięki tej książce my wszyscy doświadczymy czegoś, co pokaże nam prawdę o naszym życiu od A do Z, bez możliwości samousprawiedliwienia – bez tej całej gry, w której, bądźmy szczerzy, wszyscy jesteśmy zawodowcami. Nasze zwykłe opcje, które mamy do dyspozycji, gdy stajemy twarzą w twarz z poczuciem winy – usprawiedliwianie się, wymówki i wskazywanie na winę innych – tym razem nie będą dostępne. Nasze sumienie zostanie „oświecone”, żebyśmy dostrzegli te strategie jako moralne zasłony dymne, bo tym są w rzeczywistości.

Być może doświadczymy czegoś w rodzaju „przeglądu życia”, jaki dokonuje się w chwili śmierci (o czym mówi wielu ludzi, którzy „wrócili do świata żywych”) – doświadczenia z pogranicza śmierci są obecnie przedmiotem intensywnych badań naukowych (dialog pomiędzy nauką a religią jest również moją sferą badań zawodowych)1. Lub, jak argumentowano to w książce, może się to wydarzyć podczas naszego życia, w czasie jakiegoś dramatycznego światowego wydarzenia czy „oświecenia sumienia”, którego celem jest zmiana na lepsze w wyniku tego, co na swój temat odkryjemy.

Może się to wydawać wysoce niewiarygodnym twierdzeniem, a na pewno nie takim, które można wypowiadać bez twardych dowodów i poddania go uprzednio najbardziej rygorystycznej analizie. Jeśli jest prawdziwe, to po wnikliwym badaniu utrzyma swoją wiarygodność. Jeśli nie, to w najlepszym wypadku powinno zostać zaliczone do kategorii (pobożnej) fikcji, w najgorszym zaś należy je uznać za religijne panaceum.

Jaki zatem mamy dowód na potwierdzenie owego założenia? Zasadniczo taki: na przestrzeni kilku wieków i dość niezależnie od siebie wiele kobiet, mężczyzn i dzieci – nawet dzieci – mówiło, że w sposób ponadnaturalny powiedziano im o realności oświecenia sumienia, czasami bardzo szczegółowo. Sama idea, że ktoś może być odbiorcą ponadnaturalnego przekazu, może się wydawać całkowicie dziwaczna umysłom skupionym wokół redukcjonistycznej nauki (co nie znaczy, że nauka koniecznie musi być redukcjonistyczna), ale należy powiedzieć, że sporo światowej literatury religijnej opiera się na poglądzie, że „prorocy” istnieją. W przypadku judaizmu i chrześcijaństwa jest to główna zasada wiary, a komunikacja profetyczna jest postrzegana jako jeden ze sposobów, w jakie Bóg przemawiał do ludzi2.

Bez względu na to, pod jakim kątem spojrzymy na te świadectwa, można je opisać jako podwójnie zbieżne. Po pierwsze, zgadzają się ze sobą w sposób osobliwy, którego nie można wyjaśnić zwykłym kopiowaniem czy pochodzeniem od „wspólnego przodka” (używając języka biologii ewolucyjnej). Pozwólcie, że omówię tę ostatnią myśl w trochę mniej naukowy sposób. Mamy tutaj kilka źródeł, z których każde zapowiada, że wszyscy ludzie na świecie doświadczą doniosłego przeżycia – i może stanie się to prędzej niż później. Jednak to proroctwo nie ma oczywistego literackiego pochodzenia. Nie można go znaleźć w Piśmie Świętym i wszystko wskazuje na to, że źródła nie mogły nabyć tej wiedzy od siebie nawzajem. Skąd zatem dokładnie wzięły swoje informacje? Twierdzenie, że zostały im one zakomunikowane w sposób ponadnaturalny, może brzmieć niedorzecznie, ale jako „hipoteza wyjaśniająca” nie może być odrzucone z powodu braku lepszego wyjaśnienia3.

Istnieje jednak drugie rozwiązanie, dzięki któremu te relacje można opisać mianem zbieżnych. W uderzający sposób są one zgodne ze świadectwami ludzi, którzy mówią, że ich własne życie zostało radykalnie zmienione przez takie doświadczenie – oświecenie sumienia – które już przeżyli. A relacje zebrane i opisane w tej książce przez Christine Watkins są bez wątpienia wyczerpujące4.

