Średniowieczna Europa

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Frapująca i przystępna synteza wiedzy o średniowieczu – epoce, w której tworzyły się fundamenty współczesnej Europy.


Chris Wickham ze swadą i klarownie opisuje trwające tysiąc lat średniowiecze – epokę obfitującą w burzliwe wydarzenia i przełomowe przemiany. Prezentuje świat władców, papieży, mistyków, teologów i rycerzy, ale też mieszczan, kupców i chłopów. Pokazuje ekonomiczne i polityczne podstawy średniowiecznej Europy, a także wzorce zachowań i różne aspekty średniowiecznej kultury. W jego ujęciu obraz średniowiecza jest wielowymiarowy. To epoka, w której współistnieją różne, choć rozwijające się równolegle, systemy gospodarcze, społeczne, polityczne i kulturalne, które warto ze sobą zestawiać, porównywać i objaśniać.


Oto obraz średniowiecza, który powinniśmy znać w XXI wieku – daleki od stereotypowego wyobrażenia „ciemnych wieków średnich”, pełnych przemocy, ignorancji i zabobonów. To tysiąclecie znoju i trudu, pomysłowości i kompromisów, których efektem był ogromny skok cywilizacyjny.


Ta książka jest o zmianie. Epoka, którą nazywamy średniowieczem - lub wiekami średnimi - trwała tysiąc lat, od 500 do 1500 roku, a Europa, która jest przedmiotem mojego zainteresowania w tej książce, pod koniec tego okresu stała się zupełnie innym miejscem niż u jego zarania. W VI wieku Europa była wyraźnie podzielona na dwie części: jedną zdominowaną i zarządzaną przez imperium rzymskie oraz zupełnie odmienną część drugą. Tysiąc lat później Europa przybrała swój skomplikowany kształt, z mozaiką licznych niezależnych państw, który w ogólnych zarysach zachował się do czasów współczesnych. Pisząc tę książkę, chciałem pokazać, jak do tego doszło.


Chris Wickham

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 17 marca 2019
  • ISBN: 978-83-7773-957-0
  • Tłumacz: Marcin Kowalczyk
  • Redaktorzy: Barbara Odnous, Grażyna Jędrzejec, Irmina Wala-Pęgierska, Jakub Morawiec, Justyna Mrowiec, Marcin Fabijański, Mirosława Szymańska, Tomasz Zajbt
  • Wydawca: RM
  • Spis treści
Chris Wickham "Średniowieczna Europa" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Książka należy do serii
«Sekrety historii»
Amerykańska broń pancerna II Wojny Światowej
Niemieckie działa szturmowe II Wojny Światowej
Himmler. Zbrodniarz gotowy na wszystko
-5%
Andrea Janikowska
14 maja 2020

Moim zdaniem publikacja Chrisa Wickhama pt. «Średniowieczna Europa» to udana próba przedstawienia najważniejszych zagadnień i wydarzeń w kontekście wiedzy o epoce średniowiecza, która ukształtowała Europę w największym stopniu ze wszystkich okresów historycznych. Książka ukazuje wielowymiarowość kulturową i gospodarczą ówczesnej Europy i obala stereotypy o ciemnych latach bez postępu na rzecz opisów innowacji i sprytu naszych przodków, a także podkreśla ogromne zmiany jakie zaszły na tym obszarze. Rewelacyjna publikacja, bardzo się cieszę, że nie zabrakło i części związanej z Polską! Jak najbardziej polecam każdemu zainteresowanemu historią.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę