Zwyciężaj w biznesie! Strategie i taktyki wojenne na biznesowym polu walki

Tekst
Przeczytaj fragment
Oznacz jako przeczytane
Jak czytać książkę po zakupie
Czcionka:Mniejsze АаWiększe Aa


Tytuł oryginału: Victory!: Applying the Proven Principles of Military Strategy to Achieve Greater Success in Your Business and Personal Life

Przekład: Konrad Pawłowski

Redakcja: Monika Marczyk

Korekta: Lilianna Mieszczańska

Projekt okładki: Michał Duława

Grafika na okładce: kasha_malasha | Fotolia.com

Skład: JOLAKS – Jolanta Szaniawska

Opracowanie e-wydania:

First published in the United States of America by Amacon 2002

Revised and updated edition with a new preface published by TarcherPerigee 2017

Copyright © 2002, 2017 by Brian Tracy

All rights reserved

Copyright © 2018 for the Polish edition by MT Biznes Ltd.

All rights reserved

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2018

MT Biznes Sp. z o.o.

www.mtbiznes.pl

handlowy@mtbiznes.pl

ISBN 978-83-8087-288-2 (format epub)

ISBN 978-83-8087-289-9 (format mobi)

Książkę tę dedykuję Edwinowi J. Feulnerowi Juniorowi, drogiemu przyjacielowi, znakomitemu menedżerowi, wielkiemu patriocie i człowiekowi, który uczynił więcej dla zwycięstwa amerykańskich wartości, takich jak wolność, równe szanse dla wszystkich czy tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, niż prawdopodobnie jakikolwiek inny żyjący współcześnie człowiek

Recenzje

„Brian uczy, jak możemy wykorzystywać duchową i emocjonalną energię, by każdego dnia dawać z siebie wszystko, co tylko jest możliwe”.

Stephen R. Covey, autor Siedmiu nawyków skutecznego działania

„Nikt nie jest lepiej przygotowany do tego, by pomóc ci w kierowaniu własną przyszłością, niż mój przyjaciel i kolega Brian Tracy. Skorzystaj z jego rad, a nic nie będzie niemożliwe”.

Dennis Waitley, autor Psychologii sukcesu

„Brian Tracy jest dziś jednym z najlepszych pisarzy zajmujących się tematyką sukcesu”.

Nick Nanton, pięciokrotny zdobywca nagrody Emmy i autor StorySelling, bestsellera „Wall Street Journal”

„Brian Tracy to geniusz, jeśli chodzi o osiąganie sukcesu… i dobrze wiem, co mówię. Nieustannie czuję zachwyt, myśląc o jego przeszłych i obecnych osiągnięciach. Nikt na świecie nie jest w tej dziedzinie od niego lepszy. I kropka”.

Robert Allen, autor bestsellerów „New York Timesa”: Jak pomnożyć źródła swoich dochodów. Metody zdobycia i zachowania majątku oraz Jednominutowy milioner

„Entuzjazm Briana Tracy’ego do pomagania innym w dochodzeniu do sukcesu jest porównywalny jedynie z jego umiejętnoś­ciami, by samemu ten sukces osiągać”.

Robert Cialdini, autor takich książek, jak Wywieranie wpływu na ludzi i Pre-swazja

„Moim zdaniem nie ma w tym kraju nikogo, kto by opanował sztukę dochodzenia do sukcesu w takim stopniu jak Brian Tracy. Co ważniejsze, Brian ma umiejętność przekazywania wiedzy w taki sposób, że czytelnik lub słuchacz potrafi ją zrozumieć i zastosować w praktyce, by zmienić swoje życie na lepsze”.

Vic Conant, prezes Nightingale Conant i wiodący organizator programów samorozwoju

„Gdy ktoś mnie pyta, od kogo otrzymałem najlepszą radę, odpowiedź brzmi: od Briana Tracy’ego. To jego idee zmieniły moje życie. Czytaj i słuchaj tego, co ma do powiedzenia, a sukces stanie się i twoim udziałem”.

Darren Hardy, założyciel i wydawca magazynu „SUCCESS”, autor bestsellerów „New York Timesa”, mentor prezesów firm i ludzi sukcesu

„Brian nadaje nowe znaczenie koncepcjom, o których myślałeś, że już wszystko wiesz. Inspiruje do przyglądania się problemom z nowej perspektywy, by można było osiągnąć sukces w każdej sferze życia. Nie jest zaskoczeniem, że wpłynął na miliony ludzi różnych zawodów na całym świecie”.