Można by się kłócić, mówiąc, że świadectwo to nic więcej jak historia jednej osoby. Jednak jeśli zaczniemy gromadzić i porównywać te historie, szybko zdamy sobie sprawę, że występują w nich pewne zjawiska, które wymagają wyjaśnień. Dlaczego ludzie z tak różnych środowisk, czasami wiodący życie zupełnie odległe od jakiegokolwiek religijnego ideału, mają w zasadzie te same, niezwykłe i zmieniające życie oświecenia, niezależnie od siebie nawzajem? I dlaczego doświadczają czegoś, o co nie prosili i czego w żaden sposób nie wywołali?

Być może najlepszy powód, dla którego sceptyk powinien w ogóle sięgnąć po tę książkę, został wyrażony w formie uaktualnionej wersji zakładu Pascala, argumentacji na korzyść religijnej wiary, którą w XVII wieku sformułował szanowany francuski matematyk i filozof5. Jeśli uwierzę, że treść tej książki jest prawdziwa, i postanowię zgodnie z nią zmienić swoją optykę (światopogląd), to co w zasadzie stracę, jeśli cała idea oświecenia sumienia okaże się błędna? Niczego nie stracę. Najwyżej wyrzeknę się hedonistycznego i egoistycznego stylu życia, jak kilku bohaterów tej książki, co w zasadzie nie jest niczym złym, i nie ma tu znaczenia ani religia, jaką wyznajemy, ani nasze poglądy filozoficzne.

 

A jeśli postanowię nie brać pod uwagę współczesnych świadectw, a oświecenie sumienia okaże się rzeczywistością, którą napotkamy w tym życiu lub na progu kolejnego, to co wtedy stracę? Bardzo możliwe, że wszystko, na wieki. Jeśli to wezwanie do rozważenia obu opcji brzmi jak teologiczny szantaż, to z góry przepraszam, ale Pascal był niewątpliwie jednym z największych umysłów w historii i mimo że jego logika była przez wielu kwestionowana, nie została jeszcze definitywnie obalona.

Wyobrażam sobie, że niektórzy czytelnicy, pomimo wszystkich przytoczonych powyżej argumentów, i tak stwierdzą, że nie jest to książka dla nich, ponieważ nie należą do tej konkretnej wspólnoty religijnej. Na takie twierdzenie odpowiem, że nie należała do niej również większość osób, których świadectwa się tu znalazły. Doświadczyły one czegoś o głębokim znaczeniu i zostały przemienione w szczęśliwych ludzi, którzy mają nowy cel w życiu. A to, samo w sobie, stanowi już jakieś wyjaśnienie.

Peter Bannister
absolwent Wydziału Teologii Systematycznej i Filozoficznej Uniwersytetu Walijskiego, absolwent muzykologii na Uniwersytecie w Cambridge

Peter Bannister jest laureatem nagród, zawodowym muzykiem grającym na organach dla wspólnoty ekumenicznej Taizé International. Mieszka z żoną we Francji. Jest członkiem Kościoła metodystycznego, pracował dla Wydziału Nauk i Religii Katolickiego Uniwersytetu w Lyonie we Francji. Jego dzieła dotyczące duchowości, muzyki i filozofii zostały opublikowane przez Cambridge University Press, Ashgate, Routledge, Church Music Association of America, Christian Century Magazine oraz Thinking Faith, internetowy dziennik wydawany przez brytyjskich jezuitów.

PRZEDMOWA

Od czasu do czasu pojawia się książka, która ma szczególną moc odkrywania tajemnicy i mocy Bożych celów dla współczesnego Kościoła. I to jest właśnie taka pozycja.

Jeśli się zastanawiasz, czy powinieneś poświęcić czas na jej lekturę, pozwól, że postaram się gorąco cię do tego zachęcić.

Wkraczamy w okres głębokiej zmiany, wyzwań i duchowego konfliktu, w którym ludzie miłujący Jezusa będą potrzebować wszelkiej pomocy, by najpierw sprostać potrzebie pogłębienia własnej skruchy, a następnie, wykorzystując dary Ducha i charyzmaty Kościoła, oprzeć się wszelkiemu złu. To zło znajdziemy w samych sobie, w Kościele i na świecie.

Zostaliśmy powołani do walki na śmierć i życie, która jest nie tylko bojem ciała, lecz także – co ważniejsze – duszy. Priorytetem dla całego współczesnego Kościoła jest nauka języka duszy i poznanie rzeczywistości duchowej walki. Niewielu się to udaje.

Podczas lektury tej wspaniałej książki odkryjesz, że twoje serce się otwiera i ogrzewa, umysł napełnia nowymi wiadomościami, a ty sam coraz bardziej się wzmacniasz. Ja ją wręcz pochłaniałem i nie potrafiłem jej odłożyć. Ta książka wspaniale współgra z moim doświadczeniem: w wieku dziewiętnastu lat spojrzałem w oczy śmierci po wypiciu litra wódki, trafiłem na dziedzińce nieba, zostałem osądzony i odesłany z powrotem na ziemię, by zacząć od nowa.

Zanurzysz się w podobnych, intrygujących historiach, które tu znajdziesz, oraz w samym Bogu. Christine Watkins napisała książkę, która opisuje dzieło, jakiego Święta Trójca dokonuje w nas, dzieło, które pomoże przywrócić ludzi i Kościół do życia, akurat teraz, gdy tak bardzo tego potrzebujemy.

Biskup doktor Gavin Ashenden
Chrześcijański Kościół Episkopalny, Wielka Brytania
Kościół Stretton, Shropshire, Anglia
23 września 2019 roku6

WSTĘP

W biblijnej historii było wiele głównych wydarzeń „przed” wcieleniem i „po” nim, które zmieniły kierunek ludzkiego życia na ziemi. Pierwsze z nich pojawiło się wraz z upadkiem człowieka, gdy rajski ogród Eden zniknął w świecie zmagań i wstydu. Wiele pokoleń później potop zmył z ziemi grzech, pozostawiając przy życiu tylko jedną sprawiedliwą rodzinę i pary zwierząt, by ponownie zapełniły planetę. Potem nastąpiło długo oczekiwane i największe ze wszystkich wydarzeń, wcielenie, które wyraźnie zmieniło bieg ludzkości. Bóg stał się człowiekiem, by ocalić swój lud, a poprzez śmierć i zmartwychwstanie otworzył bramy niebios, dając wszystkim, którzy je wybiorą, przyszłość wspanialszą od Edenu, który utracili.

W niedalekiej przyszłości może nas czekać kolejne wydarzenie wielkiej wagi, a ogromna większość ludzi o tym nie wie. To wydarzenie otrzymało wiele nazw od świętych ludzi, włączając Matkę Bożą. Nazwano je ostrzeżeniem, oświeceniem sumienia, oświeceniem wszystkich dusz, oświeceniem wszystkich sumień, drugim zesłaniem Ducha Świętego, nowym zesłaniem Ducha Świętego, małym sądem i wielkim dniem światła.

Co to za wydarzenie? Jest to przełomowa chwila, w której wszelkie światło słoneczne zostanie zgaszone i cały świat pokryje gęsta ciemność. Potem na niebie pojawi się jasne światło, przypominające to, które powstaje ze zderzenia dwóch gwiazd, zostawiając za sobą znak Jezusa Chrystusa triumfującego na krzyżu, widzianego przez wszystkich w Jego chwale. Z ran na Jego ciele wytrysną strumienie światła, które rozświetlą ziemię, jednocześnie przeszywając każdą duszę i oświecając wszelkie sumienie. Wszyscy zobaczą swoje przeszłe grzechy i ich konsekwencje, bez względu na to, czy wierzą w istnienie Boga.

Ostrzeżenie będzie największym aktem miłosierdzia dla ludzkości, odkąd Jezus przyszedł na ziemię. Będzie zarówno globalne, jak i bardzo osobiste. Uzdrowi sumienie świata, który się pogubił.

W zatwierdzonych przez Kościół objawieniach z wenezuelskiej Betanii (1928–2004) do mistyczki i stygmatyczki Marii Esperanzy przemówiła o nadchodzącym ostrzeżeniu Maryja Pojednanie Ludzi i Narodów. Od katolików nigdy się nie wymaga, by wierzyli w jakiekolwiek objawienia, jednak Kościół zapewnia, że ta wiadomość od Matki Bożej jest prawdziwa:

Drogie dzieci, jestem waszą Matką i przyszłam was odnaleźć, byście się przygotowały na przekazywanie mojego przesłania o pojednaniu: Nadchodzi wielka chwila wielkiego dnia światła. Sumieniem ukochanych ludzi należy gwałtownie potrząsnąć, żeby „uporządkowali swój dom” i ofiarowali Jezusowi zadośćuczynienie za codzienną niewierność popełnianą przez grzeszników. […] Nadeszła dla ludzkości godzina decyzji7.

