Sklepy cynamonowe

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Opis książki

Sklepy cynamonowe to tytuł zbioru, tytuł opowiadania w zbiorze oraz nazwa miejsca, które pojawia się w toku narracji tego opowiadania. Sklepy te usytuowane są w centrum miasteczka, w którym mieszka główny bohater. Zbiór opowiada dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka, w którym bez trudu dostrzec można podobieństwo do Drohobycza, rodzinnego miasta pisarza. Dziejom tym autor nadał walory mityczne, czemu sprzyja Schulzowski sposób obrazowania − nierzadko wizyjny, oniryczny (np. częsty motyw labiryntu). Jest to więc „rzeczywistość zmitologizowana, przetworzona przez wyobraźnię, artystycznie zdeformowana i wzbogacona wszystkimi możliwymi odniesieniami czy aluzjami do innych dzieł literackich, do wielkich mitów, do innych, bardziej egzotycznych dziedzin rzeczywistości”. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sklepy_cynamonowe)

Szczegółowe informacje
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • Data dodania do LitRes: 11 marca 2019
Bruno Schulz "Sklepy cynamonowe" — ebook, pobierz w formatach mobi, epub, txt, pdf lub czytaj online. Zamieszczaj komentarze, recenzje i głosuj na swoje ulubione.
Bogusława Komarek
19 czerwca 2020

Zbiór opowiadań, a raczej wspomnień autora z dzieciństwa ukrytym pod postacią Józia, o dość hermetycznym klimacie, na pewno nie każdemu przypadną do gustu. Schultz pisze niesamowicie obrazowo, przepięknie. Tekst dosłownie płynie, choć nie ma jasno zarysowanej fabuły. Bardzo oniryczna atmosfera, perspektywa młodego chłopca i wrażliwość na rzeczy ulotne. Mały Józef opisuje swój dom rodzinny, bliskich i miasto, w którym się bawi i wychowuje. Niezwykłe bogactwo symboliki i wirtuozeria słowa, które pozwalają odpłynąć razem z autorem w jego odległe wspomnienia. Dla mnie «Sklepy cynamonowe» to hołd dla małych przyjemności i zachęta do postrzegania rzeczywistości bardziej zmysłami niż logiką. Prawdziwa uczta dla wyobraźni. Polecam.

Zostaw recenzję

Co sądzisz o książce?
Oceń książkę