Jack Canfield, wiodący trener rozwoju osobistego i współautor książki Zasady Canfielda

„Brian Tracy jest jednym z najbardziej płodnych i zorientowanych na rezultaty autorów. Wpływ, jaki wywiera, ma zasięg globalny, a przekazywana przez niego wiedza jest ponadczasowa. Czuję się zaszczycony, że od 25 lat jest moim przyjacielem i mentorem”.

Kyle Wilson, założyciel Jim Rohn International i portalu LessonsFromnetwork.com, współautor Balsamu dla duszy

„Brian Tracy jest dla mnie najważniejszym mentorem w życiu zawodowym. Przez ostatnie 15 lat nieustannie uczęszczam na jego seminaria, słucham programów audio i czytam książki. Czerpię z nich wiedzę i poznaję najlepsze praktyki, które następnie stosuję w pracy zawodowej. Jego rady pomogły mi w stworzeniu wartego miliony dolarów biznesu oraz osiągnięciu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym”.

Sebastian Kotow, prezes Institute of Behavioral Design, wykładowca psychologii zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego

„Brian Tracy jest obecnie najlepszym mówcą biznesowym na świecie. Podczas seminariów przekazuje praktyczną wiedzę i metody gwarantujące szybkie osiąganie pożądanych rezultatów. Ci, którzy je wykorzystują, skazani są na sukces”.

Peter Szabo, mówca motywacyjny i autor bestsellerów

Spis treści

1  Okładka

2  Strona tytułowa

3  Strona redakcyjna

4  Dedykacja

5  Recenzje

6  Spis treści

7  Przedmowa do poprawionego i uaktualnionego wydania

8  Wstęp

9  Rozdział 1. Zasada celu Jasne określenie celu ma podstawowe znaczenie

10  Rozdział 2. Zasada ofensywy Nie wahaj się iść do przodu

11  Rozdział 3. Zasada koncentracji Skoncentruj siłę

12  Rozdział 4. Zasada elastyczności Bądź zawsze elastyczny

13  Rozdział 5. Zasada zdobywania informacji Poznaj fakty!

14  Rozdział 6. Zasada skoordynowanego działania Skoordynuj swoje działania

15  Rozdział 7. Zasada jednolitego przywództwa Dowodzi jedna osoba

16  Rozdział 8. Zasada prostoty Stosuj bezpośrednie podejście

17  Rozdział 9. Zasada bezpieczeństwa Zabezpiecz się

18  Rozdział 10. Zasada ekonomii wykorzystania siły Rozsądnie gospodaruj zasobami

19  Rozdział 11. Zasada zaskoczenia Rób to, co nie jest oczekiwane

20  Rozdział 12. Zasada kontynuacji działań Idź za ciosem

21  Podsumowanie. Ponowne spojrzenie na zasady militarnej strategii

22  Bibliografia

23  O autorze

24  Przypisy

Przedmowa do poprawionego i uaktualnionego wydania

Od kiedy skończyłem 15 lat, fascynowałem się dowódcami wojskowymi, którzy potrafili odnosić wspaniałe zwycięstwa w niesprzyjających warunkach, często daleko od domu. Krążyła nawet plotka, że Napoleon Bonaparte miał przy sobie w czasie swoich kampanii egzemplarz Sztuki wojennej Sun Zi i na tym właśnie polegała tajemnica jego sukcesów w bitwach, co uczyniło go jednym z największych dowódców w historii.

Podczas współpracy z setkami firm oraz z tysiącami menedżerów i przedsiębiorców odkryłem, że ludzie odnoszący wyjątkowe sukcesy charakteryzują się cechami podobnymi do tych, jakie na przestrzeni wieków mieli najwybitniejsi przywódcy wojskowi. Podobnie jak generałowie dowodzący armiami oni także wykorzystują praktyczne zasady, które udowodniły swoją skuteczność, by odnieść sukces w sytua­cji nierównych szans, i osiągają o wiele więcej od tych, którzy tych zasad nie znają i nie stosują.

 

Miarą efektywności są rezultaty. Lecz same wyniki to nie wszystko. Muszą być one osiągnięte w zaplanowanym czasie. Czas jest bardzo ważny. Jest bezcenny, niezastąpiony i konieczny. Jest esencją życia i należy nim gospodarować z wielką ostrożnością.

Celem tej książki jest zapoznanie cię ze strategiami wykorzystywanymi przez najbardziej efektywnych ludzi oraz danie ci narzędzi, których możesz użyć do odnoszenia zwycięstw w życiu prywatnym i zawodowym.

Podobnie jak dowódca dysponujący najlepszymi żołnierzami, bronią i wyposażeniem ma zdecydowaną przewagę nad wrogiem, tak i człowiek, który ma w swoim arsenale najlepsze narzędzia, będzie nieustannie wygrywał z konkurencją.

Opisane tu zasady są bezcenne i uniwersalne. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie są one tak samo niezbędne i potrzebne do osiągnięcia sukcesu, jak były w minionych stuleciach.

Celem, który przyświecał mi podczas pisania tej książki, było oszczędzenie ci ogromnej ilości czasu w realizowaniu najistotniejszych planów zawodowych i osobistych.

Na kolejnych stronach zapoznam cię z najważniejszymi militarnymi zasadami odnoszenia zwycięstw i wyposażę w najlepsze narzędzia, jakie kiedykolwiek wynaleziono, by osiągać sukcesy. Będziesz mieć je do dyspozycji przez resztę życia i możesz je wykorzystać do znacznie szybszego dochodzenia do celu.

Wstęp

Dawno temu młody człowiek pochodzący ze Środkowego Zachodu USA mieszkał w nowojorskim pensjonacie i pracował na stanowisku niskiego szczebla w dużej firmie. Pochodził z typowej rodziny i miał jedynie średnie wykształcenie. Niezbyt wierzył w siebie i w możliwość dojścia do czegoś w życiu. Przez prawie trzy lata wstawał rano, szedł do pracy, spotykał się z kilkoma przyjaciółmi i akceptował fakt, że tak będzie wyglądało jego życie.

Pewnego dnia do pensjonatu wprowadził się starszy obcy człowiek. Mężczyzna ten dużo podróżował i twierdził, że nie tylko potrafi wróżyć, lecz również odgadnąć, kim ktoś był w poprzednich wcieleniach.

Młody człowiek i obcy mężczyzna często się spotykali i rozmawiali. Któregoś dnia obcy usiadł koło młodego mężczyzny i powiedział mu, że ma ciekawe informacje o jego poprzednim wcieleniu, a co do tego, jak stwierdził, nigdy się nie myli.

Powiedział młodemu człowiekowi, że ten był poprzednio Napoleonem Bonaparte, jednym z największych mężów stanu, generałów i liderów w historii. Jego życie miało skromne początki na Korsyce, lecz później dzięki ciężkiej pracy został oficerem we francuskiej armii, a w końcu cesarzem Francji.

Wyglądało na to, że obcy mężczyzna wiele wiedział o szczegółach z życia młodego człowieka jako Napoleona. Opowiedział mu o tym, jak Napoleon Bonaparte dowodził armiami w setkach bitew w Europie i Egipcie i jak odnosił niezwykłe zwycięstwa nad przeważającymi siłami wroga. Jak całkowicie zmienił system rządów we Francji i przeszedł do historii jako jeden z największych dowódców wszech czasów.

Młody człowiek podszedł do tych rewelacji bardzo sceptycznie. Nie wierzył obcemu mężczyźnie, choć idea bycia kimś potężnym i słynnym w poprzednim życiu go intrygowała. Jednak w miarę upływu tygodni nowy znajomy dodawał coraz to nowe szczegóły dotyczące jego poprzedniego wcielenia, umiejętności przywódczych, charakteru i osobowości. W końcu liczba tych szczegółów i absolutne przekonanie, z jakim mówił mężczyzna, sprawiły, iż młody człowiek w końcu uwierzył, że ta historia jest prawdziwa.

Punkt zwrotny

Od tego momentu młody człowiek zaczął poszukiwać w sobie oznak tego, że mógłby stać się wielkim liderem. Czytał o życiu i dokonaniach Napoleona. Im głębiej poznawał cechy przywódcze Bonapartego i jego umiejętność dowodzenia armiami, tym częściej zauważał podobne cechy u siebie.

Zainteresował się również życiem innych wielkich generałów. Zaczął studiować historię wojskowości. Czytał książki o przywództwie biznesowym i militarnym. W wielu sytuacjach zaczął dostrzegać u siebie takie same cechy, jakie występowały u liderów na przestrzeni wieków. A im więcej myślał o tych cechach, tym częściej w pracy mówił i postępował jak lider.

Zaczął się zgłaszać do projektów i wziął na siebie dodatkowe obowiązki. W wolnym czasie uczył się i rozwijał swoje umiejętności. Wykazywał inicjatywę w rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu decyzji i realizacji zadań. Od niczego się nie uchylał. Powoli strach i wątpliwości zastąpił wiarą w siebie i odwagą.