Wyobrażam sobie, że w tym momencie ty, jako czytelnik, reagujesz na jeden z czterech sposobów. Sposób pierwszy: całkowita niewiara, być może nawet szyderstwo. Szybko oceniłeś ten przekaz jako duchową szarlatanerię. „Czy to tak zwane ostrzeżenie nie jest połączone z bzdurami o końcu świata?”. Być może natknąłeś się na niejasne i pokrętne teksty samozwańczych wizjonerów, którzy o tym pisali. A może obejrzałeś na YouTubie wideo z lat pięćdziesiątych o wędrujących planetach i katolickiej sztuce zatytułowane To koniec świata!. Albo trafiłeś w Internecie na strony o NADCHODZĄCYM OSTRZEŻENIU lub OŚWIECENIU SUMIENIA z przesłaniem od nieznanych, niezatwierdzonych „mistyków” lub fałszywych proroków, używających podburzającego języka lub jeszcze gorzej – niemodnie zaprojektowanych witryn. Zupełnie zrozumiałe, że przypisałeś to tej skrajnej części Kościoła, wypełnionej fanatykami, którzy łapczywie chwytają się najnowszych wiadomości o końcu świata.

Sposób drugi: oceniasz to ostrzeżenie jako zbyt doniosłe, bezprecedensowe, niezweryfikowane albo nieznane, by mogło być prawdziwe, ale chcesz przewrócić stronę, by sprawdzić, jakie pojawią się tam dowody czy argumenty.

Sposób trzeci: wierzysz, że oświecenie sumienia może się wydarzyć, ale tak jak w wypadku wszystkich proroctw dotyczących przyszłości, czujesz, że ta wiadomość nie dotyczy ciebie czy twojego pokolenia. Ludzie ogłaszają koniec czasów od początku chrześcijaństwa. Nawet apostoł Paweł, autor Listów, wierzył, że Jezus powróci za jego życia.

Sposób czwarty: wierzysz, rozumiesz. Nawet przyjrzałeś się ostrzeżeniu. Zastanawiasz się, czy nastąpi ono za twoich czasów, a jeśli tak, masz nadzieję przeżyć je w łasce. W tajemnicy rozmyślasz w swoim sercu, czy twoi bliscy zostaną przemienieni, zbawieni albo wstąpią do Kościoła katolickiego dzięki udziałowi w owym niezwykłym doświadczeniu.

Bez względu na to, jaki pogląd wyznajesz, ta książka będzie niewątpliwie otwierającym oczy doświadczeniem głębszej przemiany dla wszystkich, którzy pragną wzrastać w wiedzy o sobie i Bogu.

Pierwsza część tej książki opisuje ostrzeżenie w oparciu o proroctwa ze wspaniałej listy duchowych tęgich głów, włączając: Ewangelię według św. Mateusza, pisma księdza i męczennika św. Edmunda Campiona, zakonnicy, mistyczki i apostołki Miłosierdzia Bożego św. Faustyny Kowalskiej, świeckiej mistyczki i ofiarnej duszy bł. Anny Marii Taigi, kaznodziei, mistyka i egzorcysty ks. Michela Rodrigue’a8, duszy ofiarnej i założycielki ruchu Płomień Miłości Niepokalanego Serca Maryi w Kościele powszechnym – Elżbiety Kindelmann, doświadczającego wewnętrznych lokucji księdza założyciela Kapłańskiego Ruchu Maryjnego – ks. Stefano Gobbiego, współczesnego świeckiego ewangelizatora, krzewiącego wiarę katolicką – Matthew Kelly’ego, mistyczki i stygmatyczki, której przesłania otrzymały kościelne imprimatur – Luz de Maríi de Bonilli, współczesnej stygmatyczki i wizjonerki, popieranej przez swojego biskupa – Janie Garzy, oraz Jezusa Chrystusa i Matki Bożej poprzez objawienia, których świadkami w XX wieku były dzieci w Heede w Niemczech i Garabandal w Hiszpanii.

Druga część książki zawiera fragmenty każdej z tych zadziwiających przepowiedni dotyczących ostrzeżenia. W załączniku znajdują się pełne zapisy omawianych proroctw, łącznie z biografiami proroczych głosów, które za nimi stoją – wszystkie zostały ostrożnie wybrane ze względu na ich dużą wiarygodność, nawet jeśli nie zostały w pełni zatwierdzone przez Kościół katolicki. To badanie „za kulisami” zostało przeprowadzone z dwóch powodów. Po pierwsze, życie tych niezwykłych dusz i kontekst objawień składają się na porywającą i inspirującą lekturę. Po drugie, gdy współczesny zachodni umysł trafia na coś nieznanego lub proroczego, często sam musi zdecydować, co z tym zrobić, dając większą wiarę osobistej wnikliwości niż autorytetowi Kościoła. Pozostawiamy zatem czytelnikom większą strawę dla myśli, jeśli są zainteresowani zgłębieniem tego tematu.

Jeśli takie prorocze wypowiedzi wydają ci się dziwne lub podejrzane, to pamiętaj, że proroctwo nie jest w Kościele niczym nowym, a nawet pojawiło się jeszcze przed jego powstaniem, wieki temu w judaizmie. Biblia zawiera około dwóch i pół tysiąca proroctw, z czego około dwóch tysięcy wypełniło się już w historii z niesamowitą dokładnością. Pozostałe (około pięciuset) dotyczą przyszłości. Najbardziej znane z wypełnionych proroctw to te o przyjściu Mesjasza. Około siedmiuset lat przed Chrystusem prorok Micheasz powiedział, że maleńka wioska Betlejem stanie się miejscem narodzin Mesjasza [zob. Mi 5, 2]. W V wieku przed Chrystusem prorok Zachariasz oznajmił, że Mesjasz zostanie zdradzony za cenę niewolnika – trzydzieści srebrników według żydowskiego prawa, i że te pieniądze zostaną wykorzystane na wykup ziemi pod groby dla biednych przybyszów do Jerozolimy [zob. Za 11, 12–13]9. Około czterystu lat przed tym, gdy zaczęto stosować ukrzyżowanie, zarówno izraelski król Dawid, jak i prorok Zachariasz opisali, w jaki sposób Mesjasz zginie, łącznie z nietypowym przebiciem Jego ciała i połamaniem kości, czego nie praktykowano podczas standardowej procedury ukrzyżowania [zob. Ps 22 i 34, 20; Za 12, 10]10.

Jeśli nie od Boga, to skąd mogliby znać te szczegółowe fakty dotyczącego czegoś, co było tak niewyobrażalne i niepojęte? Bóg, który staje się człowiekiem? Bóg, który zostaje zdradzony i upokorzony? Bóg, który zostaje zabity?

Proroctwa nie skończyły się, gdy synody w Hipponie w 393 roku oraz w Kartaginie w 397 i 419 roku określiły, które księgi wejdą do kanonu Pisma Świętego i złożą się na Biblię. Proroctwo to ciągły charyzmat Ducha Świętego, który prowadzi Kościół i świat. Proroctwo objawia wolę Pana i, czasami, Jego plany. „W każdym czasie dany jest Kościołowi charyzmat proroctwa, który należy badać, ale którego nie można też lekceważyć”, pisał kardynał Ratzinger (papież Benedykt XVI)11.

Podczas gdy depozyt wiary jest już kompletny i do zbawienia nie musimy wiedzieć nic więcej, Bóg nadal zsyła proroctwa i miłosiernie interweniuje, jak w czasach biblijnych. Bóg nadal mówi. Ludzie wciąż otrzymują wizje i wewnętrzne lokucje, które nie są przeznaczone wyłącznie dla nich. Bóg w dalszym ciągu dociera do nas przez czas i przestrzeń, by nas przygotować, ostrzec, zapewnić, pomóc nam zrozumieć, co ma przyjść, żeby jak najwięcej ludzi wróciło na Jego łono. Jak jest napisane w księdze proroka Amosa: „Bo Pan Bóg nie uczyni niczego, nie objawiwszy swej tajemnicy sługom swym, prorokom” [Am 3, 7].

Jednak mimo że zaszliśmy tak daleko w historii zbawienia, Pan nadal spotyka się, i to coraz częściej, z zatwardziałym odrzuceniem, lekceważeniem czy obojętnością swojego ludu. Bóg posyła swoich proroków. Niewielu słucha czy wierzy. Przeczytaj historie ze Starego Testamentu, a odkryjesz jedną wielką opowieść o tym, jak Bóg wzywa swój ukochany Izrael poprzez swoich wybranych proroków, i o tym, że Izrael traktuje Jego posłańców jak pariasów. Gdy Noe ostrzegał o nadchodzącym potopie i zaczął budować arkę, ilu ludzi do niego dołączyło? Nikt poza jego rodziną i zwierzętami. Kiedy Eliasz, Jeremiasz, Zachariasz, Izajasz i inni ogłaszali Boże słowa, że Izrael zdradza swojego Boga, byli oskarżani przez królów i bojkotowani przez przywódców religijnych. Gdy sam Bóg przyszedł na ziemię, ilu Go przyjęło?

