3 książki za 35 oszczędź od 50%
Camilla Lackberg

Camilla Lackberg

Camilla Läckberg – szwedzka pisarka, zaliczana do najwybitniejszych twórców tak zwanego kryminału skandynawskiego. O autorze Jean Edith Cami... Szczegóły

O autorze

Camilla Läckberg – szwedzka pisarka, zaliczana do najwybitniejszych twórców tak zwanego kryminału skandynawskiego.

O autorze

Jean Edith Camilla Läckberg Eriksson urodziła się 30 sierpnia 1974 roku w małej szwedzkiej miejscowości Fjällbacka, położonej na wybrzeżu. Pisaniem zainteresowała się już w dzieciństwie, głównie dzięki ojcu, który był fanem powieści kryminalnych. Wybrała jednak zupełnie inny kierunek studiów. Ukończyła Szkołę Ekonomii i Prawa Handlowego przy Uniwersytecie w Goteborgu.

Po studiach zamieszkała w Sztokholmie, gdzie przez jakiś czas pracowała w zawodzie, jako ekonomistka, ale także jako dyrektor marketingu i product manager. Praca ta nie dawała jej pełnej satysfakcji, o czym rodzina przyszłej pisarki doskonale wiedziała. Mąż, matka oraz brat sfinansowali Camilli, w ramach prezentu gwiazdkowego, kurs pisania kryminałów. Tak rozpoczęła się kariera literacka jednej z najbardziej rozpoznawalnych dziś autorek.

Prywatnie Camilla Läckberg, po dwóch nieudanych małżeństwach, związała się z zawodnikiem MMA Simonem Sköldem. Ma czworo dzieci. Pisanie nie jest jej jedynym źródłem dochodu. Läckberg jest właścicielką firmy jubilerskiej oraz wytwórni muzycznej. Aktywnie angażuje się także w różne akcje charytatywne.

Twórczość

W trakcie kursu pisania Camilla rozpoczęła pracę nad debiutancką powieścią „Księżniczka z lodu”, która na półki księgarni trafiła w 2003 roku. Dzięki sporemu doświadczeniu w branży marketingowej udało jej się w krótkim czasie wypromować swoje nazwisko. Po sukcesie, jaki odniosła debiutancka powieść, pisarka każdego roku wydawała kolejną książkę. Do najpopularniejszych należą:

  • „Księżniczka z lodu”,
  • „Kaznodzieja”,
  • „Kamieniarz”,
  • „Latarnik”,
  • „Morderstwa i woń migdałów”.

Akcja wielu powieści rozgrywa się w rodzinnym miasteczku pisarki, na malowniczym zachodnim wybrzeżu Szwecji. Wątki kryminalne przeplatają się z gorącymi uczuciami, a głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedström.

W 2007 roku w szwedzkiej telewizji wyemitowane zostały pierwsze ekranizacje powieści Läckberg. Jednocześnie rosła jej popularność za granicą. Warto nadmienić, że Camilla Läckberg stworzyła również ilustrowaną powieść dla dzieci oraz dwie książki kucharskie.

Powieści Läckberg cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie i zostały przetłumaczone na około 40 języków. Sprzedały się jak dotychczas w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy.

Książki Camilli Läckberg można czytać online na stronie Litres lub pobrać w formatach: epub, mobi, pdf.

Podobni autorzy