Przełożeni dostrzegli zmianę, jaka zaszła w młodym człowieku. Zaczęli dawać mu zadania dostosowane do jego rosnących kompetencji. Za każdym razem, gdy dostawał dodatkową pracę, korzystał z okazji i wykonywał ją z za­an­gażowaniem i perfekcyjnie. W efekcie jego wiedza i doś­wiadczenie rosły. Zarabiał coraz więcej i awansował.

Gdy doszedł do trzydziestki, był już całkiem inną osobą niż ta, która przed laty przyjechała ze Środkowego Zachodu. Z nieśmiałego młodego człowieka zmienił się w odważnego, pewnego siebie menedżera. Jego znaczenie dla firmy ciągle rosło. W końcu stał się jedną z czołowych postaci w branży.

Parcie do przodu

Nie ma znaczenia, czy ta historia jest prawdziwa, czy nie. Wynika z niej jedno: jeśli myślisz i zachowujesz się jak lider, jeśli przyswajasz sobie cechy wielkich przywódców i stosujesz je w codziennym życiu, to w nieunikniony sposób doprowadzi to do zmiany i do tego, że staniesz się przywódcą w tym, co robisz. Przejmując całkowitą kontrolę nad własnym życiem i przyszłością, wchodzisz na szybką ścieżkę kariery.

Na przestrzeni dziejów możemy dostrzec wspaniałe przykłady przywództwa: generałów odnoszących zwycięstwa nad znacznie silniejszym wrogiem. Często decyzja jednego oficera podjęta w krytycznym momencie wpływała na losy całej bitwy, a nawet na przyszłość imperium. Olbrzymi stres i dezorientacja towarzyszące bitwie wydobywają z ludzi to, co w nich najlepsze.

Współczesne życie również jest bitwą. Nieustannie konkurujesz w pracy z różnymi siłami w niepewnym środowisku. Masz do czynienia z niekończącym się pasmem problemów i kryzysów. Żołnierze biorą w ciągu życia udział najczęściej w zaledwie kilku bitwach, lecz twoja walka nigdy się nie kończy.

Niepewny świat, w jakim żyjemy, potrzebuje liderów bardziej niż kiedykolwiek. Nie ma prawdopodobnie lepszej decyzji, jaką mógłbyś podjąć, niż ta, żeby być jednym z nich – w pracy, w rodzinie, w społeczności i w życiu osobistym. Do ciebie należy śmiałe wystąpienie do przodu i objęcie przywództwa. Do ciebie należy przyjęcie na siebie odpowiedzialności i realizacja zadań.

Odniesienie w życiu sukcesu w dużym stopniu zależy od zdolności osiągania wyników i radzenia sobie z trudnościami. Im trudniejsze i ważniejsze zadania będziesz realizować, tym większa nagroda.

Im silniej będziesz się identyfikował ze znakomitymi liderami i naśladował ich, tym bardziej się do nich upo­do­bnisz. Im bardziej będziesz myślał jak liderzy, tym bardziej będziesz się zachowywał jak oni i osiągał podobne rezultaty.

Wojskowi dowódcy na przestrzeni dziejów

Przez całe stulecia studiowaliśmy postępowanie wielkich wojskowych dowódców i analizowaliśmy stoczone przez nich bitwy. Tysiące historyków i badaczy podejmowało trud znalezienia wspólnego mianownika zwycięstwa lub przegranej. Doszli oni do wniosku, że zwycięscy dowódcy wygrywali głównie dzięki odwadze, szybkości, zaskoczeniu i determinacji do tego, aby odnieść sukces.

Od czasów Tukidydesa i jego Wojny peloponeskiej zidentyfikowano podstawowe zasady militarnej strategii. Naucza się ich w szkołach wojskowych na całym świecie.

Istnieje dwanaście podstawowych zasad strategii militarnej, które są niezbędne, by odnieść zwycięstwo i uniknąć przegranej. Każda z nich jest odpowiedzialna za wynik bitwy. I każda z nich ma zastosowanie w życiu zawodowym i osobistym.

Są to następujące zasady: celu, ofensywy, koncentracji, elastyczności, zdobywania informacji, skoordynowanego działania, jednolitego przywództwa, prostoty, bezpieczeństwa, ekonomii, zaskoczenia i kontynuacji działań. Pogwałcenie którejkolwiek z nich może prowadzić do porażki, zaś konsekwentne stosowanie wiedzie do zwycięstwa.

Twoim celem jako przedsiębiorcy, menedżera, przedstawiciela handlowego, rodzica, pracownika, członka komitetu – bez względu na obszar działania – jest nauka i stosowanie tych zasad w życiu zawodowym i prywatnym. Dzięki tej książce dowiesz się, jak wprowadzać każdą z nich i dzięki temu otrzymywać lepsze rezultaty znacznie szybciej, niż wydawałoby się to możliwe. Dzięki niej dowiesz się, jak odnieść zwycięstwo w każdym obszarze.

Wykorzystanie mnożników siły

Wykorzystanie dwunastu zasad militarnej strategii decyduje o zwycięstwie lub przegranej, sukcesie lub porażce – na polu walki, w biznesie, w życiu prywatnym. Ponadto istnieją tak zwane mnożniki siły, które mogą znacząco zmienić szanse i zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Mnożnik pozwala na wykorzystanie mniejszej siły, którą znacznie wzmacnia w krytycznym momencie.

Dzięki zastosowaniu jednego lub większej liczby mnożników siły w danej sytuacji możesz zyskać przewagę pozwalającą na pokonanie wroga lub wyprzedzenie konkurencji. Przykłady takich mnożników to:

 wiedza,

 większe umiejętności,

 optymizm,

 pewność siebie,

 wysokie morale,

 kreatywność i innowacyjność,

 umiejętność koncentracji na kluczowych założeniach i celach,

 strategiczne sojusze,

 znakomite relacje z kluczowymi ludźmi i organizacjami,

 znakomita komunikacja między zaangażowanymi ludźmi,

 doskonałe przywództwo na wszystkich szczeblach.

Są to wszystko czynniki, które możesz rozwijać i stosować w życiu zawodowym i osobistym. Ile z nich wykorzy­stujesz już teraz?

Przyszłość nie ma granic

Każdej z zasad strategii militarnej można się nauczyć i każdą z cech, która jest mnożnikiem siły, można rozwinąć, zwiększając dzięki temu efektywność własną i organizacji. Podobnie jak oficerowie, których uczy się tych zasad w akademiach wojskowych, i ty możesz z nich korzystać w trudnych sytuacjach codziennego życia.

Stawka może nie jest tak wysoka jak na polu bitwy, gdzie ważą się losy życia i śmierci. Jednak ludzie osiągający sukcesy to ci, którzy podchodzą poważnie do swoich obowiązków i do sytuacji, w której się znajdują. To ci, którzy niczego nie pozostawiają przypadkowi. To ci, którzy uczą się i przygotowują, by działać efektywnie w ważnych momentach. Przypomnijmy sobie słynne słowa Abrahama Lincolna: „Będę się uczył i przygotowywał, aż pewnego dnia wykorzystam swoją szansę”.

Twoim celem nie jest po prostu żyć, lecz żyć dobrze. Twoim celem jest wykorzystanie potencjału w dziedzinie, w jakiej funkcjonujesz, w życiu zawodowym i prywatnym. Na plakacie rekrutacyjnym do armii znajduje się hasło: „Bądź tym, kim możesz być”. Zaś parafrazując powiedzenie słynnego trenera zespołu Green Bay Packers, Vince’a Lombardiego, można powiedzieć: „Zwycięstwo nie jest czymś jednorazowym; należy je odnosić w każdym momencie”.

Olbrzymim błędem popełnianym przez większość ludzi jest brak świadomości jednej istotnej rzeczy: brak dążenia do doskonałości, do zwycięstwa z definicji prowadzi do podświadomej akceptacji przeciętności, do braku wykorzystania potencjału i w końcu do porażki.

Ta książka skierowana jest do ludzi ambitnych, energicznych, zdeterminowanych, aby osiągnąć sukces, do menedżerów, przedsiębiorców, profesjonalistów i liderów biznesu oraz liderów we wszystkich obszarach życia, którzy zorientowani są na zwycięstwo.

Dowiesz się z niej, jak stosować każdą z najważniejszych zasad strategii militarnej we wszystkim, co robisz. Nauczysz się, jak myśleć i planować w sposób strategiczny, koncentrować umiejętności i zasoby, korzystać z możliwości, zabezpieczać się przed komplikacjami, pracować bardziej efektywnie i maksymalizować szanse na sukces. Nauczysz się, jak osiągać zwycięstwo we wszystkim, co robisz. Nauczysz się z niej również, jak wygrywać ważne bitwy, takie, które naprawdę mają znacznie. Dowiesz się, jak w najbliższych kilku latach osiągnąć więcej, niż inni osiągają przez całe życie.