Pismo Święte wskazuje nam pewien wywołujący niepokój fakt, że wielu spośród – o ironio – najbardziej religijnych ludzi czasów Chrystusa – tych, którzy aktywnie praktykowali i z niecierpliwością oczekiwali Mesjasza – nie było w stanie Go rozpoznać, gdy przyszedł. Ten wzór dumy i nieposłuszeństwa będzie się powtarzał i nigdy się nie zmieni, dopóki my się nie zmienimy. Sam Chrystus mówił o tym, że zostanie odrzucony, gdy przepowiedział: „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” [Łk 18, 8].

Dlaczego tak uniwersalne i wstrząsające przesłanie jak ostrzeżenie nie miałoby być zwiastowane w każdym kościele i synagodze i wykrzykiwane z dachów we wszystkich krajach? Odpowiedź jest zbyt jasna. Znajdziemy ją w niefortunnym powtarzaniu się historii ludzkości.

Gdy po raz pierwszy spytałam Boga, czy chce, żebym napisała książkę o ostrzeżeniu, powiedziałam Mu, że zrobię to tylko z pomocą niebios. Pan będzie musiał zaprowadzić mnie do ludzi, którzy nie tylko przeżyli własne „małe” ostrzeżenie, ale którzy pozwolą mi spisać ich historie ze szczegółami i podzielić się nimi ze światem.

W tamtym momencie swojego życia spotkałam tylko jedną taką osobę i nie spodziewałam się poznać ich więcej. W ciągu ośmiu tygodni, jakie upłynęły od czasu tamtej modlitwy, poznałam pięć osób i dowiedziałam się o pięciu kolejnych, które przeżyły oświecenie swojego umysłu. A to nie wszystko – każda z nich pozwoliła mi na to, bym podzieliła się jej historią. Potraktowałam to jako Boże „tak”.

  Wśród wiodących naukowców, którzy badają doświadczenia z pogranicza śmierci z perspektywy medycznej czy neuronaukowej, są Sam Parnia, szef badań AWARE na Uniwersytecie w Southampton, Steven Laureys z Coma Research Group na Uniwersytecie w Liège oraz Bruce Greyson, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Wirginii. Jednymi z ostatnich najobszerniejszych, ogólnodostępnych badań dotyczących doświadczenia z pogranicza śmierci, tym ciekawszych, że nie bazowały na wyraźnie chrześcijańskiej perspektywie, są God and the Afterlife: the Groundbreaking New Evidence of Near-Death Experiences [Bóg i życie pozagrobowe. Przełomowe nowe świadectwa o doświadczeniach z pogranicza śmierci] autorstwa lekarza Jeffreya Longa oraz Paula Perry’ego (New York 2016), będące analizą tysiąca relacji z doświadczeń z pogranicza śmierci, przedstawionych w Near-Death Experience Research Foundation (nderf.org).
2Potwierdzenie można znaleźć zarówno w pismach żydowskich, jak i chrześcijańskich: „Bo Pan Bóg nie uczyni niczego, nie objawiwszy swej tajemnicy sługom swym, prorokom” [Am 3, 7]. „W ostatnich dniach – mówi Bóg – wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokować synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy – sny” [Dz 2, 17]. [Cytaty biblijne według: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia, wyd. 5, Poznań 2015 – przyp. red.].
3W gałęzi filozofii znanej jako epistemologia, czyli nauka o tym, skąd coś wiemy, rodzaj rozumowania, do którego się tutaj odnoszę, nazywany jest rozumowaniem abdukcyjnym (które, co śpieszę dodać, nie ma w tym kontekście nic wspólnego z przybyszami z kosmosu! [słowa abduction w j. ang. używa się także w odniesieniu do doświadczeń uprowadzenia przez istoty pozaziemskie: alien abduction – przyp. red.]). Naukowcy co prawda czasami uznają ten rodzaj umysłowego działania za mniej pewny w kwestii dostarczania dowodu, w przeciwieństwie do stricte matematycznej dedukcji lub do indukcji (czynienie naukowych obserwacji, formułowanie hipotez i przeprowadzanie testów), ale w rzeczywistości jest to rodzaj myślenia, który rządzi większością naszych codziennych procesów podejmowania decyzji (chyba że mieszkamy w laboratorium!). Ujmując to praktycznie: jeżeli wierzymy w coś (tymczasowo), bo wydaje się to najlepszym dostępnym wytłumaczeniem, to nie można tego uznać za nieracjonalne. Teoria, która kryje się za abdukcją, powstała w czasach szkockiej filozofii „zdrowego rozsądku” Thomasa Reida w XVIII wieku, a do współczesnej logiki wprowadził ją amerykański filozof Charles Sanders Peirce.
  Wśród osób, które zyskały międzynarodowy rozgłos i które twierdzą, że osobiście doświadczyły czegoś zbliżonego do oświecenia, są polscy księża i autorzy: ks. Adam Skwarczyński i o. Augustyn Pelanowski, a także Vassula Rydén, należąca do greckiego kościoła prawosławnego (wobec której wysuwane są pewne wątpliwości, ale która została uznana przez kilku znanych katolickich kardynałów i biskupów). Wyjątkowo obszerny spis rzekomych proroctw na ten temat, które w kręgach katolickich są traktowane poważnie, przypisuje się Sulemie, kobiecie, która urodziła się w Salwadorze, ale mieszka w Quebecu, i która spisała na prawie ośmiuset stronach przekaz uważany przez wielu za natchniony. Jej trzytomowe dzieło opublikowało szwajcarskie wydawnictwo Parvis. Materiał ten jest obecnie dostępny w języku francuskim; pokaźny oficjalny wybór fragmentów ze wszystkich trzech tomów można pobrać ze strony https://illuminationdelaconsciencetemoins.files.wordpress.com/2015/06/pdf-comment-se-preparer-a-lillumination-des-consciences-1.pdf.   Zob. https://plato.stanford.edu/entries/pascal-wager/.
6W grudniu 2019 roku bp Gavin Ashenden (kapelan królowej Anglii w latach 2008–2017) nawrócił się na katolicyzm [przyp. red.].
  Cyt. za: „Signs and Wonders for Our Times” [Znaki i cuda naszych czasów], t. 15, nr 2, zob. www.sign.org, s. 37.   Kilka niewiarygodnych stron internetowych insynuowało, że ks. Michel popierał potępione przesłania Maryi Miłosierdzia Bożego i niezatwierdzone przesłania Johna Leary’ego. Nie o to chodzi. Ksiądz Michel, zapytany o opinię na temat innych przesłań, podczas nagrywanej rozmowy w Bancroft w Ontario 11 października 2018 roku stwierdził: „Nie wiem, co jest udziałem innych. Ja wykonuję to, co mówi mi Ojciec”. Podobnie podczas nagranej rozmowy w Gospa House w North Hills w Kalifornii w sobotę 23 lutego 2019 roku ks. Michel powiedział: „Nie porównuję swoich doświadczeń z tym, co otrzymują inni. Ja tylko wykonuję to, co mówi mi Ojciec Wiekuisty”. Więcej na ten temat znajdziesz w oraz na stronie www.CountdowntotheKingdom.com. Ksiądz Michel Rodrigue jest oficjalnym egzorcystą Kościoła, a ponadto szanowanym profesorem uniwersytetu, posługuje w szpitalu, prowadzi parafię, a ostatnio stanął na czele nowego bractwa (którego jest także założycielem) we francuskojęzycznym Quebecu: Fraternité Apostolique Saint Benoît-Joseph Labre.
9Zarówno autorzy biblijni, jak i historycy świeccy podają, że Judasz Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa kwotę trzydziestu srebrników, zaznaczają również, że pieniądze te spożytkowano na zakup „pola garncarza”, na którym potem chowano biednych cudzoziemców [zob. Mt 27, 3–10].
  H. Ross, Fulfilled Prophecy: Evidence for Reliability of the Bible, 22 sierpnia 2003, „Reasons to Believe”, https://www.reasons.org/explore/blogs/todaysnew-reason-to-believe/read/tnrtb/2003/08/22/fulfilled-prophecy-evidence-for-thereliability-of-the-bible.   Kard. J. Ratzinger, III Tajemnica Fatimska. Komentarz teologiczny, cyt. za: http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20000626_message-fatima_pl.html.